Madagaskar ma wiele zwyczajów i tradycji, które odzwierciedlają różnorodne wpływy kulturowe, od Azji Południowo-Wschodniej po Afrykę Wschodnią. Wiele z nich jest dość intrygujących i wyjątkowych. Przyjrzyjmy się kilku najbardziej powszechnym, które musimy znać, aby lepiej zrozumieć Madagaskar i jego mieszkańców.

Zakopywanie pępowiny noworodka
Gdy kobieta rodzi dziecko, położna oddaje pępowinę i przyczepione do niej łożysko ojcu. Zgodnie z tradycją jego obowiązkiem jest pochować je pod płaskim kamieniem przy wejściu do domu przodków. Obecnie na obszarach miejskich pępowina jest zakopywana wokół domu na obszarze, który w żaden sposób nie jest zanieczyszczony. Podczas zakopywania, ojciec musi pilnować się, aby nie odwrócić głowy. Zwyczaj ten symbolizuje utrwalenie linii rodowych. Według wierzeń malgaskich noworodek, którego pępowina nie zostanie pogrzebana wyrośnie na zapominalskiego dorosłego.

Posiłek rozpoczynają zawsze osoby starsze
W społeczeństwie malgaskim głęboki szacunek wobec starszych jest tradycyjnym zwyczajem, który wciąż jest praktykowane głównie na obszarach wiejskich. Przy posiłku nikt nie może odebrać sztućców przed starszymi. Dopiero, gdy babcia, dziadek czy ojciec rodziny podniosą łyżkę i zaczną jeść, reszta rodziny może również zacząć posiłek.

Obcinanie włosów dziecka po trzech miesiącach od urodzin
W trzecim miesiącu życia malgaskie dziecko przechodzi "ala-volo", czyli ceremonię obcięcia włosów. Osoba z rodziny o pięknych włosach ("tso-bolo") jest zaproszona do przycięcia włosów dziecka i umieszczenia ich na dużym talerzu lub miseczce. Obcięte włosy są następnie mieszane z miodem i bulwiastymi korzeniami, takimi jak słodkie ziemniaki. Członkowie rodziny jedzą następnie tę mieszankę! Brzmi nieco dziwnie, ale tradycja ma swoje głębokie uzasadnienie. Jest to swego rodzaju rytuał przejścia, który pozwala dziecku w pełni zintegrować się ze społeczeństwem.

Wszystkie domy powinny być zwrócone na zachód
Kiedy mieszkaniec Madagaskaru buduje dom, obowiązują go pewne rytuały i zasady, których należy przestrzegać. Jedna z nich dotyczy kierunku, w którym zwrócony jest dom. Według malgaskich wierzeń najlepsze słońce jest po południu, gdy słońce zaczyna zachodzić, więc wszystkie domy powinny otwierać się na zachód. W tradycyjnym procesie budowlanym elewacja wschodnia jest całkowicie zamknięta. Nie posiada okien ani drzwi. Okna zwykle znajdują się tylko na północy, a drzwi na zachodzie.

Głowa łóżka musi być zwrócona na północ
W domu, aby pozwolić pozytywnym energiom krążyć, wszystko musi znajdować się we właściwym miejscu. Północ to miejsce, w którym "świętość" spotyka "moc". Zgodnie z wiarą malgaską szczęście i bogactwo pochodzą z północy. Łóżko rodziców powinno być zlokalizowane w północnej części domu i ustawione w pozycji tylko na północ. Południe jest miejscem wszystkiego, co związane z wytwarzaniem różnych rzeczy, a zachód jest pozycją drzwi, przez które wyrzucane jest wszystko, czego się nie używa.

Ceremonie przedślubne
Przed każdą ceremonią małżeńską para musi spełnić kilka tradycji. Pierwszy krok nazywany jest "vodiondry" lub "lamb's zad". Polega na zaproszeniu pana młodego, aby przedstawił się przed rodziną panny młodej i formalnie poprosił ją o rękę. Musi także przedstawiać prezenty dla rodziców i rodzeństwa panny młodej. Tylko wówczas otrzyma zgodę na poślubienie dziewczyny.

Pogrzeb w każdy dzień, z wyjątkiem czwartku
Według wierzeń mieszkańców Madagaskaru każdy dzień jest korzystny dla określonych celów. Czwartek jest pierwszym dniem w kalendarzu malgaskim, więc jest to najlepszy dzień, aby rozpocząć cokolwiek, co chcielibyśmy, aby przetrwało. Dlatego w czwartek rozpoczyna się tu zazwyczaj budowę domu. Nie zaleca się organizowania pogrzebu w czwartek, ponieważ może on stać się punktem wyjścia do kontynuacji śmierci w rodzinie. W praktyce mieszkańcy Madagaskaru nigdy nie organizują pochówku w tym dniu.


Ekshumowanie przodków co siedem lub dziewięć lat
Być może słyszeliście o zwyczaju malgaskim znanym, jako "famadihana", co dosłownie oznacza "zwrócić ciało zmarłego". Jest to wielkie spotkanie rodzinne, największe po ślubie i ceremonii pogrzebowej. Członkowie rodziny zmarłego spotykają się i organizują ceremonię, w trakcie, której zmarły jest ekshumowany, a następnie zostaje ponownie pochowany. I choć nam może wydawać się to szokującym zwyczajem, na Madagaskarze to święto życia i rodzicielstwa.

Warto przeczytać