Otoczone przez majestatyczne szczyty górskie, znajdujące się na wysokości 2730 metrów nad poziomem morza, wielkie ruiny starożytnego miasta Inków są naprawdę niesamowite. Trudno znaleźć słowa opisujące to wyjątkowe miejsce. Szlak Machu Picchu warto umieścić na swojej liście atrakcji godnych odwiedzenia w trakcie podróży do Peru. Wielu rezerwuje dla niego pierwszą pozycje na tej liście.
Unikalność Machu Picchu
Geniusz inżynierii i precyzja inkaskich budowniczych robi oszałamiające wrażenie. Inkowie opanowali technikę ashlar, w której bloki kamieni są cięte tak, aby pasowały do siebie bez zaprawy. Kamienie są tak ciasno dopasowane, że nie można nawet wsunąć między nie ostrza. Zachwyca również strukturalna integralność terenu. Machu Picchu pozostaje niezniszczalne, na przekór trzęsieniom ziemi, ulewnym deszczom, a teraz turystycznym tłumom. Jednak ogromne rzesze turystów stają się dla tego miejsca coraz bardziej niebezpieczne. UNESCO rozważa nawet wprowadzenie Machu Picchu na Listę Światowego Dziedzictwa w Zagrożeniu, a Peru ogranicza obecnie liczbę odwiedzających inkaskie miasto każdego dnia, próbując za wszelką cenę je zachować. To dziedzictwo kultury nie tylko Peruwiańczyków, ale i całego świata.
Szlaki i trasy prowadzące do Machu Picchu
Trekking do Machu Picchu jedną z licznych tras alternatywnych jest niezapomnianym doświadczeniem. Szlaki te stanowią niezwykłe połączenie zachwycających pasm górskich, zróżnicowanej flory i fauny oraz miejsc unikalnych pod względem kulturowym i archeologicznym.
Najpopularniejszą trasą wiodącą na Machu Picchu jest klasyczny szlak Inca, który ma swój początek w Świętej Dolinie i wiedzie aż na wzgórze do Machu Picchu. Po drodze wędrowcy mijają wiele różnych imponujących miejsc związanych z plemieniem Inków. Trudno nie wspomnieć również o spektakularnych krajobrazach.
Ze względu na ogromną popularność tej trasy i obawy dotyczące negatywnego wpływu turystyki na historyczne sanktuarium Machu Picchu, władze Peru ograniczyły liczbę turystów, którzy mogą wejść na szlak do 500 dziennie. Te ograniczenia powodują konieczność wcześniejszej rezerwacji miejsc, szczególnie podczas najkorzystniejszego okresu wędrówek w porze suchej, trwającej od maja do września.
Poza główną trasą polecane są także szalki alternatywne. Ich największą zaletą jest fakt, że są mniej oblegane przez turystów. Możemy zapoznać się z warunkami danej trasy, jej trudnością oraz oferowanymi atrakcjami, korzystając jednego z licznych przewodników. Bardzo znany jest Salkantay Trek zapewniający wspaniałe wycieczki na narty z niesamowitą scenerią. Punktem kulminacyjnym wędrówki jest zbliżenie się do osad z Nevada Salkantay. To drugi najbardziej popularny szlak w regionie po Szlaku Inków według National Geographic.
Lares Trek jest zdecydowanie mniej męczącym szlakiem trekkingowym, który zapewnia niezrównane możliwości interakcji z lokalnymi wspólnotami andyjskimi, które w ciągu ostatnich kilku stuleci uległy licznym przeobrażeniom. To niewątpliwie jedno z najlepszych doświadczeń w zakresie trekkingu kulturowego w regionie.
Choquequirao Trek jest z kolei najdłuższym i jednym z najtrudniejszych szlaków wędrówek w regionie, jednak bardzo satysfakcjonującym. Choquequirao jest, jak witryna, w której odbijają się dzieje plemienia Inków. Szlak jest warty wizyty na własną rękę.
Inca Jungle Trek zaprojektowany został natomiast z myślą o adrenalinie. Łączy w sobie potężną 60-kilometrową trasę zjazdową z trekkingiem i możliwością spływu rzeką. Ten szlak jest najbardziej popularny wśród młodszych turystów, lubiących wyzwania.
Warto przeczytać
- 13 lipca 2022
Cudowne, soczyście zielone lądy otoczone pierścieniami złocistych rajskich plaż, pośród lazurowych wód Oceanu Indyjskiego. Oto Malediwy. Dla wielu prawdziwy raj na ziemi...
Czytaj dalej- 22 czerwca 2022
Oficjalną waluta Indonezji jest rupia indonezyjska, która dzieli się na 100 senów. Najczęściej używanymi monetami są 100, 200 i 500 rupii. Jednak w obiegu funkcjonują...
Czytaj dalej