W porównaniu do cen w innych krajach Azji Południowo-Wschodniej, po Tajlandii można poruszać się niskobudżetowo z powodzeniem. Bliżej jej do Indii niż do Chin, dlatego trzeba uruchomić swoją kreatywność, przygotować plan podróży odpowiednio wcześniej i cieszyć się z wycieczki. Oficjalną walutą w Tajlandii jest tajski baht (TBH) – 1 PLN to ok. 10 THB. Warto jednak zabrać ze sobą dolary albo euro, bo z polskimi złotówkami możemy mieć problem. Co musimy wiedzieć o kosztach podróżowania do Tajlandii?

Wizy, bilety, dokumenty?

Jeśli chodzi o kwestie dokumentów i wiz: podróżując do Tajlandii w celach turystycznych na nie dłużej niż 30 dni, nie potrzebujemy wizy. Wystarczy nam paszport ważny przez co najmniej pół roku oraz wydrukowany bilet powrotny. Obowiązuje nas również międzynarodowe prawo jazdy, więc jeśli ktoś chce poruszać się po tym kraju wynajętym samochodem czy motorem, powinien o to zadbać wcześniej. Kwestia biletów, a konkretnie ich ceny – ponieważ o tym będziemy dzisiaj głównie mówić – zależy przede wszystkim od pory roku oraz czasu, w jakim będziemy go kupować. Kupując bilety na sześć miesięcy wcześniej można zaoszczędzić nawet do 45% ceny w obie strony. Standardowo bilety to wydatek ok. 2500 złotych w obie strony dla jeden osoby dorosłej, ale tak jak już wspomnieliśmy – istnieje wiele opcji na to, jak obciąć te koszta. Zwykle loty z jedną lub dwiema przesiadkami i dłuższym czasem oczekiwania na lotnisku (ok.4-5 godzin) są tańsze od lotów bezpośrednich. Decyzja zależy od naszych indywidualnych preferencji.

Noclegi

W dobie Internetu o noclegi martwić się nie musimy. Mamy w czym wybierać – od zarezerwowania łóżka w hostelu, poprzez pokoje, aż do wynajmowania całych domków. Dla podróżników spragnionych kontaktu z lokalnymi mieszkańcami dobrze sprawdza się platforma Couchsurfing, a dla tych, którzy kontaktu chcą uniknąć – AirBnb. Poleca się zarezerwowanie noclegów na pierwsze trzy-cztery dni naszej podróży, chyba, że mamy już ustalony szczegółowy plan i jesteśmy pewni, gdzie będziemy w dany dzień. Jakie są plusy wcześniejszej rezerwacji? Liczne promocje, bezpłatne odwołanie rezerwacji, a często również śniadanie wliczone w cenę. Poprzeglądaj fora internetowe i grupy na Facebooku, skorzystaj z wiedzy innych podróżników. Za nocleg możesz zapłacić zarówno 20 złotych jak i 120 złotych, dlatego szukaj sposobów odpowiednich dla ciebie. Wiadomo, że w typowo turystycznych miejscach ceny będą znacznie podbite, a dodatkowo Tajowie traktują turystów z zachodu jak skarbonki bez dna, dlatego nie zapominaj się targować do ostatniego grosza.

Jak się poruszać po Tajlandii?

Ogólna rada jest taka, że jeśli nie musisz, to nie korzystaj z taksówek. Istnieje wiele lepszych i mniej stresogennych sposobów. Jeśli jednak nie masz innego wyjścia, zawsze przed wejściem do taksówki upewnij się, że taksometr jest włączony albo umów się z góry na cenę za kurs. W innym wypadku taksówkarz będzie chciał z ciebie zedrzeć jak najwięcej pieniędzy. W Tajlandii sieć autobusów i pociągów jest bardzo dobrze rozwinięta, dlatego nie obawiaj się przemieszczania z ich pomocą. Po miastach najlepiej wynająć legendarne tuk-tuki i dobrze traktować kierowcę (np. zaprosić go na obiad), bo wtedy prócz niższej ceny za przejazd, mamy szansę też dowiedzieć się o ciekawych miejscówkach w okolicy.

 

Warto przeczytać