Meksyk otwiera przed turystami wiele możliwości. To kraj cudownych, piaszczystych plaż, fascynujących zabytków, niesamowitych krajobrazów oraz przyjaźnie nastawionych, otwartych i radosnych mieszkańców. Zanim jednak wyjedziemy do Meksyku warto poznać kilka podstawowych informacji na temat tego kraju i przepisów wjazdowych, które w nim panują.

Osoby, które wyjeżdżają do Meksyku na czas krótszy, niż 180 dni, np. w celach turystycznych czy służbowych nie muszą martwić się o załatwianie wizy. Inaczej jest w przypadku polskich obywateli, którzy chcą w Meksyku podjąć działalność gospodarczą, naukę lub pracę. Muszą one postarać się o wizę odpowiadającą charakterowi ich pobytu. Należy brać pod uwagę fakt, że każde przedłużenie pobytu w Meksyku, bez zgody władz imigracyjnych, grozi sankcjami. Spowoduje nie tylko podjęcie decyzji o deportacji, ale również nałożenie grzywny i zakaz ponownego wjazdu do kraju. Aby uzyskać szczegółowe informacje na temat wiz należy udać się do Ambasady Meksyku w Warszawie. Planując podróż do Meksyku trzeba zadbać również o paszport ważny, na co najmniej 6 miesięcy.

Przekroczenie granicy z Meksykiem wymaga wypełnienia formularza deklaracji celnej. Jeżeli wybieramy się na rodzinne wakacje formularza nie wypełnia każdy podróżujący członek rodziny. Wystarczy jeden formularz na całą rodzinę.

Nie istnieją przepisy, które regulowałyby wysokość środków finansowych niezbędnych na pokrycie kosztów pobytu w Meksyku. Turyści indywidualni powinni posiadać około 100 USD na dzień pobytu. Należy jednak zaznaczyć, że karty płatnicze lub kredytowe będą wystarczającym dowodem posiadania środków płatniczych. Bez konieczności składania deklaracji można do Meksyku wwieź lub wywieź 10 tys. USD w gotówce.

Przepisy fitosanitarne zabraniają przywozić do kraju świeże artykuły spożywcze. To samo dotyczy żywności o niskim stopniu przetworzenia, roślin, nasion, mięsa i wędlin, również w formie paczkowanej oraz w puszkach. Przepisy te są bardzo restrykcyjnie egzekwowane. Nie wywieziemy z Meksyku rzadkich gatunków zwierząt oraz przedmiotów o wartości archeologicznej.

Bez składania deklaracji celnej można natomiast wwieź na teren kraju wszelkie przedmioty przeznaczone do osobistego użytku. Takie, jak aparat fotograficzny, kamera, telefon komórkowy, laptop, osobisty sprzęt sportowy, radio, lekarstwa. Przepisy pozwalają również zabrać do Meksyku 20 paczek papierosów o raz 3 litry napojów alkoholowych.

Jeżeli w podróż do Meksyku pragniemy udać się z ukochanym pupilem, musimy pamiętać o odpowiednim oznakowaniu zwierzęcia. Może to być chip lub tatuaż. Niezbędne są oczywiście paszporty oraz zaświadczenia weterynaryjne. Gdy znajdziemy się już na terenie Meksyku, wwiezione zwierzę należy zgłosić od razu na lotnisku, w biurze SAGARPA. Otrzymamy wówczas certyfikat poświadczający legalny przywóz pupila.

 

 

Warto przeczytać