Stolica Toskanii, elegancji i włoskiego renesansu Florencja to bez wątpienia jedno z najpiękniejszych miast nie tylko we Włoszech ale i w całej Europie. Póki co nie dostaniecie się tam bezpośrednio z Polski, jednak warto rozważyć przelot do odległej o 85 kilometrów Pizy – loty dostępne są z Gdańska, Krakowa oraz Warszawy – lub położonej 110 kilometrów na północ Bolonii – gdzie dolecicie bezpośrednio z Katowic, Krakowa, Modlina, Warszawy oraz Wrocławia. Swoją podróż do Pizy rozpocząć możecie także na tutejszym lotnisku, jednak konieczna będzie przesiadka, na przykład w Amsterdamie, Frankfurcie lub Paryżu. Sama Florencja jest świetnie skomunikowana z najważniejszymi miastami Włoch a tutejszymi szybkimi pociągami ItaliaRail możecie dojechać do Rzymu w około 1,5 godziny a także połączyć pobyt we Florencji z wypoczynkiem na wschodnim lub zachodnim wybrzeżu kraju.

Kiedy jechać do Florencji?

Najlepszym terminem na ;wakacje we Florencji będą miesiące wiosenne, od kwietnia aż do początku czerwca lub jesienne – od końca września aż do połowy listopada. Temperatury w tym okresie wskazują co najmniej 15 stopni Celsjusza a ilość turystów na ulicach miasta jest wyraźnie niższa niż w najwyższym sezonie. W miesiącach wakacyjnych – lipcu i sierpniu – na terenie Toskanii występują największe upały a temperatura powietrza przekracza często 35 stopni. Z jednej strony jest to najlepszy czas, jeśli swój pobyt we Florencji chcecie połączyć z wypoczynkiem na włoskim wybrzeżu lub pobytem w sielskich wioskach regionu Toskanii, z drugiej jednak wysokie temperatury oraz ilość zagranicznych turystów może być uciążliwa w przypadku zwiedzania samego miasta. 

Co warto zobaczyć?

Zwiedzanie Florencji polecamy rozpocząć na lewym brzegu przepływającej przez miasto rzeki Arno. Odwiedźcie jeden z głównych placów tej części miasta – Piazza Pitti – wraz z położonym tuż obok Palazzo Pitti w którym znajdziecie liczne dzieła europejskich artystów, w tym Rafaela i Tycjana. W okolicy znajdziecie także dwa najpiękniejsze ogrody Florencji – Boboli i Bardini przedzielone XVI-wiecznym Fortem Belweder. Na drugi brzeg rzeki dostać możecie się jednym z zabytkowych mostów, z których według nas najpiękniejszym jest charakterystyczny Ponte Vecchio z licznymi sklepikami i punktami widokowymi. Skręćcie dalej w prawo, a traficie do kolejnego z miejskich muzeów – Galerii Uffizi z przepięknymi obrazami Rubensa, Michała Anioła czy Leonarda da Vinci. Stąd jedną z wąskich, urokliwych uliczek traficie z pewnością na główny plac miejski – Piazza della Signoria, wokół którego znajdziecie XVIII-wieczny Palazzo Vecchio a także liczne sklepiki, rodzinne pizzerie i restauracje. Spacerując po tutejszej starówce odwiedźcie także zabytkowy kościół Santa Croce oraz najważniejszą katedrę miasta – Santa Maria del Fiore. W wolny dzień podczas pobytu we Florencji polecamy wybrać się także do Galleria dell’Accademia, gdzie będziecie mogli zobaczyć Dawida autorstwa Michała Anioła oraz do położonego jedynie 7 kilometrów od centrum miasta Fiesole. Do tego niewielkiego miasteczka dostać możecie się nawet za pomocą miejskiej komunikacji a na miejscu czeka Was przepiękna panorama całej okolicy. 

Włoskie ciekawostki 

Podczas wyjazdu do Florencji, uważajcie na syndrom florencki – licznie nagromadzone tu atrakcje i zabytki przyprawić mogą niejednego o zawroty głowy, przyśpieszone bicie serca, a nawet halucynacje. To właśnie tutaj znajduje się obecnie ponad 1/3 najważniejszych dzieł sztuki na świecie i to właśnie we Florencji żyli i tworzyli między innymi Leonardo da Vinci, Dante, Michał Anioł, Machiavelli, Vespucci czy Boccacio!  W swojej historii Florencja była jednym z najbogatszych miast średniowiecza i to właśnie tutaj powstały pierwsze brukowane ulice na starym kontynencie. Miasto jest też stolicą tradycyjnego gelato, opery i pianina które właśnie we Florencji miały swój początek, jednak sama Florencja była też przez ponad 5 lat stolicą całych Włoch! Zwiedzając miasto, zwróćcie też szczególną uwagę na główną katedrę, zwaną tu także Duomo. Budowano ją przez około 140 lat, jednak jest trzecią największą tego typu budowlą na świecie z największą ze wszystkich kopułą! Wakacje we Florencji to także świetna okazja dla miłośników mody, stylu i najnowszych trendów. Miejscowe muzeum Salvatore Ferragamo wśród swoich eksponatów posiada ponad 10 tysięcy par najpiękniejszych, włoskich butów a sama Florencja była też początkiem kariery marki Gucci! 

 

 

 

Warto przeczytać