Bali jest typowo turystyczną wyspą. Jednak nawet tutaj istnieją ciche, spokojne zakątki, pełne niezwykłych krajobrazów, gdzie można odpocząć od tłumu turystów i czerpać pełnymi garściami z kontaktu z piękną przyrodą. Jednym z takich miejsc jest niewielka górska wioska Mudunk. To stare Bali w najlepszym wydaniu. Mieszkańcy są niezwykle gościnni i ciepli.

Położenie Mudunk

Wioska jest położona wzdłuż krętej drogi od Bedugul, w kierunku Seririt, na północnym wybrzeżu Bali. Ta atrakcyjna miejscowość rozciąga się w odległości zaledwie 700 metrów od skarpy biegnącej od północno-zachodniej krawędzi kaldery Bedugul. Gdy grzbiet opada po obu stronach doliny poniżej, odległe plantacje przypraw tworzą spektakularne krajobrazy.

Wioska znajduje się na wysokości około 800 metrów nad poziomem morza. Jest tu przeważnie chłodno i mgliście. Z pewnością nie potrzebujemy tu klimatyzacji, jak w innych częściach Indonezji. Wybierając się na wycieczkę do Mudunk warto natomiast pamiętać o kurtce lub ciepłej bluzie. Z pewnością przyda się wieczorami.

Atrakcje Mudunk

Tutejsze krajobrazy są największą atrakcją Mudunk. Poza wpatrywaniem się w niesamowite widoki, można wybrać się na wycieczkę do tutejszych wodospadów. Pensjonaty i hotele organizują trekking w okolicy, a wiele oferuje mapy, które pomogą nam poruszać się niezależnie. W pobliżu znajduje się Tamblingan Nature Recreation Park, który jest idealnym miejscem na wyprawę do Danau Tamblingan (jezioro Tamblingan) i do otaczającego je lasu. Wystarczy wyruszyć na północ od wioski Munduk, a dżungla odkryje przed nami wodospady Tanah Barak , Melanting i Golden Valley , które są doskonałymi lokalnymi atrakcjami.

Kiedyś do Mudunk trafili holenderscy kolonizatorzy. Tam i ówdzie pozostały, zatem ślady architektury kolonialnej. Kilka starych budynków zostało przebudowanych na pensjonaty, ale zachowały cały swój urok. Holendrzy założyli też wiele plantacji w okolicy, a dziś słodki zapach suszonej kawy przenika powietrze.

Noclegi w Mudunk

Większość pensjonatów oferuje spektakularne widoki, a we wszystkich możemy liczyć na serdeczne przyjęcie. Hotele średniej i najwyższej klasy znajdują się w niewielkiej odległości od centrum wioski lub w otaczających ją dolinach. Jeżeli zamierzamy długo spać zaopatrzmy się lepiej w zatyczki do uszu. Miejscowa przyroda, koguty i psy bardzo wcześnie dają o sobie znać, a życie w wiosce zaczyna się z samego rana. Bezpłatny bezprzewodowy dostęp do Internetu jest oferowany wszędzie, ale nie zawsze jest niezawodny.

 

Warto przeczytać