Seszele to wyjątkowe miejsce na ziemi. Położone na środku Oceanu Indyjskiego, ok. 1600 kilometrów od wybrzeży Afryki, na wschód od Madagaskaru, na północnym wschodzie za sąsiadów mając Malediwy. Jedyne na świecie granitowe wyspy, otoczone zjawiskowymi rafami koralowymi, obrośnięte gęstymi dżunglami – istny raj na ziemi. Jeśli planujesz podróż w to magiczne miejsce samodzielnie, specjalnie dla ciebie przygotowaliśmy garść informacji praktycznych. Od czego zacząć?

Kiedy najlepiej jechać na Seszele?
Zawsze. I na tym moglibyśmy zakończyć naszą poradę – na Seszelach sezon trwa przez cały rok, głównie dzięki wpływowi klimatu tropikalnego. Temperatura powietrza utrzymuje się mniej więcej na tym samym poziomie, zmienia się wilgotność powietrza. Pora sucha na Seszelach przypada pomiędzy kwietniem i listopadem, wtedy też czasami trafiają się korzystne promocje na bilety lotnicze. W porze suchej mamy też większą szansę na obserwowanie różnych gatunków zwierząt w ich naturalnym środowisku. Natomiast między grudniem a marcem następuje pora deszczowa, która charakteryzuje się intensywnymi, aczkolwiek krótkimi opadami. Innymi słowy, podróżowanie na seszelskie wyspy ma swoje plusy i minusy zarówno podczas pory suchej, jak i pory deszczowej.

Potrzebne dokumenty
Obywatele Polski nie mają obowiązku posiadania wizy na terytorium Seszeli, pod warunkiem, że przybywamy na wyspy w celach turystycznych i nie na dłużej niż 90 dni. Zatem jeśli cel naszej wyprawy jest inny, powinniśmy złożyć wniosek o wizę, której potrzebujemy. Wystarczy nam ważny na co najmniej sześć miesięcy (z chwilą przekraczania granic) paszport. Na Seszelach obowiązuje międzynarodowe prawo jazdy, ale polskie trzeba zabrać do wglądu. Bardzo często zdarza się, że na lotnisku urzędnik imigracyjny poprosi nas o pokazanie biletu powrotnego lub zapyta o miejsce, w jakim się zatrzymamy. Planując podróż samodzielnie pamiętaj o tym, by wykupić sobie ubezpieczenie turystyczne i mieć przy sobie numer polisy przez cały czas.

Ceny na Seszelach
Standardowe bilety lotnicze na Seszele kosztują w okolicach 4000 tysięcy złotych za osobę. Jeśli trafimy na promocję to 3000-3500 zł to bardzo dobra cena. Dobra informacja jest taka, że bilet na wyspy to najdroższa część wyprawy (no chyba, że wybieramy się tam na 90 dni). Noclegi – patrząc na najniższe standardy oraz promocje (rezerwując noclegi online odpowiednio wcześniej można sporo zaoszczędzić), musimy liczyć się z kosztem 35-40 euro za dwuosobowy pokój. Jedzenie – robiąc większe zakupy w supermarketach i stołując się bardziej kameralnych miejscach znowu oszczędzimy. Komunikacja miejska – przemieszczając się autobusami lub pociągami liczmy się z wydatkiem ok. 20-40 euro za bilet dla jednej osoby. Mała rada: na Seszelach akceptowalne są karty płatnicze American Express oraz Visa. Z MasterCard mogą być problemy.



Szczepionki, leki
Wyjeżdżając w jakiekolwiek kraje na świecie zawsze powinniśmy mieć aktualną książeczkę szczepień. Podróżując na Seszele nie są wymagane inne niż podstawowe szczepienia tj. podstawowy zestaw: wirusowe zapalenie wątroby typu A i B, tężec, błonica i dur brzuszny. Zaleca się zaszczepienie przeciwko wściekliźnie, jeśli mamy zamiar spędzać czas na dzikich terenach. Na Seszelach nie występuje ryzyko zarażenia się malarią, aczkolwiek powinniśmy dokładać szczególnych starań by chronić się przed komarami, które przenoszą wirus dengi. Leczenie dengi w krajach europejskich jest na bardzo niskim poziomie, warto o tym poczytać.
Jeśli chodzi o leki w apteczce powinny się znaleźć podstawowe preparaty – po kilka tabletek przeciwbólowych, przeciwgorączkowych, przeciwalergicznych, maść z antybiotykiem i coś do odkażania ran, plasterki, wapno i dużo witaminy C. Weźmy też coś przeciwbiegunkowego i elektrolity.

Religia na Seszelach
Oficjalną religią na Seszelach jest katolicyzm, który deklaruje 83% mieszkańców. 10% to protestanci, możemy spotkać też mniejszości bezwyznaniowe, hinduistyczne, muzułmańskie oraz tradycyjne religie plemienne.

Kilka informacji praktycznych
Stolicą Seszeli jest miasto Victoria. Mieszkańcy Seszeli posiadają trzy urzędowe języki: kreolski seszelski, francuski (Seszele niegdyś były kolonią francuską) oraz angielski. Wyspy zamieszkuje ok. 87 milionów ludzi, co ciekawe do Seszeli należy 115 wysp, a zamieszkałe są tylko 33. Podstawą gospodarki seszelskiej jest turystyka i usługi, rolnictwo stanowi tylko 10% zysków. Oficjalną nazwą kraju jest Republika Seszeli. Wyspy mają bardzo interesującą historię, zwłaszcza z okresu kolonialnego - zresztą, mieszkańcy Seszeli, Kreole, mają korzenie sięgające czasów francuskich kolonizatorów. Zwiedzanie kreolskich wiosek to niezapomniane przeżycie, zwłaszcza jeśli będziemy mieć okazję poznać lokalnych mieszkańców.

Warto przeczytać