Polinezja Francuska ze lśniącymi lagunami i spektakularnymi szczytami może wydawać się ziemią obiecaną. Oficjalnie składa się ze 118 wysp i 5 archipelagów. Powszechnie kojarzona jest z Tahiti, ale jest to tylko jedna z wielu wysp, które tworzą Polinezję Francuską. Będąca domem dla 70% populacji Polinezji Francuskiej, wyspa Tahiti należy do archipelagu zwanego Wyspami Towarzystwa. Słynne wyspy, takie jak Bora Bora i Moorea, są częścią Polinezji Francuskiej i tego samego archipelagu, ale nie Tahiti. Przyjrzyjmy się bliżej tym najpiękniejszym i najbardziej znanym wyspom Polinezji Francuskiej.

Planetescape.pl


Tahiti - Królowa Pacyfiku
Serce i dusza Południowego Pacyfiku, Tahiti jest największą w łańcuchu wysp tworzących Polinezję Francuską. Wyspa Tahiti jest podzielona na dwie części. Większa część położona na północny zachód znana jest, jako Tahiti Nui, podczas gdy mniejszy, południowo-wschodni półwysep jest znany, jako Tahiti Iti. Tahiti Nui jest zdominowane przez trzy wymarłe góry wulkaniczne, w tym górę Orohena, najwyższą w Polinezji Francuskiej. Góra Aora znana jest z niesamowitych widoków, a Le Diadème, wydaje się koronować wyspę jako prawowitą królową Pacyfiku.

Stolica Tahiti, Papeete, jest ekonomicznym centrum Polinezji Francuskiej. Ponieważ wszystkie loty docierają przez Międzynarodowy Port Lotniczy Faa'a, turyści udający się na wakacje na Tahiti rozpoczynają i kończą swoją wizytę na wyspie w Papeete. Stolica Tahiti to tętniące życiem wielokulturowe miasto z gwarnymi bulwarami i ciekawym portem.

Poza niezwykłą atmosferą miasta, Tahiti jest także malowniczą wyspą z bujnymi krajobrazami i dużymi wodospadami. Bez trudu znajdziemy tu zacienione szlaki turystyczne, przyjemne plaże i spokojne wody. To wyjątkowe zestawienie sprawia, że Tahiti jest jedną z najbardziej różnorodnych wysp w Polinezji Francuskiej.

Bora Bora - Klejnot Mórz Południowych
Bez wątpienia najsławniejsza wyspa na południowym Pacyfiku, Bora Bora jest najpopularniejszym obszarem Polinezji Francuskiej. Jej piękno jest bezkonkurencyjne, a jej sława niezachwiana. Bora Bora to jedno z nielicznych miejsc na ziemi, które wszyscy chcą zobaczyć, a kiedy już zobaczą, zakochują się od pierwszego wejrzenia.

Wyspa leży na północny zachód od Tahiti, mniej niż godzinę drogi samolotem z Papeete. Lotnisko znajduje się na małej, oddzielnej części wyspy, znanej, jako Motu Mete. Po przybyciu na miejsce powitają nas ciepłe uśmiechy i pachnące naszyjniki kwiatowe. Nieunikniony romans z tą wyspą zaczyna się jednak jeszcze przed dotknięciem jej stopą. Widok z okna samolotu to chwila, którą trudno zapomnieć. Bora Bora kojarzona jest z bungalowami nad wodą. Wiele z tych luksusowych pływających willi ma szklaną podłogę, która umożliwia obserwowanie życia podwodnej laguny.

Wspaniałą rzeczą na Bora Bora jest to, że turyści mogą być aktywni, korzystając z rozmaitych atrakcji albo oddać się pełnemu relaksowi. Jeśli zdecydujemy się wyjechać z ośrodka, możemy odwiedzić główną wioskę Vaitape i zrobić zakupy w lokalnych butikach lub zjeść kolację w jednej z restauracji Bora Bora.

Moorea – magiczna wyspa
Moorea jest jedną z najpiękniejszych wysp w Polinezji Francuskiej. Charakteryzuje się nieskazitelnym pięknem oraz swobodną i przyjazną atmosferą. Moorea znajduje się niedaleko Tahiti i można do niego łatwo dotrzeć promem lub samolotem z Papeete. Wyspa jest cudem geograficznym. Osiem górskich szczytów wznosi się nad półprzezroczystą laguną, tworząc charakterystyczną, chropowatą sylwetkę widoczną z zachodniego wybrzeża Tahiti. Północny brzeg wyspy rozcięty jest na dwie symetryczne zatoki: Cook's (Paopao) i Opunohu Bay.

Warto przeczytać