W poprzedniej części poradnika skupiliśmy się na wyborze usług danego przewoźnika turystycznego. Jednak równie ważną decyzją jest wybór samej oferty. Jeżeli chcemy być zadowoleni z wyjazdu, przeanalizujmy kilka podstawowych kwestii.

Czy cena jest najważniejsza?

Nie powinniśmy się za bardzo sugerować ceną wycieczki. Zwłaszcza, jeżeli nie wiemy dokładnie, jakie usługi turystyczne są wliczone w tę cenę. Niższa cena, niż u innych pośredników może oznaczać po prostu gorszy standard wyżywienia lub jego brak. Weźmy pod uwagę wszelkie dodatkowe koszty, jakie będziemy musieli ponieść w związku z wyjazdem np. wizy, bilety wstępu do obiektów turystycznych, wycieczki fakultatywne. Nie bójmy się pytać o to w biurze podróży. Jeżeli oczekujemy usług o bardzo wysokim poziomie jakości, musimy liczyć się z kosztami.

Program wyjazdu

To z pewnością jedno z podstawowych kryteriów wyboru wycieczki. Od zaplanowanych atrakcji zależy przecież, czy będziemy mogli zaliczyć wyjazd do udanych. Zwracajmy uwagę na takie szczegóły, jak długość planowanych tras, rodzaj atrakcji, godziny pobudki. Porównajmy ofertę z podobnymi u innych przewoźników turystycznych.

Termin wyjazdu

Wycieczki do niektórych miejsc odbywają się przez cały rok. Nie znaczy to jednak, że termin wyjazdu jest zupełnie bez znaczenia. Powinniśmy uwzględniać klimat panujący w danym miejscu. Podczas, gdy w naszej strefie klimatycznej panuje zima, na półkuli południowej będziemy mieli do czynienia z latem. Warto również wziąć pod uwagę pory deszczowe czy pory huraganów. Informacji na ten temat nie brakuje. Są one dostępne zarówno w przewodnikach turystycznych, jak i w sieci. Termin wyjazdu można dostosować także do bieżących wydarzeń kulturalnych czy lokalnych świąt. Dobrym przykładem jest Rio, gdzie warto się udać podczas karnawału. Oczywiście termin wyjazdu wpływa na cenę. Wysoki sezon, a co za tym idzie wyższe ceny, obowiązują z reguły w wakacje oraz w trakcie okresów świątecznych. Niższy sezon gwarantuje nam nie tylko mniejsze koszty podróży, ale również brak tłumów na plaży czy przy zabytkowych obiektach.

Inne kwestie, którymi należy się zainteresować to hotelowy standard, wyżywienie oraz obecność pilota lub rezydenta. Co istotne, nie podpisujmy nigdy umowy z biurem podróży, nie przeczytawszy jej dokładnie. Dotyczy to w szczególności uwag zapisanych drobnym druczkiem oraz wszelkich odnośników dotyczących kursów walut, podatków czy opłat paliwowych.

Kliknij i sprawdź ofertę biura podróży Itaka

 

Warto przeczytać