Mauritius – wyspiarski kraj położony na ciepłych wodach Oceanu Indyjskiego na wschód od Madagaskaru, o powierzchni dwukrotnie większej niż Hongkong to prawdziwy raj na Ziemi. Niegdyś zamieszkiwana przez legendarnego ptaka Dodo (którego dzisiaj można podziwiać w muzeach oraz na rycinach), dziś ulubiona tropikalna wyspa pośród turystów. Co ciekawe, na Mauritius podróżuje wiele starszych osób, by spędzać czas na pięknych plażach w przyjemnej atmosferze wyspiarskich miasteczek. Mauritius to też miejsce stworzone dla rodzin i na rodzinne wakacje! Ale od początku – jakie są największe atrakcje na wyspie? Które miejsca warto odwiedzić podczas wakacji? Czym zaskakuje Mauritius?

Cuda natury – półwysep Le Morne i podwodny wodospad
Czy na Mauritiusie jest podwodny wodospad? Na pewno kojarzycie zdjęcie, na którym z perspektywy lotu ptaka przedstawiony jest podwodny wodospad pośród rajskiej zatoki. O ile Le Morne istnieje naprawdę i to cudowne miejsce, w którym przeżywa się tysiące zachwytów nad pięknem przyrody, o tyle podwodne kaskady są iluzją optyczną. Chodzi o to, że dno i osadzający się na nim biały piasek ma kilka warstw, które są nieustannie przesuwane przez morskie prądy, stąd wrażenie, że pod wyspą utworzył się wodospad. To jedna z największych atrakcji Mauritiusu, którą każdy chce zobaczyć z perspektywy lotu ptaka. Jak to zrobić? Trzeba wybrać się na wycieczkę helikopterem! Sam półwysep, wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, leży na południowo-zachodniej części wyspy i zawdzięcza swoją nazwę wznoszącemu się tutaj szczytowi Le Morne Brabant, mierzącemu 556 metrów n.p.m. Według lokalnych opowieści, na szczycie góry ukryli się niewolnicy, którzy nie wiedzieli, że niewolnictwo zostało zniesione. Żołnierze wiedzieli o nich, dlatego rozpoczęli wspinaczkę na szczyt, by ich o tym poinformować i przywrócić im wolność. Tymczasem przerażeni niewolnicy rzucili się w przepaść i zginęli. Mówi się, że wieczorami tu straszy, co nie sprawia, że jest tu mniej turystów. Widoki ze szczytu są zniewalające i jeśli pozwala Wam na to kondycja, koniecznie wybierzcie się w kilkugodzinny trekking. Plaża Le Morne ma delikatne zejście, co pozwala na kąpiele nawet osobom, które boją się wody. Panują tu także doskonałe warunki do nurkowania i snorkelingu.

Ziemia Siedmiu Kolorów – piękne miejsce na mapie Mauritiusu
W miejscowości Charamel, na zachodzie wyspy, można znaleźć wyjątkowo piękne miejsce, Ziemię Siedmiu Kolorów. Jest to stosunkowo niewielki obszar wydm składający się z piasku w siedmiu różnych kolorach (w przybliżeniu czerwony, brązowy, fioletowy, zielony, niebieski, fioletowy i żółty). Piasek poprzez wiatr i inne zjawiska geologiczne często zmienia położenie, dając surrealistyczny krajobraz kolorowych wydm. Dodatkowo kolory zmieniają się w zależności od tego, pod jakim kątem i z jaką intensywnością pada na nie światło. Kolorowy piasek to pozostałość po wulkanicznych pyłach, glinie i bazalcie. W latach 60. zeszłego stulecia Ziemia Siedmiu Kolorów stałą się jedną z głównych atrakcji turystycznych na Mauritiusie. Stworzono tu specjalną ścieżkę i punkt widokowy dla turystów, a wokół wydm utworzono park, w którym znajduje się kilka innych atrakcji, np. restauracja czy ochronka, wodospad dla żółwi olbrzymich. Zdecydowanie warto spędzić tutaj dzień i zachwycać się pięknem przyrody.

Plaże na Mauritiusie
Wyspa może się pochwalić różnorodnością pięknych plaży. Wybierając się na Mauritius warto podzielić swój wyjazd tak, by spędzić go na co najmniej dwóch różnych częściach wyspy. Polecamy Flic en Flac, najdłuższą plażę i największą miejscowość, w której znajduje się dużo restauracji i punktów usługowych. Biała plaża ciągnie się na 8 kilometrów, więc to doskonałe miejsce by urządzać sobie długie spacery. Plaża jest cicha i spokojna, niezbyt zatłoczona – w końcu turyści mają dużo przestrzeni na eksplorowanie jej zakątków. Rempart Serpent to jedno z ładniejszych miejsc do nurkowania, na dnie znajduje się kamień o kształcie węża, wokół którego gromadzi się wiele morskich zwierząt. Flic en Flac to także dobre miejsce dla osób, które lubią luksusowe hotele. Natomiast na wschodzie Mauritiusu rozciąga się śliczna plaża Belle Mare. Belle Mare słynie ze świetnych warunków do uprawiania wszelkich sportów wodnych: snorkelingu, windsurfingu czy kitesurfingu.

Parki Narodowe
Mauritius to wyspa o tropikalnym klimacie, możemy się zatem spodziewać dżungli i bogactwa dziewiczej przyrody. Można tu znaleźć kilka ciekawych parków narodowych, w sam raz na jednodniowe wycieczki. Jednym z nich jest Park Narodowy Black River Georges (Park Narodowy Wąwozu Czarnej Rzeki), który jest także największym parkiem na Mauritiusie. Pod ochroną parku są wspaniałe lasy deszczowe, a wspaniałym endemicznym zwierzęciem zamieszkującym teren jest słynny nietoperz Mauritian Flying Fox – nazwa wzięła się stąd, że przypomina on z wyglądu lisa.

Warto przeczytać