Podróż po Wietnamie jest ekscytująca, ale to także spore wyzwanie, w szczególności dla kogoś, kto dopiero zaczyna odkrywanie krajów azjatyckich. W Wietnamie mieszka około 90 milionów ludzi, którzy w historii swojego narodu mają zarówno te dobre, jak i niszczące momenty. Wietnamczycy to prości, ale życzliwi i pomocni ludzie, którzy przez ukształtowanie geograficzne i zasoby naturalne stali się marionetkami światowych mocarstw. Na ten kraj zapanowała swoista „moda”, przeczytamy wiele poradników o przemierzaniu Wietnamu na skuterze (który swoją drogą jest najlepszym środkiem transportu). Jeśli jesteście zainteresowani podróżowaniem do tego kraju, koniecznie przeczytajcie poniższy artykuł. Dziś postaramy się opowiedzieć nieco o tym, co każdy powinien wiedzieć, zanim wsiądzie na pokład samolotu. 

Chcesz zobaczyć Wietnam? Sprawdź co dla Ciebie przygotowało na Planet Escape - wszystko znajdziesz pod tym linkiem:  http://planetescape.pl/kraj/wietnam/.

Bardzo egzotyczny kraj
Dla typowego mieszkańca Europy centralnej i wschodniej Wietnam będzie bardzo egzotycznym krajem. Musimy się dobrze przygotować, zwłaszcza na warunki pogodowe. W Wietnamie pada intensywnie i często, dlatego trzeba zabrać ze sobą kurtkę przeciwdeszczową dobrej jakości, pelerynę i nieprzemakalne buty. Zdarza się, że pada przez kilka dni i nocy pod rząd, dlatego przygotujcie się na ekstremalne zwiedzanie. Temperatura na miejscu jest podobna do temperatury podczas polskiego lata, więc nie ma sensu obciążać się zbyt ciepłymi ubraniami – chociaż tutaj wiele zależy od szerokości geograficznej. Wietnam jest państwem bardzo długim i „szczupłym”, np. północny region jest chłodniejszy (górzysty teren), południe za to dość stabilne i umiarkowane. Jeśli marzy ci się trip po całym kraju, nie rezerwuj biletów na miesiące wakacyjne ze względu na duże opady. odradza się wizytę w tym państwie na przełomie stycznia i lutego ze względu na wielkie narodowe święto - Tết Nguyên Đán – ponieważ przedostanie się pomiędzy miastami czy poruszanie się w większych miastach jest praktycznie niemożliwe, wszędzie otaczają nas tłumy ludzi. W pozostałe miesiące jak najbardziej można wybrać się w niezapomnianą podróż.

Jaki jest najlepszy sposób na to, by poruszać się po Wietnamie?
Jak już wspomnieliśmy, skutery są najpraktyczniejszym środkiem lokomocji, łatwo dostać się nimi wszędzie – nie ważne jak wąska jest uliczka czy przejazd między skałami. Wietnam słynie także z długich, aczkolwiek wąskich mostów, na których mieści się tylko jeden pojazd. To prawdziwa gratka dla osób spragnionych ekstremalnych przeżyć. Ale nie łudźmy się, nie każdy jest entuzjastą skuterów. Wietnam jako kraj jest bardzo dobrze skomunikowany i z czystym sercem można polecić przemieszczanie się za pomocą pociągów czy autobusów. Zaskoczeni? Bez problemu kupicie bilety w pierwszej klasie, w której czekać na was będzie wygodne łóżko z czystą pościelą i przekąskami, za który zapłacimy nie więcej niż 80-90 złotych. Komfortowe jest także podróżowanie autobusem, chociaż na noce przejazdy lepiej zdecydować się na pociąg. Nie dajmy się zwieźć wrażeniu, że wszędzie wokół panuje chaos i nikt nie wie, co, gdzie i o której jedzie – wystarczy chwila skupienia z mapą w ręku i wszystko się wyjaśni. Po kilku dniach na pewno przyzwyczaicie się do kultury jazdy w tym miejscu - najgorsze, co możecie zrobić, to wpaść w panikę (albo zahamować na środku drogi, wtedy spowodujecie efekt domina).

Jakich dokumentów potrzebujemy?
Obywatele Polski potrzebują wizę, by wjechać do Wietnamu. Nie ma jednak z tym większych problemów, o wizę możesz starać się zarówno w ambasadzie (Warszawa), albo na lotnisku. Po uiszczeniu opłaty urzędnik imigracyjny wbije nam do paszportu pieczątkę, która upoważni nas do przebywania w Wietnamie przez miesiąc, dwa lub trzy miesiące. Poza tym standardowo potrzebujemy paszportu, który jest ważny przez co najmniej 6 miesięcy oraz biletu powrotnego – może się zdarzyć, że urzędnik o niego poprosi. Jako odpowiedzialny podróżnik wykup ubezpieczenie turystyczne dla siebie i towarzyszy, nie będzie to kosztowne, a może się przydać w razie niespodziewanej sytuacji. Numer polisy mniej zawsze przy sobie. Dobrym pomysłem jest też przekserowanie i zeskanowanie ważnych dokumnetów. Jedną kopię schowaj w bagażu, drugą wyślij do siebie na maila. 

Inne praktyczne wskazówki
Porozmawiajmy o pieniądzach – w Wietnamie bez problemu zapłacicie dolarami, pamiętajcie jednak, by wasze banknoty były w miarę nowe i niepogniecione. Ceny noclegów i jedzenia sprzyjają podróżnikom budżetowym, kawę kupimy tu za mniej niż dolara, dobry obiad – za około 2.5 USD. Bez problemu załatwimy też przyjemny nocleg ze świeżą pościelą i możliwością wzięcia prysznica. Warto dodać, że kuchnia wietnamska jest bardzo zdrowa, chociaż ostra, dlatego nie umniejszajcie roli bulionu warzywnego, który dostaniecie do waszej poracji. Powodzenia!

Warto przeczytać