Samoa to wyspa położona mniej więcej w połowie drogi między Hawajami, a Nową Zelandią. Może poszczycić się przede wszystkim cudowną przyrodą. Centrum wyspy zajmują góry. Ich zbocza pokrywa siatka rzek, które wpadają do oceanu. Widok jest niezwykły, zwłaszcza z lotu ptaka. W wielu miejscach uskoki skalne tworzą malownicze wodospady, sięgające nawet 50 metrów. Warto to przyjechać nawet tylko po to, aby zobaczyć na żywo tę bajkową scenerię.
Kiedy wybrać się na Samoa?
Najlepszym czasem na podróż jest pora sucha, która trwa tutaj od maja do października. Wtedy właśnie organizowana jest większość najważniejszych samoańskich festiwali. Pora deszczowa, czyli okres od listopada do kwietnia wiąże się z rozwojem bujnej roślinności tropikalnej. Na wyspie jest wówczas niesamowicie zielono. Roślinność zdaje się kipieć z każdego zakątka. Jednak ryzyko wystąpienia cyklonów jest bardzo duże i zniechęca turystów. Trzeba liczyć się z tym, że w grudniu i styczniu Samoa zostaje opanowane przez turystów z Nowej Zelandii, Stanów Zjednoczonych oraz Australii. Jeżeli planujemy wyjazd w tym czasie to rezerwację warto zrobić dużo wcześniej. Niestety, ceny biletów będą wyższe.
Co z wizą?
Pobyt na Samoa trwający krócej, niż 60 dni nie jest objęty obowiązkiem wizowym. Wszelkie formalności można załatwić zaraz po przylocie na główne lotnisko Samoa, Faleolo. Przechodząc odprawę warto okazać się potwierdzeniem rezerwacji w danym hotelu czy kurorcie. Jeżeli jej nie mamy, to przynajmniej podajmy nazwę i adres hotelu, żeby uwiarygodnić turystyczny cel wizyty.
Jak wygląda transport na Samoa?
Pierwszą i najlepszą możliwością transportu są autobusy. Bilety są tanie, ale kierowcy często wykorzystują niewiedzę turystów i podają zawyżone ceny. Przed podróżą należy po prostu zapytać miejscowych o faktyczny koszt przejazdu. Dobrze jest się zorientować w rozkładzie jazdy. W wielu przypadkach ostatni kurs wypada we wczesnych godzinach popołudniowych. Zorganizowany transport autobusowy to najpewniejsza forma poruszania się po wyspie. Istnieje jeden mały problem. Nie zdziwmy się, gdy osoby wsiadające do przepełnionego autobusu, usadowią się na naszych kolanach. To taka lokalna „przypadłość”. Można także skorzystać z rowerów, które są do wypożyczenia w ośrodkach wczasowych. Jednak rower nie należy do popularnych środków transportu na Samoa.
Jedzenie na Samoa
Samoa posiada oczywiście swoje kulinarne specjały. Potrawy piecze się tutaj w tradycyjnych piecach umu, które są kamienne. Do narodowych przysmaków Samoańczyków należą owoce morza, przede wszystkim zaś tuńczyki i ośmiornice. Popularna jest także oka, czyli surowa ryba w sosie na bazie mleka kokosowego. Mieszkańcy Samoa często zajadają się pieczoną wieprzowiną oraz tzw. palusami. To liście młodego taro w sosie kokosowym.
Jeżeli nie zależy nam na odkrywaniu tradycyjnych smaków Samoa albo po prostu chcemy zjeść coś bardziej „europejskiego”, możemy udać się na posiłek do jednego z tanich barów. Tutaj bez problemu zamówimy ryż, frytki, wieprzowinę, rybę lub sałatkę, nie wydając przy tym majątku. Niedroga jest także kawa w miejscowych kawiarenkach.
Warto przeczytać
- 15 lipca 2018
Kenia – fascynujący afrykański kraj, o którego rokrocznie przybywają dziesiątki tysięcy turystów z Europy. Przyciąga bogactwem rezerwatów i parków narodowych, w...
Czytaj dalej- 12 grudnia 2018
Kolumbia coraz częściej wybierana jest przez turystów, którzy chcą odwiedzić Amerykę Południową, a dobrą wiadomością dla wszystkich podróżników jest fakt, że...
Czytaj dalej