Planujesz wyjazd na Sri Lankę? Państwo położone na dawnej wyspie Cejlonu zaczyna się cieszyć coraz większą popularnością wśród zachodnich turystów - i to nie bez powodu. Europejczycy słusznie mogą kojarzyć tę wyspę z przepięknych plantacji herbaty, która jest zbierana ręcznie przez Lankijczyków oraz tysięcy hektarów gęstej i dziewiczej dżungli zamieszkałej przez słonie, bawoły, lamparty i wiele innych zwierząt, nie wspominając już o bogatej faunie. Sri Lanka to również miejsce, w którym odnajdą się miłośnicy archeologii - wyspa obfituje w ruiny starożytnych miast oraz zabytkowe budowle zachowane jeszcze z okresu kolonizatorskiego. Co powinniśmy wiedzieć o Sri Lance, zanim wybierzemy się w podróż?

Kiedy najlepiej jechać na Sri Lankę?
Dobra wiadomość jest taka, że wycieczka na Sri Lankę możliwa jest w każdej porze roku. Dlaczego? Sri Lanka leży w strefie klimatu tropikalnego, co oznacza, że temperatura w ciągu całego roku utrzymuje się na podobnym poziomie, a w najgorszym przypadku nie spada poniżej 25 stopni Celsjusza. Warto jednak wiedzieć, że na Sri Lance sezon turystyczny przeżywa się dwa razy. Pierwszy okres, w którym na wyspę spływa fala turystów (głównie z krajów zachodnich i Europy) to miesiące pomiędzy grudniem a lutym. W tym czasie pogoda na Sri Lance jest bardzo przyjemna, panuje pora sucha, opady deszczu występują sporadycznie. Kolejnym plusem podróży pomiędzy grudniem a lutym są dużo niższe ceny - zarówno kosztów życia, jak i biletów do tego państwa. Przykładowo, za nocleg w całkiem niezłym pokoju dwuosobowym (w pensjonacie) zapłacimy ok. 40 złotych. Druga fala turystów, tym razem jeszcze liczniejsza, zalewa Sri Lankę w lipcu i sierpniu. To dobry czas na wycieczki po plantacjach herbaty oraz zabawę na wielu letnich festiwalach (np. Nallur Festival albo najważniejszy na całej wyspie Kandy Esala Perahera).



Co zabrać na Sri Lankę - czyli najważniejsze dokumenty
Wiza jest obowiązkowym dokumentem, który obywatele Polski muszą posiadać przebywając na Sri Lance. Obywatele Wyrobienie jej jednak jest bardzo proste, ponieważ możemy zrobić to za pośrednictwem internetu - wystarczy wypełnić wniosek, zapłacić 35 USD i poczekać kilka godzin, aż gotowa wiza przyjdzie nam na maila. Nie martwcie się, jeśli nie uda wam się tego zrobić przed wylotem, ponieważ wizę dostaniemy na każdym międzynarodowym lotnisku. Poza tym nie potrzebujemy żadnych szczególnych dokumentów - wystarczy nam paszport ważny na minimum sześć miesięcy, międzynarodowe prawo jazdy (opcjonalnie) oraz wydrukowany bilet powrotny (czasem zdarza się, że zostaniemy o niego poproszeni na lotnisku). Warto też mieć przy sobie kartę płatniczą w obcej walucie (w dolarach albo w euro).

Sri Lanka a zagrożenia, czyli jakich szczepionek potrzebujemy?
Szczepionki to zawsze kwestia sporna. Dlatego warto zachować zdrowy rozsądek - podstawowy zestaw powinien wystarczyć. Czyli tężec, błonica, wirusowe zapalenie typu A i B i dur brzuszny. Jeśli planujemy spędzać dużo czasu na dzikich terenach, warto zaszczepić się też na wściekliznę. W krajach azjatyckich poleca się szczepionkę przeciwko japońskiemu zapaleniu mózgu (przenoszona przez komary), które przebiega bezobjawowo i często nawet nie mamy pojęcia, że na nie cierpimy, jednak zdarzają się przypadki śmiertelne. Na szczęście opracowana szczepionka daje prawie 100% skuteczności. Na wyspie nie występuje zagrożenie malarią.

Leki, które warto mieć w torebce
Przede wszystkim powinniśmy zaopatrzyć się w leki chroniące nasz żołądek oraz przeciwbiegunkowe. Sri Lanka to egzotyczny kraj, więc nigdy nie wiemy jak na nową florę bakteryjną i nowe jedzenie zareaguje nasz układ trawienny. Poza tym przydadzą się leki przeciwbólowe, maść tribiotik i środki odkażające w gazikach, leki przeciwgorączkowe i coś na ból gardła. Wapno i witamina C też się nie zmarnują. Jeszcze jedna kwestia, której nie możemy tutaj pominąć - woda. Dla własnego bezpieczeństwa pijmy wyłącznie wodę butelkowaną, a wcześniej sprawdźmy, czy nikt jej nie odkręcił przed nami. Nie zamawiajmy jedzenia w podejrzanie wyglądających restauracjach i zwracajmy uwagę na to, by napoje nie zawierały lodu.

Internet
Jeśli chcemy mieć kontakt ze światem potrzebujemy lokalnej karty SIM z mobilnym internetem. Poleca się kartę SIM Mobitel, która posiada już w sobie pakiet turystyczny - 2 lub 4 Gb oraz możliwość połączeń lokalnych i międzynarodowych. Darmowe wi-fi znajdziemy tylko w hotelach albo lepszych restauracjach.

Gniazdka elektryczne
Lankijczycy używają brytyjskich gniazdek. Jeśli zapomnimy ze sobą zabrać adaptera, bez problemu kupimy go w każdym okolicznym sklepiku.

Jak się ubierać?
Lankijczycy nie zwracają uwagi na to, w jaki sposób jesteśmy ubrani. Powinniśmy mieć zakryte ramiona i kolana tylko podczas zwiedzania świątyń, nie ma żadnego dress code. Zanim jednak założysz ulubione topy, pomyśl jeszcze o komarach.


Warto przeczytać