Stolica, a zarazem największe miasto Meksyku to metropolia, która fascynuje, budzi podziw i zachwyca swoim ogromem. Miasto wręcz tętni życiem, oferując swoim gościom nieograniczone możliwości. Jest to jeden z największych obszarów metropolitalnych na świecie liczącym 16 gmin, ponad 300 osiedli i 20 milionów mieszkańców. To wszystko może się wydawać nieco przytłaczające, zwłaszcza dla odwiedzających Meksyk po raz pierwszy.

Centrum Miasta

Meksyk wybudowany został na terenie dawnej stolicy państwa Azteków. Zwiedzanie centrum miasta warto rozpocząć od ulicy Calle Maderro, która prowadzi do Zocalo, największego placu miasta Meksyk. Przy placu znajduje się wiele atrakcji turystycznych i miejsc wartych zobaczenia, między innymi Pałac Narodowy, katedra oraz Wielka Świątynia Azteków. Mieściło się tu kiedyś centrum religijne dawnych mieszkańców Meksyku. Niestety Hiszpanie nie obeszli się z nim zbyt łagodnie. Pod ruinami dawnej świątyni udało się jednak znaleźć wiele pozostałości z czasów Azteków, a wśród nich kamienny ołtarz oraz ślady piramid.

W Mexico City znajduje się również muzeum, w którym zgromadzone są eksponaty znalezione podczas licznych prac archeologicznych. Prezentują ono zabytki sztuki ludu Azteków. Obok ruin świątyni wznosi się katedra, której budowa trwała od XVI do XIX wieku. Budowla jest naprawdę imponująca, łączy bowiem style architektoniczne różnych epok. Na wschodniej części placu zlokalizowany jest Pałac Narodowy, pozostałość po Hiszpanach. Dzisiaj jest on siedzibą władz miasta.

Poruszając się w obrębie samego Zocalo turyści mogą więc podziwiać wiele zabytków pochodzących z różnych okresów historii Meksyku. Warto wśród nich wymienić jeszcze dwa kościoły: Templo de Sante Domingo oraz La Santisima.

Muzea miasta Meksyk

Turyści przebywający w Mexico City powinni zwrócić szczególną uwagę na liczne muzea, które się tutaj znajdują zwłaszcza, że ceny wejściówek wcale nie należą do wygórowanych. Jednym z najciekawszych jest Muzeum Miasta Meksyk zlokalizowane w samym centrum. Sam jego budynek robi ogromne wrażenie. Eksponaty, a wśród nich mapy dawnego Meksyku, ryciny, fotografie oraz makiety najbardziej znanych zabytków przybliżają zwiedzającym to wyjątkowe miasto. Przewodnicy, nie tylko oprowadzają po muzeum i prezentują poszczególne eksponaty, ale również ciekawie opowiadają o współczesnym Meksyku oraz dają wskazówki, jakie miejsca warto odwiedzić.

Do najciekawszych muzeów, nie tylko w Meksyku, ale i na świecie, należy z całą pewnością Narodowe Muzeum Antropologii. Miłośnicy historii i dawnych kultur mogą tu przeżyć fantastyczne zderzenie z dawnymi cywilizacjami. W muzeum zgromadzono wiele przedmiotów pamiętających czasy Majów.

 

 

Warto przeczytać