Zamierzasz wybrać się w podróż do Tajlandii? Wspaniale - na pewno przeżyjesz przygodę swojego życia, ale nie zapomnij tej wycieczki odpowiednio przygotować. Dla przeciętnego Europejczyka kraje azjatyckie uchodzą za bardzo egzotyczne i odmienne kulturowo, co sprawia, że nie wszystkie problemy mogą być oczywiste. Przeczytaj poniższy artykuł i sprawdź, czy dowiedziałeś się już wystarczająco dużo, żeby wsiadać w samolot!

Kwestia zdrowia i szczepionek

W Tajlandii nie ma specjalnego wymogu posiadania szczepionek przeciwko egzotycznym chorobom. Te, o których musisz pamiętać to absolutne podstawowy zestaw szczepień, który obowiązuje podczas podróżowania po jakimkolwiek kraju na świecie, czyli: Wirusowe Zapalenie Wątroby typu A i B, tężec/błonnica/dur brzuszny i polio. W Tajlandii nie występuje wysokie zagrożenie zarażenia się malarią, ale powinieneś stosować się do podstawowych zasad higieny przeciwmalarycznej oraz używać środków przeciw komarom (lepiej kupić je na miejscu, bo wtedy wiemy, że zadziałają).

Jak dolecieć?

Prawdopodobnie bilety lotnicze będą największą inwestycją tej wycieczki, musisz na nie przeznaczyć w okolicach 1600 złotych w obie strony. Loty z Polski do Bangkoku czy Phuket trwają nawet po kilkanaście godzin włączając przesiadki w europejskich miastach lub Emiratach Arabskich. Najlepiej jest polecieć do Bangkoku i uczynić z tego miejsca bazę wypadową w wymarzonych kierunkach. Dzięki liniom lotniczym Air Asia albo NOK możemy kupić bilety łączone na samolot, bus i katamaran, co otwiera nam drogę na malownicze tajskie wyspy.

A co z wizą?

Do 30 dni na terenie Tajlandii możemy pozostać bez wizy. Wtedy jest do zaliczane jako wyjazd turystyczny. Jeśli chcemy jechać na dłużej, powinniśmy zasięgnąć informacji na temat ubiegania się o wizę.

Waluta

Walutą obowiązującą w Tajlandii jest baht tajski. W przeliczeniu 1 polski złoty daje 9,10 bahtów. TBH możemy dostać w Polsce, ale nie we wszystkich kantorach, dlatego warto zabrać ze sobą do Tajlandii po prostu dolary. Nie ma żadnego problemu z ich wymianą w kantorze czy bankomacie (o ile nie są zniszczone). Pamiętajmy również o tym, że jeśli chcemy wypłacić bahty z bankomatu, każdorazowo będzie pobierana prowizja w wysokości ok. 22 złotych, więc lepiej jednorazowo wyciągnąć większe sumy.

Ceny?

Koszty życia w Tajlandii są dużo niższe, niż w Europie. Dlatego nie powinniśmy mieć problemu z noclegami czy kupowaniem jedzenia, załóżmy większy budżet, ale wiedzmy, że dzięki niemu możemy spędzić więcej czasu w podróży!

 

Warto przeczytać