Podróżowanie autostopem ma swoje niewątpliwe zalety. Przede wszystkim wiąże się ze sporą oszczędnością pieniędzy. Poza tym, można w ten sposób poznać mieszkańców danego miejsca. Dowiedzieć się czegoś o nich i ich życiu. Z pewnością nie jest to środek transportu idealny dla każdego. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby otwarci i ciekawi świata podróżnicy wybrali autostop, jako formę podróżowania po tak niezwykłym kraju, jakim jest Indonezja.

Na co się przygotować podróżując stopem po Indonezji?

Indonezja należy do najbardziej zaludnionych obszarów na świecie. Widać to na każdym kroku. Indonezyjskie drogi nie są tu żadnym wyjątkiem. Na korki można natknąć się wszędzie. Chcąc przejechać autostopem przez Indonezję przygotujmy się przede wszystkim na to, że miejscowi zupełnie nie wiedzą, czym jest autostop. Trzeba się nastawić na liczne problemy, aby dojechać gdzieś za darmo. Niekiedy bardzo trudno jest złapać jakąkolwiek okazję, więc warto zastanowić się, czy nie wsiąść do autobusu, płacąc za bilet kilka dolarów.

Czasami niezbędne jest długie tłumaczenie kierowcy, czym jest idea autostopu. Niektórzy w ogóle nie chcą przyjąć do wiadomości, że za podwózkę nie zapłacimy im ani dolara. To się po prostu w ogóle nie mieści im w głowie. Jednak bywają również niezwykle mili i uprzejmi kierowcy. Jeżeli jesteśmy wrażliwi na papierosowy dym, powinniśmy od razu zrezygnować z autostopu w Indonezji albo łapać wyłącznie pojazdy, w których podróżować będziemy na pace, a nie obok kierowcy. Dziewięciu na dziesięciu kierowców okaże się nałogowymi palaczami, którzy jednego papierosa odpalają od drugiego. Nie każdy jest w stanie znieść długa podróż w dymie papierosowym.

Ekwipunek autostopowicza

Osoby, które pierwszy raz wybierają się w podróż autostopem zapewne zastanawiają się, co należy zabrać ze sobą. Potrzebne będą z pewnością kartony, plansze lub kartki i dobrej jakości marker. To dzięki nim damy znać kierowcom, jaki jest cel naszej podróży. Przydadzą się oczywiście mapa lub atlas. Jeśli myślimy o połączeniu autostopu z biwakowaniem, musimy zabrać także namiot oraz śpiwór. Jednak wybierajmy jak najlżejszy ekwipunek. Nie zapomnijmy również o drobnych upominkach dla życzliwych kierowców. To nie musi być nic wielkiego. Polskie cukierki, czekoladki albo pocztówki z naszego kraju doskonale spełnią funkcję prezentu.

 

Warto przeczytać