Zapraszamy w podróż po jednej z najbardziej znanych i lubianych kuchni świata, kuchni meksykańskiej. Potrawy rodem z Meksyku z pewnością wzbudzą zachwyt wielbicieli smacznego, treściwego… i bardzo ostrego jedzenia. Proste receptury, wszędzie dostępne składniki, feeria kolorów i intensywnych smaków. Nic dziwnego, że kuchnia meksykańska jest uwielbiana na całym świecie.

Pierwszym przystankiem na naszej trasie powinna być stolica Meksyku, czyli Miasto Meksyk. Tutaj rekordy popularności zarówno wśród miejscowych, jak i turystów biją rozmaite dania „do ręki”. Bez wątpienia należy spróbować pysznych tortilli w różnych wersjach oraz burito.  W trakcie kulinarnej podróży nie można ominąć również wybrzeża Meksyku. Tutaj królują ryby i owoce morza. Polecamy zwłaszcza miasteczko Zihuatanejo, gdzie znajduje się port z przycumowanymi jachtami z całego świata. Znajdziemy tu wszelkie najsmaczniejsze gatunki ryb.

Współczesna kuchnia Meksyku odbiega znacznie od pierwotnej kuchni Indian, z której się wywodzi. Istnieje kilka sztandarowych produktów, bez których trudno ją sobie wyobrazić. Należą do nich: papryka, fasola, placki kukurydziane, ryby, owoce morza, kurczak, indyk, wieprzowina i wołowina, awokado, pomidory, cytryna, cukinia oraz jajka. Wspomniane już dania „do ręki”, nazywane tu „antojitos” jedzone są przez Meksykan bez względu na porę dnia i miejsce, w którym się znajdują. W placuszki „tortillas” można zawinąć praktycznie wszystko. Najczęściej jednak tortille podaje się z mięsem, fasolą oraz warzywami. Co istotne, w przydrożnych barach i na stoiskach dania „do ręki” przyrządzane są na oczach kupujących. 

W Meksyku ceni się również zupy. W meksykańskim wydaniu są to jednak raczej dania jednogarnkowe. Typowa meksykańska zupa zawiera rozmaite składniki, od warzyw i owoców, przez ryby, krewetki i wieprzowinę, po jajka, paprykę czy pomidory. Charakterystyczną cechą zup meksykańskich jest fakt, że są one niezwykle barwne i efektowne. Do tego niesłychanie sycące. Porcja takie zupy potrafi zastąpić nasze dwa dania. Najpopularniejszą z zup jest pozole, czyli zupa na bazie kukurydzy.

Kolejną cechą kuchni Meksyku jest bogactwo używanych przypraw. Trudno ją sobie wyobrazić bez wyjątkowo ostrych papryczek chili. Intensywny smak potrawom nadają również sól i pieprz, suszona oraz świeża kolendra, oregano, majeranek, tymianek, liść laurowy, goździki oraz kminek. Do wielu dań dodaje się również czosnek oraz cebulę w rozmaitych postaciach, zarówno świeżej, jak i marynowanej oraz suszonej. Przyprawy nie tylko podnoszą walory smakowe i zapachowe potraw. Mają również rolę konserwującą, co przy meksykańskim klimacie jest niezwykle istotne.  

 

 

Warto przeczytać