W trakcie podróży na Sri Lankę dobrze jest pogodzić aktywne zwiedzanie tego niezwykłego kraju i poznawanie jego kulturowego oblicza z wypoczynkiem na jednej z tutejszych plaż. Sri Lanka oferuje różne rodzaje atrakcji i różne kategorie wypoczynku. Nie warto zamykać się na żadne z nich.


Starożytne miasto Sigiriya
Miasto leży w północno-centralnej prowincji Sri Lanki. Jest to popularny przystanek dla turystów zainteresowanych ruinami archeologicznymi. W zasadzie, miasto ma jedną główną atrakcję. Jest to twierdza, w której znajdują się różne ogrody i pałace zbudowane w V wieku przez króla Kasyapę. Po nieudanej próbie zamordowania panującego władcy, swojego ojca, Kasyap uciekł do Sigiriya i zbudował tę fortecę, aby obronić się przed przyszłymi inwazjami, w tym możliwą zemstą własnego ojca. Wejście do wewnętrznej cytadeli odbywa się poprzez tzw. Lion Rock. Była to budowla podobna do egipskiego sfinksa. Aby wejść do miasta, ludzie musieli wejść do szczęk lwa. Niestety skała uległa zniszczeniu i pozostały tylko ogromne łapy z całej rzeźby lwa. Lewa strona skały prowadzi ostatecznie do ogrodu pałacowego, ale w połowie skały lwa jest Ściana Lustrzana. Ta mocno wypolerowana powierzchnia skały posiada najstarsze na świecie napisy. Niektóre opisy z poprzednich wieków pozwoliły archeologom zrekonstruować wygląd fortecy.

Główną atrakcją podczas zwiedzania Sigiriya są freski w jaskini. Malowidła naścienne prezentują dziewczęta w żywych kolorach i w różnych pozycjach. Kiedyś pokrywały niemal całe ściany jaskini, jednak mnóstwo zostało uszkodzonych. Kiedyś było ich 500, dziś zostało zaledwie 20! Można je podziwiać wyłącznie w towarzystwie strażników. Po dojściu na szczyt możemy oglądać zapierające dech w piersiach krajobrazy.


Świątynia Złotego Zęba w Kandy
Świątynia Złotego Zęba jest jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc w Kandy. To najświętsze buddyjskie sanktuarium posiada święty ząb Buddy, który został bezpiecznie zachowany. Nic dziwnego, że świątynia posiadająca tak cenną relikwie samego Buddy, uważana jest za miejsce największego kultu, nie tylko wśród buddyjskich mieszkańców Sri Lanki, ale wyznawców buddyzmu na całym świecie. Świątynia w Kandy została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Święty ząb spoczywa w Chedi, wykonanym wyłącznie ze złota. Co sześć lat, relikwia jest wystawiana publicznie. W każdą środę mnisi dokonują symbolicznego kąpania zęba Buddy, przygotowując pachnące kwiaty i wodę zapachową. Święta woda jest następnie rozprowadzana wśród ludzi obecnych w świątyni, ponieważ uważa się, że zawierają moc uzdrawiającą.

Święte miasto Anuradhapura
Znane, jako jedna ze starożytnych stolic Sri Lanki, święte miasto Anuradhapura, jest popularne ze względu na zachowane ruiny i pozostałości po starożytnej Sri Lance. Miasto leży w północno-centralnej prowincji, około 205 km na północ od Kolombo. Jest otoczone przez rzekę Malvathu Oya. Ze względu na bogatą historię i kulturę związaną z tym miejscem, zostało ono wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1982 roku.

Przez długi czas Anuradhapura była ukryta w gęstej dżungli, co czyniło ją niedostępną. Ale została na nowo odkryta w XIX wieku. Wśród ruin znajdujących się w Anuradhapurze znajdują się trzy klasy budynków - budynki klasztorne, dagoby i pokuny. Inne pozostałości to pałace i pomniki, które zostały odnowione i wyremontowane tak, aby turyści i goście mogli poczuć historyczny klimat związany z tym wspaniałym miejscem.


Plaża Koggala
Po trudach zwiedzania czas na relaks w wyjątkowym miejscu. Koggala to rozległa wioska na południowym wybrzeżu Sri Lanki z pięknymi plażami i jednymi z najlepszych miejsc do wypoczynku na wyspie. Plaże na pewno nie są zatłoczone, a rzeka Koggala i jezioro Koggala przyciągają wielu miłośników przyrody.

W pobliżu znajduje się wiele małych sklepów, które idealnie zaspakajają codzienne potrzeby turystów. Małe restauracje na plaży oferują świeże owoce morza i zapewniają wspaniałe widoki na malowniczą zatokę. Do bardzo ciekawych miejsc do odwiedzenia w Koggali należą pustelnie buddyjskie, które znajdują się na kilku wysepkach na jeziorze Koggala. Można je zwiedzać za uprzednią zgodą.

Podczas wizyty w Koggala polecana jest również wizyta w Muzeum Sztuki Ludowej w Martin Wickramasinghe lub na przejażdżka na jedną z wysp nad jeziorem. Można pływać katamaranem po jeziorze z mieszkańcami wsi. Jeżeli zechcemy zabiorą nas również na łowienie ryb. Można też wybrać się na przejażdżkę rowerową lub rikszą w pobliżu wsi wokół jeziora, aby poznać wspaniałe rośliny i życie zwierząt w okolicy. Plaża Koggala to przepiękny odcinek czystej wody i miękkiego złotego piasku, który jest idealnym miejscem na długie spacery. Czeka na nas także obowiązkowa wycieczka do zatok Ahangama i Midigamy.

Zainteresowała Cię Sri Lanka i chciałbyś ją odwiedzić? Koniecznie sprawdź ofertę Planet Escape na http://planetescape.pl/oferta/sri-lanka/


Źródło: http://www.srilanka-hotels.ws/attractions/top10-attractions.htm

Warto przeczytać