Indonezja posiada większą liczbę wulkanów, niż jakikolwiek inny kraj świata. Można się tutaj doliczyć około 400 wulkanów, z których ponad 100 jest aktywnych. Przedstawiamy najbardziej spektakularne wulkany Indonezji, biorąc pod uwagę nie tylko ich wielkość, ale również aktywność oraz niesamowite krajobrazy, jakie oferują turystom.
Mount Bromo
Mount Bromo, położony na wysokości 2329 m n.p.m., jest jedną z najbardziej charakterystycznych gór w Indonezji. Jest to spowodowane jej majestatyczną urodą. Mount Bromo jest również jednym z najbardziej aktywnych wulkanów na świecie i jednym z najczęściej odwiedzanych. Podróżni z całego świata przybywają tutaj, aby móc zobaczyć wschód słońca nad tym wyjątkowym szczytem, kiedy wokół unoszą się białe, siarczkowe dymy. Nie ma chyba osoby, na której Bromo nie wywarłby wrażenia.
Krater Ijen
Krater Ijen lokalnie znany, jako Kawah Ijen to kolejna popularna góra na Jawie po Mount Bromo. Wielu podróżników odwiedza to miejsce po zetknięciu się z Bromo i doświadczenie jest zupełnie inne. Wewnątrz krateru zobaczyć można wspaniałe turkusowe jezioro siarkowe, które w nocy wyrzuca z siebie płomienie, a w ciągu dnia biały dym. Jest to największe jezioro wulkaniczne na świecie.
Krakatau
Krakatau, to wyspa wulkaniczna położona w Cieśninie Sundajskiej, pomiędzy wyspą Jawa i Sumatra. Erozja Mount Krakatau, wulkanu, który góruje nad wyspą, została uznana za jeden z najbardziej gwałtownych wybuchów wulkanicznych, jakie kiedykolwiek zostały zarejestrowane. Miała miejsce w 1883 roku. Wielka eksplozja słyszana była w odległości ponad 4000 km, aż w Australii oraz Indiach. Ta potężna eksplozja spowodowała powstanie gigantycznego tsunami. Kurz z wybuchu pozostał w stratosferze przez kilku lat. Krakatau pozbawił wówczas życia ponad 35 000 osób. Mount Krakatau jest nadal bardzo aktywnym wulkanem. Szczęściarze mogą zobaczyć jego erupcję z pobliskiej wyspy Rakata.
Mount Kerinci
Mount Kerinci jest najwyższym wulkanem w Indonezji i najwyższym szczytem na Sumatrze. Znajduje się w Parku Narodowym Kerinci Seblat, gdzie spotkać można zagrożone gatunki zwierząt: tygrysa sumatrzańskiego i nosorożca sumatrzańskiego. Jest to nadal bardzo aktywny wulkan. Aby wspiąć się na jego szczyt, trzeba poświęcić trzy dni i dwie noce. Jednak warto, bo widoki są bajeczne. Wulkan otacza 15 jezior, łącznie z najwyżej położonym jeziorem w południowo-wschodniej Azji. Jezioro Gunung Tujuh znajduje się na wysokości 1996 m npm. Z kolei największym jeziorem jest jezioro Kerinci.
Mount Kelimutu
Mount Kelimutu znajduje się w Parku Narodowym Kelimutu w Central Flores. Jest siedzibą słynnych trójkolorowych jezior. To one są głównym celem podróży na Kelimutu. Droga jest długa i kręta, jednak u jej celu czekają na turystów jeziora są w odcieniach niebieskim, zielonym i czerwonym. Wszystko za sprawą substancji wulkanicznych, które powodują, że woda w jeziorach zmienia kolory w zależności od sezonu, czyniąc to miejsce wyjątkowym i magicznym.
Trudno wymienić wszystkie indonezyjskie wulkany godne uwagi. Z pewnością warto wspomnieć jeszcze o nieaktywnym Mount Merbabu, najwyższym jawajskim wulkanie Mount Semeru, jednej z najpopularniejszych gór na Bali – Mount Batur oraz najwyższej Mount Agung czy Rinjani na wyspie Lombok. Jednym z ciekawszych wulkanów jest też posiadający górę lodowcową Puncak Jaya w Papui.
Warto przeczytać
- 15 czerwca 2023
Polscy turyści coraz częściej wybierają kraje egzotyczne, jako destynację swoich wymarzonych, wakacyjnych podróży. Nawet najbardziej odległe zakątki świata takie jak:...
Czytaj dalej- 12 lipca 2022
Azja, dla nas Polaków, pozostaje wciąż kontynentem nieodkrytym. Zachwyca mieszanką kultur, religii, tradycji oraz smaków. Coraz więcej z nas wybiera jednak właśnie ten...
Czytaj dalej