Nie wiesz, gdzie wybrać się na wakacje? Sri Lanka na pewno będzie miejscem, w którym zakochasz się od pierwszego wejrzenia! Nie zwlekaj więc i już dziś wykup sobie wycieczkę do tego bajecznego i przecudnego miejsca! Spotkasz tam ludzi, którzy zadziwią Cię swoją pozytywną energią, uśmiechem i życzliwością, zobaczysz ogromne i zapierające dech w piersiach plantacje herbaty, dziewicze plaże oraz spróbujesz potraw o smaku aromatycznego curry – czego chcieć więcej od życia? Sri Lanka jest to miejsce, gdzie spotyka się wielowiekowa tradycja, egzotyczny raj oraz dzika przyroda. To miejsce, którego szybko się nie zapomina i na pewno będziesz miał co wspominać przez długie lata! Sri Lanka to także ogromne bogactwo fauny i flory, buddyjski mistycyzm, snorkeling z żółwiami oraz przepyszna kuchnia. Poniżej znajdziesz artykuł, dotyczący tego, czemu warto wybrać się na wakacje do Sri Lanki. Zapraszam do lektury!

Planetescape.pl

Fauna i flora na Sri Lance

Coś, co niewątpliwie warto zobaczyć na Sri Lance to na pewno przyroda. Koniecznie należy wybrać się na safari na słoniu lub przejechać się jeepem po parku narodowym. Obowiązkowym punktem na pewno będzie Park Narodowy Yala. Jest to ogromne safari, w którym macie spore szanse, aby ujrzeć dzikiego słonia lub nawet lamparta. Warto wybrać się do Sinharaja jest to idealnie zachowany fragment pierwotnego lasu deszczowego. Zdecydowanie będzie to raj dla każdego miłośnika przyrody. Dobrym pomysłem będzie zatrzymanie się w miejscowości Deniyaya.

Musisz zobaczyć Sigiriję!

Otóż musisz wiedzieć, że Sigirija to jedno z najbardziej popularnych miejsc na Sri Lance. Jest to iście lwia skała, która ma wysokość aż stu osiemdziesięciu metrów. Ciekawostką jest, że w tej skale znajdują się ruiny twierdzy Króla Kassapy. Ponadto ogrody, które otaczają skałę dodają jej specyficznego uroku. Pomimo iż jest tu zawsze pełni turystów to miejsce wciąż zachowało swoją magię.

Wybierz się do kompleksu świątyń w Anuradhapurze

Anuradhapura to historyczna stolica syngaleskiego buddyjskiego państwa, które rozwijało się w okresie od III wieku p.n.e. do XI wieku n.e. Warto wiedzieć o tym, że wedle legendy początek miastu miała dać mniszka buddyjska Sanghamitta przywożąc i ofiarując królowi Sri Lanki gałąź ze świętego drzewa Bodhi, pod którym miał medytować i doznać oświecenia sam Budda. Obecnie ciągle buddyści tłumnie odwiedzają słynne drzewo oraz inne pobliskie świątynie. Interesujący jest również fakt, że miasto zostało ponownie odkryte w zasadzie dopiero w 1820 roku, natomiast od drugiej połowy dwudziestego wieku jest ono wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Zdecydowanie będąc w tym miejscy powinniśmy zobaczyć religijne rytuały, które mają miejsce na terenie Wielkiej Stupy. Warto wiedzieć iż do budowy zostało użyte tysiące ton kamienia oraz sto milionów cegieł. Istotne jest także to, że Dagoba została wzniesiona za panowania króla Dutugemouna (legenda głosi iż zainspirowała go bańka unosząca się na powierzchni wody).

W jakiej porze warto wybrać się na Sri Lankę?

Zdecydowanie najlepszym momentem na podróż na Sri Lankę będzie okres pomiędzy grudniem, a kwietniem. Między innymi dlatego, że od maja do sierpnia wieje tam monsun Yala, przynosząc znad Oceanu Indyjskiego obfite deszcze. Natomiast na północno-wschodnim wybrzeżu najkorzystniejsze warunki na wczasy panują od lutego do września (opady w okresie październik – styczeń). Pamiętajmy jednak o tym, że pogoda zmienną jest, dlatego dobrze jest spakować sobie parasol i kalosze, ponieważ nie wiadomo kiedy spadnie deszcz, a to wciąż tropikalne miejsce.

Warto przeczytać