Wyjazd w góry wiąże się z wieloma przyjemnościami związanymi ze zdobywaniem kolejnych szczytów i napawaniem się wyjątkowymi widokami. Na taką wyprawę musimy być przygotowani nie tylko fizycznie i psychicznie ale musimy zatroszczyć się o odpowiedni ekwipunek, który pozwoli nam bezpiecznie wrócić do domu.

W trakcie wędrowania po skałach często napotykamy problemy i niewygody, które mogą nas ominąć jeśli zaopatrzymy się w kilka elementów wyposażenia.

Ubiór i buty

Najważniejszą rzeczą jest dobranie odpowiednich, wygodnych (uprzednio rozchodzonych) butów. Nie mogą być to zwyczajne trampki ale obuwie posiadające szczególne właściwości. Po pierwsze musi mieć grubą, wytrzymałą i antypoślizgową podeszwę. W innym wypadku będziemy niebezpiecznie balansować na skałach.

Buty trekkingowe nie są zbyt tanie, ale jeśli je dobrze dobierzemy posłużą nam przez lata.

Po pierwsze muszą mieć wysoką, wzmocnioną cholewkę, żeby ochronić nas przed skręceniem kostki. Po drugie powinny być wodoodporne, bo zwiększa to komfort naszego spaceru. Po trzecie podeszwa musi być antypoślizgowa. Ostatnim elementem powinna być membrana pozwalająca na przepuszczanie powietrza w bucie.

Ważne są także wytrzymałe i długie skarpetki wykonane najlepiej z włókien naturalnych.

Reszta ubioru jest już łatwiejsza do skompletowania. Wystarczy dobra kurtka chroniąca nas przed wiatrem i takie spodnie. Pod spód najlepiej ubrać termiczną bieliznę, która odpowiednio do warunków atmosferycznych będzie nas chłodziła lub grzała.

Warto pamiętać o okryciu głowy, dobrych okularach przeciwsłonecznych z filtrem UV, rękawiczkach a także o kremie chroniącym nas przed słońcem. Nawet jeśli wydaje nam się, że jest ciepło wchodząc na szczyt okazuje się, że temperatura drastycznie maleje.

Co schować do plecaka?

Plecak musi być dopasowany do naszej sylwetki bo przecież będziemy go mieć na sobie przez całą wędrówkę. Nie ma co przesadzać z jego ciężarem, gdyż po prostu nie damy rady go nosić.

Do środka należy włożyć dobrze wyposażoną apteczkę, trochę wysokokalorycznego jedzenia i coś do picia. Warto mieć ze sobą latarkę. Najlepiej swoją funkcję spełnia taka, którą możemy założyć na głowę a ona oświetla nam drogę, która jest przed nami.

Nie możemy zapominać o telefonie komórkowym, bo łatwiej nam będzie wezwać pomoc w razie kryzysowej sytuacji.

Warto mieć ze sobą torbę na śmieci, żeby nie zanieczyszczać łona natury papierkami po słodyczach.

 

Warto przeczytać