Kuchnia amerykańska nie kojarzy nam się z najzdrowszą kuchnią na świecie. To w końcu burgery, bekon, a do tego bardzo dużo sera. Czego możemy spodziewać się na Hawajach, które to w końcu również należą do Stanów Zjednoczonych? Najmłodszy stan Ameryki Północnej zaskoczy nas bardzo pozytywnie – co koniecznie musimy tam zjeść i co wypić, by w pełni zasmakować tradycyjnej hawajskiej kuchni?

Rajskie wyspy
Do archipelagu hawajskiego należy 137 wysp, z czego tylko 7 jest zamieszkałych. Jeśli chodzi o klimat, to można powiedzieć o nim jako o „łagodnym tropikalnym”, ponieważ pomimo wysokiej temperatury właściwie przez cały rok, wilgotność powietrza utrzymuje się na zadowalającym poziomie – nie jest męcząca. Dzięki temu na Hawajach są doskonałe warunki do upraw, z czego od dziesiątek lat korzystają mieszkańcy. Jeśli mielibyśmy określić Hawaje jednym owocem, na pewno byłby to … ananas. Wyspy są znane z największych upraw ananasów na całym świecie. Poza ananasami, uprawia się tu także dużo trzciny cukrowej, kokosów i sandałowca. Jedną z głównych atrakcji turystycznych Hawajów są wycieczki po polach, oczywiście z przewodnikiem, który opowiada o ciekawostkach na temat danej uprawy. Możemy się zatem spodziewać dużo jedzenia z ananasem w roli głównej.

Kuchnia tradycyjna
Tak jak łatwo można się domyślić, Hawaje obfitują w owoce morza. Można tutaj kupić wszystko, na co się tylko ma ochotę w całkiem niezłych cenach. Do popularniejszych potraw zalicza się tzw. „poke”, czyli surowej ryby doprawionej wodorostami. Istnieje wiele rodzajów poke, np. z surowym tuńczykiem, łososiem, ośmiornicą czy małżami. Do takiej mieszanki dodaje się jeszcze sos sojowy i przyprawy, całe danie jest nieskomplikowane, ale sycące. Obok poke, do tradycyjnych hawajskich dań należy także „poi”, czyli pasta ze zmiażdżonego taro (warzywo podobne do naszego ziemniaka). Najlepsze jest kilkudniowe poi, które może nam przypominać w smaku kefir, na szczęście nie psuje się tak szybko. Legendy głoszą, że żeglarze niegdyś brali całe wiadra poi na statki i przez miesiące żeglowali posilając się tą pastą. W każdym supermarkecie kupimy opakowanie poi, które można przemycić w walizce do Polski, ponieważ nie jest uznane za substancję płynną. Jakie jeszcze dania zaliczają się do tradycyjnej kuchni hawajskiej? Na przykład potrawy z wieprzowiny. Hawajczycy są znani z doskonałego doprawiania tego rodzaju mięsa. Pomiędzy posiłkami najczęściej je się tutaj zdrowe orzechy makadamii albo tzw. crack seeds, czyli ziarna w przyprawach. Możemy zobaczyć, że kuchnia hawajska dalece odbiega od typowej kuchni amerykańskiej, jest dużo zdrowsza i bazuje na lokalnych owocach i przyprawach.

Hawajska kawa

Jeśli szukacie idealnej pamiątki z podróży na Hawaje, koniecznie przywieźcie ze sobą paczkę kawy. Prócz słynnych ananasów, na wyspach rośnie całkiem sporo plantacji kawowych - nie ma chyba nic lepszego, niż mocna hawajska kawa na śniadanie. Najpopularniejszym gatunkiem jest Kona. Nazwa wzięła się od jednego z hawajskich regionów. Uwaga - powszechne jest sprzedawanie podróbek tej świetnej kawy, dlatego kupujmy ją jedynie ze sprawdzonych źródeł. Co ciekawe, kawa Kona uważana jest za drugą co do najdroższych kaw na świecie!

Słodycze
Być może zdziwi to trochę przybyszów z Polski, ale na Hawajach praktycznie wszędzie można kupić... pączki. Pączki na wyspy zostały przywiezione przez Portugalczyków i tak już tam zostały. Hawajczycy mają na ich punkcie prawdziwą obsesję, można je kupić z naprawdę finezyjnymi nadzieniami, np. o smaku zielonej herbaty czy kawy. Prócz pączków do popularnych słodyczy zaliczymy "shave ice", czyli lód polany różnymi syropami z owoców, który ma za zadanie nas nawilżyć i odświeżyć. Bardzo często kupimy ten specjał np. przy plażach. Do legend przeszła również prawdziwa hawajska gorzka czekolada (to również świetny pomysł na pamiątkę z tego miejsca).

Popularne napoje na Hawajach
Co pić na Hawajach? Rzeczywistość jest bliska prawdy prezentowanej nam w hollywoodzkich filmach - na Hawajach królują różnego rodzaju drinki! Również dzięki stosunkowo bliskiemu sąsiedztwu Karaibów, na Hawajach można dostać doskonały rum. Wspomnieliśmy już o kawie, więc warto napomknąć także o sokach. Na wyspach dzięki wspaniałemu klimatowi i obfitości w dary natury, można dostać świeżo wyciskane soki niemal wszędzie i to za niewielkie pieniądze. Do najsmaczniejszych należy świeżo wyciskany sok z marakui, pomarańczy i gujawy - taką mieszankę można też dostać w lokalnych supermarketach w kartonach. Wspominają o niej niemal wszyscy, którzy podróżują na Hawaje.

Warto przeczytać