Położone w stanie Rio de Janeiro, Petropolis jest kolonialnym miastem, oddalonym zaledwie 70 km od centrum Rio. Dawny cesarz Brazylii, Pedro II, który odegrał znaczącą rolę w imperialnej przeszłości kraju pozostawił w tym miejscu wiele śladów. Najważniejsze atrakcje Petropolis to zabytkowa architektura, fascynujące muzea, długie szlaki leśne i unikalna brazylijska fabryka piwa z przewodnikiem i degustacją.

Imperialne Muzeum Brazylii
Imperialne Muzeum Brazylii było niegdyś letnim domem cesarza Pedro II. Duży, różowo-biały budynek jest obecnie jednym z najczęściej odwiedzanych muzeów w kraju, z ekspozycjami historycznymi, w tym ogromną złotą koroną i wystawą sztuki współczesnej. Aby chronić wnętrze, a zwłaszcza zabytkową podłogę, goście muszą nosić specjalnie przygotowane kapcie. Wewnątrz muzeum nie wolno również robić zdjęć.

Palacio Quitandinha
Wybudowany w latach 1941-1946 Palacio Quitandinha był kiedyś luksusowym hotelem wypoczynkowym, który gościł kilka znanych gwiazd, takich jak Carmen Miranda czy Walt Disney. Obecnie jest to centrum kulturalne i popularna atrakcja turystyczna. Budynek jest otwarty dla publiczności, umożliwiając zwiedzającym odkrycie wnętrza lub odpoczynek na pięknych, otaczających go trawnikach i podziwianie wspaniałej fasady budynku.

Park Narodowy Serra dos Órgãos
Ten ogromny park narodowy obejmuje pasmo górskie Serra dos Órgãos i chroni naturalne źródła słodkiej wody w mieście. Istnieje tu ponad 10 szczytów osiągających wysokość ponad 2000 metrów n.p.m. Najbardziej znaną formacją skalną jest charakterystyczny Dedo de Deus (Palec Boga), który wydaje się być dużym palcem wskazującym skierowanym w niebo. Park zapewnia wspaniałe wycieczki piesze, malownicze górskie krajobrazy, fantastyczne wodospady i naturalne akweny.

Muzeum Figur Woskowych
Stosunkowo nową atrakcją Petropolis jest Muzeum Figur Woskowych prezentujące w niezwykle realistyczny sposób brazylijskie i międzynarodowe gwiazdy naturalnej wielkości. Swoje miejsce znalazły tutaj figury Batmana, Marilyn Monroe, Elvisa Presley’a, a także brazylijskich ikon popkultury i przywódców tego kraju. Muzeum jest wyjątkową atrakcją, zwłaszcza dla dzieci.

Palacio Rio Negro
Palacio Rio Negro jest jednym z oficjalnych domów brazylijskiego prezydenta, używanym głównie podczas podróży wakacyjnych. Goście mogą wejść do budynku za darmo, aby cieszyć się wystawami, które opowiadają historie ostatnich brazylijskich przywódców. To miejsce warte odwiedzenia dla każdego, kto chce poznać historyczną stronę Petropolis.

Katedra Petropolis
Ta katedra rzymskokatolicka poświęcona jest św. Piotrowi z Alcantary, który jest patronem Brazylii. Wewnątrz znajdują się grobowce, które stanowią ostateczne miejsce spoczynku Pedro II i jego rodziny. Katedra posiada dzwonnicę i jest otwarta dla zarówno dla pielgrzymów, jak i turystów pragnących podziwiać jej imponującą architekturę.

To dosyć niezwykłe miejsce na mapie turystycznej Rio de Janeiro. Fabryka jest otwarta dla publiczności i oferuje wycieczki z możliwością degustacji produkowanego trunku. Znajduje się tu także sklep z kilkoma rodzajami piwa czeskiego i dwie restauracje, które serwują zarówno dania kuchni czeskiej, jak i tradycyjne brazylijskie potrawy. Podczas niektórych wieczorów ich goście mogą cieszyć się graną na żywo sambą.

Kryształowy Pałac
Głównym atutem Crystal Palace jest niezwykła architektura. Budynek posiada duże ściany, wykonane w całości ze szkła. Okoliczne ogrody zapewniają przyjemne miejsce do relaksu i podziwiania ciekawej fasady budynku. Spacer po tutejszym parku może stanowić chwilę wytchnienia po aktywnym zwiedzaniu Petropolis.

Warto przeczytać