Jomtien Beach to jedna z dzielnic Pattaya – a zarazem wymarzone miejsce na spędzenie wspaniałych, egzotycznych wakacji. Jomtien łączy w sobie właściwie wszystko to, czego chcielibyśmy doświadczyć podczas urlopu: możliwość relaksu i błogiego odpoczynku na plaży, komfortowe hotele, spokój i bezpieczeństwo, a zarazem szybki i łatwy dostęp do rozmaitych atrakcji, związanych z nocnym życiem oraz rozrywkami, jakich ono dostarcza. Co zatem powinniśmy wiedzieć, zanim zdecydujemy się na wyjazd w te malownicze okolice?

Pattaya w pigułce

Pattaya jest miastem położonym ok 120 km od Bangkoku, a zarazem – jedną z najbardziej znanych miejscowości turystycznych w Tajlandii. Pomiędzy Bangkokiem a Pattaya znajduje się uczęszczany port lotniczy, co znacznie ułatwia transport i sprawia, że nie tracimy cennych godzin na dotarcie na miejsce. Pewnym minusem, wynikającym z dużej atrakcyjności miasta, jest spora ilość turystów. Jak można się domyślić, taka popularność w prostej linii przekłada się na tłok w restauracjach, klubach i innych miejscach obleganych przez urlopowiczów z całego świata. Zgodnie z prawami podaży i popytu, ilość przybywających do miasta turystów nie pozostaje bez wpływu na ceny usług i towarów, szczególnie w bardziej popularnych i modnych miejscach. Warto również wiedzieć, że wiele osób odwiedza Pattaya ze względu na tzw. seksturystykę, co dodatkowo nakręca rynek. Dlatego właśnie znacznie bardziej korzystną opcją jest zamieszkanie w Jomtien Beach – urokliwej, spokojniejszej, a przy okazji - nieco tańszej dzielnicy Pattaya.

Dlaczego Jomtien?

Większość Europejczyków, wybierając się na egzotyczne, rajskie wakacje, widzi siebie raczej pod palmą na plaży, niż w gwarnym i zatłoczonym mieście. Oczywiście, wielkie centra turystyczne również mają swoje plusy, jak choćby mnogość barów, klubów nocnych, punktów usługowych, czy sklepów. Jednakże, kiedy już wyszalejemy się w tłumie innych urlopowiczów, przyjemnie jest móc wrócić na swoją plażę i zwyczajnie odpocząć. Takie właśnie możliwości oferuje nam Jomtien; dzielnica jest zlokalizowana na tyle blisko centrum, iż pozwala na swobodne korzystanie ze wszelkich miejskich atrakcji, a jednocześnie na tyle daleko, że kiedy zapragniemy odpocząć od gwaru i zwyczajnie poleniuchować w rajskim zakątku, nie będziemy musieli daleko go szukać.

Dojazd

Nawet nie posiadając własnego środka transportu (co jest zrozumiałe, jeśli na miejsce dotarliśmy samolotem), możemy bardzo łatwo i sprawnie przemieszczać się pomiędzy Jomtien Beach a centrum Pattaya. W obie strony właściwie non stop kursują specjalne, odkryte samochody, mogące zabrać 10-12 osób. Aby skorzystać z tego środka transportu, nie trzeba udawać się na przystanek, ani też sprawdzać rozkładu jazdy – widząc przejeżdżający pojazd, wystarczy machnąć ręką i wsiąść. Koszt takiego środka lokomocji jest właściwie symboliczny, bowiem wynosi około 20 baht, czyli w przeliczeniu, nieco ponad 2 złote.

Plaża

Plaża w Jomtien jest spokojna (szczególnie w porównaniu z gwarnym Pattaya) i bardzo przyjemna. W okolicy nie ma zbyt wielu głośnych barów, co może stanowić miłą odmianę dla kogoś, kto szuka ciszy i odpoczynku. W niedalekim sąsiedztwie plaży znajdziemy natomiast kilka niewielkich knajpek, oferujących smaczne, domowe jedzenie. Poza beztroskim plażowaniem, na miejscu można również uprawiać rozmaite sporty wodne. Plaża jest dość wąska, a jednocześnie długa, dlatego idealnie nadaje się na odbywanie romantycznych, wieczornych spacerów przy zachodzie słońca. Jeśli mimo to nie czujemy się usatysfakcjonowani lokalną plażą, warto zainwestować 30 baht i udać się do pobliskiego Kho Larn.

Dla rodzin i nie tylko

Jomtien to miejsce idealne dla osób, które wybierają się do Tajlandii na wczasy rodzinne. Jak wiadomo, rodziny z dziećmi mają nieco inne potrzeby, niż np. grupy studentów, dla których liczy się przede wszystkim nocne życie i związane z nim atrakcje. A Jomtien znajdziemy oczywiście nocne kluby czy dyskoteki, ale jest ich znacznie mniej, niż w centralnym Pattaya. Dlatego tę właśnie dzielnice wybierają ludzie, którzy na wakacjach mają ochotę przede wszystkim zrelaksować się, wyciszyć i odpocząć – a jeśli okazjonalnie zechcą zaszaleć, bez problemu mogą pozwolić sobie na wycieczkę w bardziej zatłoczone miejsca. Z tego samego powodu wielu rodowitych mieszkańców Pattaya przenosi się to Jomtien, wybierając okolice nieco spokojniejsze, a jednocześnie umożliwiające szybkie dotarcie do centrum.

 

Warto przeczytać