Rumunia położona w Europie Południowo-Wschodniej to kraj na temat którego wiemy stosunkowo niewiele. Od 2007 roku państwo to jest członkiem Unii Europejskiej, nie należy jednak do strefy Schengen. Obowiązująca na terenie tego kraju walutą jest lej. Powierzchnia Rumunii wynosi 237 500 km2, natomiast liczba ludności 21,5 mln. Stolicą państwa jest miasto Bukareszt.

W północnej części dominuje krajobraz górzysty, natomiast w części południowej mieści się Dolina Dunaju. Rumunia może pochwalić się niezwykłym rezerwatem przyrody, która jest utworzoną u ujścia Dunaju do Morza Czarnego deltą. Spotkać w nim można wiele gatunków ptaków wędrownych. Parlament rumuński jest dwuizbowy, a składa się z senatu oraz izby deputowanych. Kadencję obu izb wynosi cztery lata. 90 procent mieszkańców kraju stanowią Rumuni, natomiast za największą mniejszość należy uznać Węgrów.

Pomimo, że Rumunię od wszystkich krajów romańskich oddzielają kraje słowiańskie, to język rumuński (oficjalny w tym kraju) pochodzi od łaciny. Państwo ma dostęp do wielu bogactw naturalnych m.in. ropy, gazu, żelaza, czy miedzi. Doskonale rozwija się tam metalurgia, inżynieria maszynowa oraz petrochemia. Mało kto zdaje sobie sprawę, że znany z wielu przerażających opowieści Drakula swój pierwowzór czerpie z hospodara wołoskiego Vlada Drakula. Pochodził on z terenów należących dzisiaj do Rumunii w XV w. Jego syn zasłynął wbijaniem na pal zniewolonych przeciwników.

Warto przeczytać