​Góry Świętokrzyskie położone są w środkowej części Polski. Charakteryzują się łagodnymi zarysami i niewielkimi wysokościami. Są jednymi z najbardziej tajemniczych gór na terenie naszego kraju, ze względu na to, że niegdyś były one trudno dostępne. Nie od dziś wiadomo, że każda tajemnica ma w sobie coś pięknego. Góry Świętokrzyskie są pełne niesamowitych i zapierających dech w piersiach miejsc. Roi się tam od jaskiń, formacji skalnych, rumowisk oraz ciekawych obiektów turystycznych. Warto wybrać to miejsce jako cel rodzinnej wycieczki, gdyż hasłem przewodnim tych gór zdecydowanie jest rekreacja. W planie swojej wycieczki zdecydowanie warto umieścić kilka miejsc.

Jaskina Raj - malownicza historia

Jaskinia Raj jest jedna z najpiękniejszych jaskiń na świecie. Powstała w silnie skrasowiałych wapieniach dewońskich. Zgodnie z badaniami, przeprowadzonymi przez naukowców, kilkadziesiąt tysięcy lat temu zamieszkiwali ją neandertalczycy. Wewnątrz 150 metrów jaskini podziwiać można wspaniałą szatę naciekową, którą tworzą stalaktyty, stalagmity, kolumny oraz draperie.

Dla zwiedzających udostępniona jest trasa ze specjalnie wykonanym w dnie jaskini chodnikiem. Obejmuje ona 5 pomieszczeń - Komorę Wstępną, Komorę Złomisk, Salę Kolumnową, Salę Stalaktytową i Salę Wysoką. 

Świętokrzyski Park Narodowy - niezwykłe dzieło przyrody

Świętokrzyski Park Narodowy znajduje się w centralnej części Gór Świętokrzyskich i swym zasięgiem obejmuje: pasmo Łysogór (z najwyższym szczytem Łysicą – 612 m n.p.m.) i Łysą Górą (– 595 m n.p.m.), część Pasma Klonowskiego (z górami Psarską i Miejską), Doliny Wilkowskiej i Doliny Dębniańskiej oraz trzy eksklawy – Górę Chełmową, Las Serwis i Skarpę Zapusty. Park zachwyca swym urokiem oraz bogactwem roślinności. Podczas spaceru po jego terenie można się zrelaksować i wyciszyć.

Nowa Słupia - żelazna historia

Nowa Słupia znajduje się nieopodal Łysej Góry - najwyższego szczytu Gór Świętokrzyskich, w sąsiedztwie z Świętokrzyskim Parkiem Narodowym. Historia Nowej Słupi ma powiązanie z rozwijającym się w odległych czasach hutnictwem żelaza. Pozostałości dawnych pieców hutniczych zobaczyć można odwiedzając Muzeum Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego im. Mieczyslawa Radwana. 

Święty Krzyż - miejsce kultu pogańskiego

Święty Krzyż jest prawie najwyższym wzniesieniem Gór Świętokrzyskich, jego wysokość wynosi 595m n.p.m.

W czasach pogańskich wzniesienie to było miejscem kultu Łady, Boda i Lela (Pogody, Śwista i Pośwista). Pamiątką tego okresu są wały kultowe. 

Kielce - stolica Gór Świętokrzyskich

Kielce jako stolica województwa świętokrzyskiego powinny zostać odwiedzone przez każdego, kto wybiera się w te rejony. To malownicze i niezwykle urokliwe miasto kryje w sobie sporo ciekawych miejsc, między innymi Muzeum Zabawek, Pałac Biskupów, Kadzielnię i Geopark, który wywiera ogromne wrażenie na wielu turystach. Kielce są zatem kolejnym miejscem w województwie świętokrzyskim, które warto odwiedzić w towarzystwie dzieci. Z pewnością będą zachwycone taką wycieczką.

Autorem artykułu jest luksusowy hotel Bristol położony w malowniczym Busku Zdroju.

Warto przeczytać