​Z całą pewnością nie dla każdego jest podróżowanie z biurem podróży, ale nie wszyscy też chcą czy czują się na siłach, aby zajmować się całą organizacją wyjazdu na własną rękę. Są nawet i tacy, którzy nie wyobrażają sobie wręcz zagranicznego wyjazdu wakacyjnego bez biura podróży. Z całą pewnością jest to bardzo wygodne i bezpiecznie rozwiązanie, ale oczywiście nie dla każdego.

Wakacyjny wyjazd z biurem podróży czy też podróżowanie na własną rękę?

Jedni lubią organizować swoje wakacje samodzielnie, z dbałością o najmniejsze szczegóły, a drudzy stawiają na gotowe rozwiązania. Każdy z tych wariantów ma oczywiście swoje plusy i minusy. W przypadku wakacji z biurem podróży, nie można liczyć na to, że spędzimy je w jakiś unikalnych miejscach, gdyż do wyboru są kierunki popularne i oblegane przez turystów. Podróżowanie na własną rękę daje pełną swobodę w wyborze miejsca docelowego i atrakcji. Ograniczają nas wówczas wyłącznie własna wyobraźnia i fundusze. Obecnie mamy do dyspozycji tanie linie lotnicze, więc wystarczy wybrać wymarzoną destynację i opracować plan pobytu. Biuro podróży ma sztywno ustalone terminy wyjazdu, do których trzeba się dostosować. Nie ma co liczyć na elastyczność. Podróżując samemu, to od nas zależy termin wyjazdu i powrotu. Można także wydłużyć sobie pobyt.

Kolejną kwestią są noclegi podczas wyjazdu. Z biurem podróży jest odgórnie narzucony obiekt noclegowy, a mając wolną rękę podczas samodzielnej wycieczki, możemy zrobić research i znaleźć znacznie tańszy nocleg. Przy zorganizowanym wyjedzie ceny jedzenia są wliczone, ale ich jakość często postowi wiele do życzenia. Jeśli chcemy spróbować dań lokalnych, to i tak przyjdzie nam wydać dodatkowe pieniądze. Podróżowanie na własną rękę sprawia, że można odwiedzać dowolne miejsca z jedzeniem i próbować wszystkiego, czego zapragniemy. Nie trzeba też pilnować się wyznaczonych godzin ani się śpieszyć. Biuro podróży zapewnia opiekę rezydenta i pilota, którzy czuwają nad przebiegiem programu i naszym bezpieczeństwem. Podróżując samodzielnie, sami musimy za siebie w pełni odpowiadać. Jeśli coś pójdzie nie tak, to zostaniemy sami z problemem i będzie trzeba znaleźć sposób na jego rozwiązanie.

Warto przeczytać