Zanzibar zachwyca swoim unikalnym charakterem. Z pewnością warto wybrać go, jako cel egzotycznej podróży. Jednak przed wyjazdem do tego słynnego i pięknego archipelagu wschodnioafrykańskiego, z białymi, piaszczystymi plażami oraz żywą, zróżnicowaną kulturą, warto dowiedzieć się kilku podstawowych rzeczy.

Zanzibar to więcej, niż jedna wyspa  
Zanzibar jest tak naprawdę częścią Tanzanii i tworzy go Archipelag Zanzibaru, czyli wiele wysp na Oceanie Indyjskim, u wybrzeży kontynentalnej Tanzanii. Dwie największe wyspy to Unguja, nazywana nieformalnie Zanzibarem oraz Pemba. Stolicą jest miasto Zanzibar, które znajduje się na wyspie Unguja i słynie z zabytkowego centrum Stone Town. Kamienne Miasto zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Bez słownika suahili nie wyruszaj do Zanzibaru 
Mieszkańcy Zanzibaru mają różne pochodzenie etniczne. Pochodzą od Europejczyków, Arabów i Hindusów. Jednak wszyscy posługują się językiem suahili. Chociaż zarówno angielski, jak i suahili to języki urzędowe, wielu mieszkańców nie mówi płynnie po angielsku. Minimalna znajomość języka suahili ułatwi nawigację na wyspie i pozwoli targować się na lokalnych rynkach! Miejscowi doceniają także wysiłek mówienia ich językiem. Są bardzo przyjaźni i przyzwyczajeni do turystów. Jednak kilka słów wypowiedzianych do nich w ich rdzennym języku może wiele zdziałać.

Poznaj lokalne zwyczaje 
Większość mieszkańców Zanzibaru jest muzułmanami i w rezultacie są dosyć konserwatywni. Alkohol nie jest łatwo dostępny na wyspie. Wiele restauracji nie ma w ofercie drinków, piwa, nie wspominając nawet o mocniejszych trunkach. Mimo, że nie jest to zabronione, z szacunku dla lokalnych zwyczajów nie należy spożywać alkoholu na publicznych plażach lub w innych miejscach publicznych. Trzeba także zadbać o skromny ubiór. W niektórych rejonach Zanzibaru spotkać się można ze znakami wskazującymi na to, że kostiumy kąpielowe można nosić tylko na plaży i po opuszczeniu plaży trzeba się bardziej okryć. Bardziej nie znaczy oczywiście za bardzo! Zanzibar jest niezwykle gorący i wilgotny przez cały rok. Zalecana jest, więc lekka i przewiewna odzież.Uważaj na wodę
Jeżeli nie jest to konieczne, należy unikać picia wody z kranu. Zasada ta dotyczy także dodawania kostek lodu do napojów. Nie wiadomo przecież, z jakiego źródła pochodziła woda, której użyto do zrobienia lodu. Woda na Zanzibarze jest bezpieczna do mycia i do picia, gdy jest przegotowana. Wszędzie gdzie musimy zabierajmy ze sobą wodę butelkowaną. Większość hoteli oferuje swoim gościom do dwóch litrów bezpłatnej wody każdego dnia.

Jaka waluta jest akceptowana na Zanzibarze?
Jako, że Zanzibar jest popularnym celem turystycznym, większość hoteli oraz restauracji zaakceptuje płatność w dolarach amerykańskich, euro i walucie południowoafrykańskiej, ale w Tanzanii jest dużo łatwiej o takie miejsca, niż na wyspach archipelagu Zanzibaru. Bardzo niewiele obiektów akceptuje płatności kartami, więc bądźmy przygotowani na płacenie gotówką. Na bardziej oddalonych wyspach akceptowane będą tylko dolary amerykańskie lub Tanzańskie Szylingi. Oznacza to, że musimy mieć gotówkę, którą możemy pobrać w dowolnym lokalnym bankomacie. Pobieranie gotówki w ten sposób jest znacznie tańsze, niż korzystanie z lokalnego kantoru wymiany walut.

Zgub się w Stone Town
Stone Town jest doskonałym miejscem do zgubienia się. Miasto to pełne jest wąskich uliczek, a w gąszczu tej sieci ulic znajduje się wiele ukrytych skarbów. Nie korzystajmy, zatem z przewodnika. Wybierzmy się na samotny spacer po mieście i znajdźmy swoją własną drogę. Zobaczymy w ten sposób znacznie więcej autentycznego Zanzibaru.

Warto przeczytać