Mało kto wie, że istnieje takie państwo, jak Naddniestrze. Dokładnie od 2 września 1990 roku region autonomiczny Republiki Mołdawii ogłosił swoją niepodległość. Niestety na arenie międzynarodowej decyzję tę uznały tylko: Abchazja i Osetia Południowa. Naddniestrze obejmuje tereny republiki położone na lewym brzegu rzeki Dniestr, jak również prawobrzeżne miasto Bendery (Tigihina).

Bendera to pas liczący około 200 km i jest średniej szerokości 12-15 km. Flaga tego kraju do roku 2000 była pozbawiona wszelkiego rodzaju symboliki radzieckiej. W chwili obecnej zaleca się używanie symbolu sierpa z młotem, jak to było za czasów Mołdawskiej SRR. W Republice Naddniestrzańskiej obowiązuje system wielopartyjny oraz parlament złożony z jednej izby, który ma reprezentować społeczeństwo. Nazywany jest Radą Najwyższą Naddniestrza. Prezydenta wybiera się w powszechnych wyborach, a ostatnie miały miejsce w grudniu 2005 roku. Co ciekawe nie były one kontrolowane przez żadną organizację międzynarodową, ani uznane za ważne.

Kampania miała skłaniać, a właściwie wywierała nacisk na kandydatów, aby wystrzegali się kłótni. Za czasów panowania ZSRR na terenie Naddniestrza prowadzono intensywnie proces industrializacji. Efekt był oszałamiający: 17% ludności Mołdawii w 1980 roku produkowało aż 40% Produktu Krajowego Brutto oraz 90% elektryczności całej republiki. Obecnie Naddniestrze jest tylko nieznacznie biedniejsze od Mołdawii, co niestety wskazuje, że to nadal najbiedniejszy region na kontynencie europejskim.

Warto przeczytać