To cudowne wyspiarskie państwo na Oceanie Spokojnym, uchodzi za jeden z typowo rajskich kierunków podróży wakacyjnych. Nic dziwnego skoro cudowne rafy koralowe, malownicze plaże oraz bogactwo kultury rdzennych mieszkańców potrafią rozkochać w sobie nawet najbardziej wymagającego podróżnika. Do tego dochodzi świetna nowoczesna infrastruktura i legendarna już gościnność lokalnych obywateli, które przekładają się na rosnącą popularność Fidżi.

Fidżi rozsławiło się w świecie dzięki pięknym i piaszczystym plażom, egzotycznej kulturze wyspiarzy oraz przepysznej kuchni. Udając się w podróż po tym cudownym kraju możesz być pewien, że poznasz zachwycające a przy tym zupełnie nie zdominowane dziką turystyką masową zakątki tego państwa. Zobaczysz rządzone przez wodzów wioski, zamieszkasz w bure, czyli tradycyjnej fidżyjskiej chacie, odkryjesz barwny i odświeżający świat lasów deszczowych oraz poznasz unikalne życie codzienne szczęśliwych, rdzennych mieszkańców wyspy Fidżi.

Królowa zabawy
Pierwsze, co rzuci ci się w oczy to to, że na Fidżi wszechobecna jest polinezyjska muzyka. Usłyszysz wiele tradycyjnych pieśni oraz zobaczysz charakterystyczne tańce o bogatej harmonii i skomplikowanej rytmice bębnów lub innych miejscowych instrumentów. Roztańczeni i uradowani mieszkańcy od razu wprawią cię w szczególny nastrój. Warto podkreślić, że dzisiaj Fidżyjczycy wykonują swoją muzykę ludową za pomocą mandoliny oraz hawajskiej gitary. Ze wszystkich rodzimych instrumentów największą popularnością cieszą się bębny lali używane do zwoływania ludzi z dalekich zakątków. Interesujące jest właśnie to, że instrument ten służył jako środek komunikacji. Za jego pomocą ogłaszano narodziny, śmierci lub wojnę. Mniejsza odmiana bębna lali, zwanego lali ni meke, używana jest raczej do grania muzyki niż oznajmiania ważnych komunikatów. Należy więc podkreślić, że bębny pełnią bardzo ważną rolę w fidżyjskiej kulturze tradycyjnej.

Obyczajowość
Będąc w miejscu o innej kulturze niż nasza należy pamiętać o przestrzeganiu tradycyjnej hierarchii społecznej. Na szczęście na Fidżi wszyscy mają raczej lekki stosunek do relacji społecznych. Szybko zauważysz, że ludzie przechadzający się ulicą zawsze się nawzajem pozdrawiają. Jest to szczególnie widoczne na terenach wiejskich, gdzie specjalnym pozdrowieniem wita się starszyznę. Centrum takiej woski stanowi domostwo wodza, któremu ludność musi okazywać należny szacunek. Wiąże się to z zakazem noszenia skąpych strojów i prośbą o zachowanie ciszy w pobliżu. Pamiętaj, że przy wejściu do jakiegokolwiek domu zawsze trzeba ściągnąć buty. Po wejściu gość powinien usiąść w pobliżu drzwi, dopóki gospodarz nie zaprosi go do środka. Najbardziej zaskakującym zachowaniem jest skomplikowany system ofiarowywania i otrzymywania prezentów. Wiedz zatem, że za najcenniejszy dar uważa się tu zęby kaszalota i są one częstym podarkiem z okazji ślubów lub innych istotnych ceremonii. Na tym jednak nie koniec, ponieważ przekazanie ich jest poprzedzone bardzo długimi i wyjątkowo oficjalnymi przemowami. Z kolei inna tradycja może wydać się nam trochę ekstremalna. Wiąże się to z procesem inicjacji. Na Fidżi poziom dojrzałości dziecka wśród rdzennych mieszkańców jest mierzony na podstawie tego, jak malec radzi sobie ze wstydem i strachem. Tak więc dzieci wysyłane są samotnie do ciemnego lasu, gdzie muszą poradzić sobie mimo wcześniejszych napomnień matek, które ostrzegają je przed tym, że mogą zostać porwane przez duchy zmarłych lub przed spotkaniem z ogrami i diabłami. Po takiej szkole przetrwania mieszkańcu Fidżi muszą być prawdziwie nieustraszeni.

Cudowne Meke
Jedną z głównych atrakcji jest tradycyjny teatr tańca, zwany "meke". Można go zdefiniować jako połączenie gry na bębnach, śpiewu oraz specyficznych ruchów, które wykonuje się przy użyciu górnej części tułowia. Co ciekawe, tańce te posiadają swoją narrację i tematyka ich wiąże się najczęściej z tutejszymi mitami i legendami. Meke wykonywane jest głównie na terenach wiejskich przy wyjątkowo ważnych okazjach jak ceremonialna wymiana darów lub wizyta wodza. Współcześni artyści interpretują ten taniec w bardziej nowoczesny sposób. W teatrze tańca na Fidżi można podziwiać te oryginalne choreografie oparte na pradawnych występach przodków. 

Tradycyjne odzienie
Współczesny strój narodowy mieszkańców Fidżi ewoluował ze starszego sposobu odziewania się. Zatem dzisiejszy strój narodowym nosi nazwę "sulu" i jest rodzajem swoistej spódnicy, którą zdobią najróżniejsze wzory. Sulu noszone jest zarówno przez kobiety, jak i mężczyzn, którzy w miastach potrafią ubrać sulu na garnitur. Co ciekawe nawet wojsko i policja wykorzystało sulu do zaprojektowania swoich uniformów.

Warto przeczytać