Wśród najbardziej zjawiskowych krajów świata Chile może śmiało zająć jedną z najwyższych pozycji. Kraj ten położony jest między Andami, a Oceanem Spokojnym i leży na bardzo wąskim skrawku ziemi. Jego szerokość nie przekracza 180 km. Teren ten zaskakuje wieloma atrakcjami, a samo Chile przyciąga turystów z wielu zakątków świata. Co warto tutaj zobaczyć?

Santiago de Chile
Santaiago de Chile to stolica kraju, będąca olbrzymią metropolią. Jej mieszkańcy stanowią aż jedną trzecią ludności całego Chile. Ich liczba wynosi około 5 milionów. Atrakcji turystycznych jest tu tak wiele, że nawet tydzień zwiedzania to za mało. Miasto nie należy do najstarszych. Zostało założone w 1541 roku. Jednak jego prawdziwy rozkwit przypada na XIX wiek.

Jedną z największych atrakcji i obowiązkowym punktem na liście zwiedzania jest Plac Broni znajdujący się w samym centrum. To właśnie przy nim zlokalizowane są jedne z ciekawszych budynków, między innymi katedra w prawdziwie kolonialnym stylu, Poczta Główna oraz Narodowe Muzeum Historyczne. Ciekawym obiektem turystycznym jest także Palacio de la Moneda, niegdyś mennica, a dzisiaj siedziba chilijskiego prezydenta.

Sporo jest tu także ciekawych muzeów. Narodowe Muzeum Historii Naturalnej przechowuje bardzo wyjątkowy eksponat. Jest nim mumia dziewięcioletniego dziecka, którą odkryto na zaskakującej wysokości 5434 m. n.p.m.
Doskonałym punktem widokowym jest wzgórze Cerro San Cristobal. Można na nie wjechać zabytkową kolejką linową pochodzącą z 1925 roku albo spróbować zdobyć je piechotą. Nie jest to zbyt trudne. Wzgórze ma wysokość. 880 m.n.p.m.

Pustynia Atacama
Pustynia Atacama to miejsce, które muszą odwiedzić wielbiciele niezwykłych krajobrazów. Bardzo interesujące są okolice Ojos del Salado. To liczący 6890 m., najwyższy na świecie wulkan. Leży na granicy Chile z Argentyną. Miejsce jest niezwykle trudno dostępne, ale za to bogate w wyjątkowe skalne formacje, przepastne doliny, oraz jeziora dosłownie wtłoczone między wulkaniczne stożki. Przechadzające się tu flamingi wzmacniają jeszcze bardziej surrealistyczne wrażenie.

Atacama to przede wszystkim setki kilometrów bezdroży. Wiele części tej pustyni od ponad czterystu lat nie zostało tkniętych kroplą deszczu. Na obszarach, z którymi natura obeszła się nieco łaskawiej spotkać można niewielkie stada wikunii oraz guanaco. Symbolem Chile są kondory, latające nad wierzchołkami gór. To w zasadzie jedyne zwierzęta, które wytrzymują niezwykle surowy klimat pustyni Atacama. Jeżeli szukamy idealnego punktu wypadowego do zwiedzenia pustyni, doskonałą opcją jest miasteczko San Pedro de Atacama.

Arica
Arica jest miastem portowym z dwudziestoma kilometrami plaż. Nad miastem góruje niezwykła skała El Moro de Arica. Trudno wyobrazić sobie lepszy punkt widokowy. To przy niej miała miejsce bitwa między Chile, a Peru i Boliwią, w trakcie wojny o saletrę toczonej w 1884 roku. Początki miasta sięgają 1541 roku. Jednak istnieje wiele śladów świadczących o tym, że osadnictwo na tym terenie liczy 11 tysięcy lat. Arica wyróżnia się klimatem. Bardzo często nazywana bywa „miastem wiecznej wiosny”. Wpływa na to bliskość gór z jednej i obecność Oceanu Spokojnego z drugiej strony.

Warto przeczytać