Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, jaka pora jest najlepsza na podróż to Meksyku. Jest to kraj o dużej powierzchni. Jego północna część znajduje się poza obszarem klimatu tropikalnego, z kolei południowa leży w tropikach. Wybierając się na wyprawę do Meksyku należy wziąć pod uwagę kilka czynników.
Klimat i wpływy klimatyczne
Na południowych obszarach Meksyku mamy do czynienia z klimatem tropikalnym, jednak temperatury powietrza wcale nie są tu tak wysokie, jak w innych tropikalnych krajach. Wynika to z faktu, że Meksyk aż w dwóch trzecich składa się z wyżyn oraz gór. Wysokość terenu łagodzi więc temperatury. W dzień co prawda może być tutaj gorąco, jednak noce bywają dosyć chłodne.
Klimat Meksyku zależny jest również od wpływów z zewnątrz. Wzdłuż wybrzeża Oceanu Spokojnego ciągnie się zimny Prąd Kalifornijski. On również wpływa w znaczący sposób na obniżenie temperatur. Zapewnia także bardzo suchy klimat. Obszary niskiego ciśnienia nad północnym Pacyfikiem powodują, że północno zachodnia część Meksyku charakteryzuje się klimatem podobnym do pustynnego. Wschodnie wybrzeże kraju objęte jest wpływem ciepłych prądów Karaibów.
Wpływy ze Stanów Zjednoczonych kształtują klimat Północnego Meksyku. W trakcie zimy zwłaszcza, gdy nad kraj nadciągną chłodne fronty znad Kanady jest tutaj bardzo zimno. Zdarzają się nawet opady śniegu. Z kolei lata mogą być wyjątkowo upalne. Te chłodne wpływy nie docierają na wschodnie wybrzeże. Hamują je skutecznie wysokie pasma gór.
Pory deszczowe
W całym kraju od maja do października występuje pora deszczowa. Nie oznacza to, że w pozostałym czasie deszcze tutaj nie padają. Nie są jednak tak obfite, jak latem. Największych deszczów możemy spodziewać się wybierając się na równiny wybrzeża karaibskiego. Najbardziej suche jest natomiast wybrzeże Pacyfiku oraz Zatoka Kalifornijska. Pora deszczowa wcale nie oznacza, że musimy rezygnować z wyjazdu do Meksyku. Ulewy nie trwają tutaj cały czas. Możemy mieć na tyle szczęścia, że w trakcie urlopu w porze deszczowej nie spadnie nawet kropla deszczu.
A może zima w Meksyku?
Nie najgorszym pomysłem może okazać się również wyprawa do Meksyku zimą, czyli od grudnia do marca. Trafić możemy wówczas na idealne warunki pogodowe. Nie jest wówczas zbyt duszno, deszcze nie padają tak obficie, a w porównaniu do niektórych dni naszego polskiego lata, temperatury bywają dosyć wysokie. W ciągu dnia nie spadają one poniżej 25°C. Jednak należy wówczas zwrócić uwagę na rejon kraju, do którego się wybieramy. Na wyżynach i w górach temperatury bardzo często spadają poniżej zera. Jednak wybrzeże Meksyku zachęca piękną pogodą.
Warto przeczytać
- 13 lipca 2022
Meksyk to bez wątpienia niezwykły kraj, pełen sprzeczności, fascynujący swoją historią, tradycjami i obyczajowością. Przedstawiamy kilka faktów na temat Meksyku oraz...
Czytaj dalej- 8 lipca 2022
Aby móc cieszyć się podróżą do Meksyku, warto poświęcić chwilę na poznanie zasad obowiązujących w tym kraju. Bez względu na to czy jedziemy na zorganizowaną...
Czytaj dalej