Ekwador staje się coraz bardziej popularny wśród turystów odwiedzających Amerykę Południową. Kraj ten jednak wciąż dla wielu pozostaje wielka niewiadomą. Nieprzygotowani turyści popełniają mnóstwo błędów. Warto, zatem podszkolić się nieco przed podróżą. Oto kilka rzeczy, których nigdy nie powinieneś robić w Ekwadorze.

W godzinach szczytu korzystać z transportu publicznego
Transport publiczny, który kosztuje zaledwie 0,25 USD, jest bardzo kuszący, ale ekwadorskie autobusy są przepełnione, szczególnie w godzinach porannych, w porze lunchu i w godzinach popołudniowych. Stłoczeni, jak sardynki w puszce pasażerowie narażeni są, poza niewygodą, na pewne niebezpieczeństwa. Mogą stać się ofiarą napaści lub molestowania. W godzinach szczytu zdecydowanie wybieraj w Ekwadorze podróż taksówką.

Obnosić się z cennymi przedmiotami
Najnowszy model smartfona, portfel, torebka od znanego projektanta. Wszystko to może paść łupem złodziei. Kieszonkowców w Kolumbii niestety nie brakuje. Warto, zatem starannie ukrywać cenne przedmioty. Jest to szczególnie ważne w miastach takich jak Guayaquil i Quito. Nawet nie zorientujesz się, kiedy złodziej przywłaszczy sobie Twoje rzeczy.

Spacerować samotnie po zmroku
Chodzenie po zmroku, szczególnie w dużych miastach i w obszarach o złej renomie, oznacza, że jesteś bardziej narażony na rabunek lub napaść. Nawet Ekwadorczycy unikają samotnych spacerów, gdy zapada zmrok. Miejsca takie jak Mindo, Cuenca i Baños są stosunkowo bezpieczne, ale warto pytać mieszkańców czy w danym regionie możemy poruszać się bez obaw.

Skusić się na uliczne jedzenie w ciągu pierwszych dni pobytu w Ekwadorze
Jeśli nie chcesz nabawić się problemów żołądkowych, nie jedz potraw sprzedawanych przez ulicznych sprzedawców, bez względu na to, jak smacznie wyglądają. Żywność uliczna jest bardzo popularna w Ekwadorze, ale nie zawsze odpowiada europejskim standardom jakości i higieny, więc turyści zazwyczaj nie są w stanie poradzić sobie z bakteriami, do których lokalni mieszkańcy są od dawna przyzwyczajeni.

Spakować na podróż wyłącznie letnie rzeczy
Andy to bardzo zimny region, Cloud Forest deszczowy, a wybrzeże i rejony Amazonii są gorące i wilgotne. Wybierając się do Ekwadoru warto być przygotowanym na różne warianty pogodowe. Mimo to turyści odwiedzający wulkany w klapkach i skąpych ubraniach to dosyć powszechny widok. Nie wahaj się spakować do walizki czapki, szalika i rękawiczek, jeśli wybierasz się w ekwadorskie Andy. Natomiast w Quito przyda się parasol.

Wsiadać do taksówki, która nie jest taksówką
Lokalni mieszkańcy często wykorzystują naiwność turystów. W Ekwadorze można nabrać się na fałszywe taksówki. Należy pamiętać, że oficjalne taksówki są żółte i mają zieloną nalepkę na boku. W dużych miastach, takich jak Quito i Guayaquil, skorzystaj z popularnych sieci np. Uber lub Cabify. Będzie to najbezpieczniejsza opcja.

Zakładać, że wszyscy mówią po angielsku
Podczas gdy ludzie w większych miastach zazwyczaj znają trochę angielski, mogą być bardzo nieśmiali i nawet odmówić, jeśli poprosisz o pomoc w języku angielskim, a ci w mniejszych wioskach z reguły wcale nie znają angielskiego. Więc poćwicz trochę hiszpański przed podróżą i noś przy sobie słownik kieszonkowy.

Kupować bez targowania się
Są takie kraje, w których targowanie się, zwłaszcza na lokalnych rynkach jest elementem pewnej tradycji. Jednym z nich jest właśnie Ekwador. Nie kupuj towaru za pierwszą cenę, którą poda Ci sprzedawca. Na ogół jest ona mocno zawyżona, aby po jej obniżeniu sprzedawca nadal mógł zarobić. Targując się nie należy mieć żadnego poczucia winy. Robiąc to umiejętnie, jesteś w stanie wynegocjować korzystniejsze dla siebie ceny.

Wybrać się w góry bez aklimatyzacji
Ekwador ma zapierające dech w piersi wulkany i góry, które z pewnością warto odwiedzić. Jednak przebywając w miastach takich jak Quito lub Cuenca na kilka dni przed rozpoczęciem wędrówki lub wspinaczki w wyższe partie gór, należy się zaaklimatyzować. W przeciwnym razie mogą wystąpić bóle głowy, utrata apetytu, zawroty głowy, nudności i duszności. To typowe objawy choroby wysokościowej.

Ograniczać pobytu do Wysp Galapagos
Wyspy Galapagos są najpopularniejszym celem podróży do Ekwadoru. Nie bez powodu. W tym wyjątkowym miejscu znajdziesz setki rodzimych gatunków, których nie ma nigdzie indziej na świecie. Pamiętaj jednak, że Ekwador to nie tylko Galapagos. Kraj ten dzieli się na regiony: andyjski, przybrzeżny i amazoński . Jeśli możesz odwiedzić wszystkie regiony, doświadczysz tego, co najlepsze w Ekwadorze i zobaczysz, jak wiele taki mały kraj może zaoferować

Warto przeczytać