Marakesz to sam środek Maroko, a zarazem jedno z jego najbardziej egzotycznych miast. W przeszłości baza dla karawan przemierzających Saharę, dziś prawdziwe centrum turystyczne. Magiczna atmosfera tego miejsca przyciąga wielu, a niepowtarzalny klimat zakątków Marakeszu na długo nie pozwala zapomnieć o „Czerwonym Mieście”. Przedstawiamy kilka największych atrakcji Marakeszu.
Plac Dżemaa El Fna
Marakesz jest sercem Maroko, a sercem Marakeszu jest właśnie Plac Dżemaa El Fna. Plac zajmuje bardzo dużą przestrzeń. Rodzi się po zmierzchu. Odwiedzają go wówczas setki ludzi, polowe kuchnie zaczynają skwierczeć, bulgotać i wydzielać niesamowite aromaty. Pojawiają się żonglerzy, zaklinacze węży, fakirzy, kobiety, które malują henną dłonie oraz turyści, z początku oszołomieni nieco tym gwarem i ruchem. Przecież jeszcze chwilę temu wcale nie było tu ludzi. Podczas zachodu słońca warto usiąść na jednym z kawiarnianych tarasów i obserwować te cuda i dziwy.
Meczet Kutubijja
Nie ma chyba większego zabytku w całym Marakeszu. Jest to również idealny punkt orientacyjny, bo budynek meczetu jest najwyższy w całej okolicy. Marokańskie świątynie niestety bardzo rzadko bywają udostępniane turystom. Meczet Kutubijja nie jest wyjątkiem. Wzdłuż świątyni ciągną się wykopaliska, które są pozostałością po pierwszym meczecie, istniejącym w tym miejscu. Ten obecny datowany jest na XII wiek. Prawdziwą chlubą meczetu jest oczywiście minaret. Wyróżnia się on na tle innych tego typu budowli doskonałymi proporcjami i pięknymi zdobieniami.
Grobowce Sadytów
To właściwie cały kompleks historycznych zabytków obejmujący mauzoleum, dziedziniec oraz ogrody. Grobowce powstały z inicjatywy drugiego sadyckiego sułtana Ahmada al-Mansura. Władca zażyczył sobie, aby chowani tu byli Sadyci, czyli potomkowie Proroka. Po śmierci ostatniego władcy z dynastii grobowce zamurowano. Ich odkrycia dokonali dopiero Francuzi. Najważniejszym miejscem w Mauzoleum jest grobowiec samego Ahmada al-Mansura, który znajduje się w specjalnej Sali ozdobionej płaskorzeźbami i mozaikami.
Spacer uliczkami miasta
Każde z wymienionych miejsc jest wyjątkowe, ale trudno chyba o większą atrakcję, niż spacer wąskimi i niezwykle krętymi uliczkami Marakeszu. Ulice stanowią tu prawdziwy labirynt. Zgubić zdarza się wielu turystom. Wystarczy moment dekoncentracji, a o to nietrudno obserwując stare arabskie domy. Małe zakłady rzemieślnicze oferują swoje wyroby.
Warto odwiedzić pobliski suk, czyli targ, na którym kupimy pamiątki wykonane z drewna, tradycyjne czapki z tego regionu, niezwykłe dywany oraz tradycyjne kosmetyki. Kobiety z pewnością zainteresują się stoiskami z biżuterią, przepięknymi tkaninami oraz ceramiką. Nie mniej ciekawe są targi owocowe, kwiatowe lub spożywcze. To z kolei niezwykłe doświadczenie ze względu na egzotyczne owoce i aromatyczne przyprawy. Ich zapach niesie się po całym targu, a po wyjściu stąd można jeszcze długo go czuć.
Takie miejsca potrafią w cudowny sposób przybliżyć klimat miasta i poznać nieco jego mieszkańców. Wystarczy mieć otwarte oczy i uszy… i nie bać się „tubylców”. Oni z reguły są bardzo przyjaźnie nastawieni do wszystkich przyjezdnych.
Warto przeczytać
- 4 grudnia 2017
Na południe od często odwiedzanego Meksyku leży nieco zaniedbany kraj Ameryki Środkowej. Gwatemala, choć niewielka, jest pełna wszystkiego, czego potrzeba, aby przeżyć...
Czytaj dalej- 13 lipca 2022
Meksyk to bez wątpienia niezwykły kraj, pełen sprzeczności, fascynujący swoją historią, tradycjami i obyczajowością. Przedstawiamy kilka faktów na temat Meksyku oraz...
Czytaj dalej