Za kilka lat Kuba nie będzie już tym samym miejscem, co dziś. Liczba podróżników, którzy decydują się spędzić wakacje na tej tropikalnej wyspie rośnie z każdym rokiem, tak samo jak ciekawość zobaczenia „świata z zeszłego stulecia”. Przechadzając się hawańskimi uliczkami nie sposób oprzeć się wrażeniu kontrastu: z jednej strony świeci mocne słońce, ludzie są uśmiechnięci, odległość od ciepłej wody jest na wyciągnięcie ręki, a z drugiej – wchodząc do sklepu typu „mydło i powidło” widzi się jeden produkt na całej półce. Nie ma zbyt dużego wyboru, a turyści, którzy przywożą kosmetyki z Europy lub USA są traktowani jak celebryci. Jaka jest Kuba? Co trzeba wiedzieć o tym kraju? Jak podróżować po Kubie?

Kuba – geograficznie, czyli o położeniu na mapie świata
Kuba jest archipelagiem wysp położonych na północnym Morzu Karaibskim zbiegającym się z Zatoką Meksykańską i Oceanem Atlantyckim. USA jest oddalone o 150 kilometrów (przez Cieśninę Florydy na północnym zachodzie, najbliżej z Hawany jest do Key West), Bahamy o zaledwie 21 kilometrów (na północy), a Meksyk o 210 kilometrów (rzut beretem do Kanału Jukatan na zachodzie). O 77 kilometrów oddalone jest Haiti (za wschodzie) i Jamajka, a Kajmany na południu. Główna wyspa, o nazwie Kuba, ma długość 1250 kilometrów, tym samym wygrywając w rankingu największych wysp karaibskich. Wyspa składa się głównie z płaskich równin, z wyjątkiem gór Sierra Maestra na południowym wschodzie, których najwyższym punktem jest Pico Turquino (1974 m). Wybierając się na wycieczkę po Kubie nie oczekujcie zatem zmiennego i różnorodnego krajobrazu, a raczej stateczne widoki zielonych łąk, pól uprawnych i lasów. Kubańskie wybrzeże przypomina bardziej kadry z pocztówek z idealnych wysp – błękitna woda, gaje palmowe i kokosowe oraz biały piasek, niż dramatyczne krajobrazy zapierające dech w piersiach, jak np. na Seszelach.

Pogoda na Kubie
Kuba leży w strefie klimatu tropikalnego, który jest łagodzony przez wiejące przez cały rok północno-wschodnie wiatry. Wodę wokół wyspy ocieplają także prądy z Morza Karaibskiemu, dzięki czemu Kuba jest bardzo ciepłym krajem, dużo cieplejszym np. od Hongkongu, który leży na tej samej długości geograficznej. Sezon suchy trwa od listopada do kwietnia, a deszczowy od maja do października. Wybierając się na Kubę z myślą o egzotycznych wakacjach polecamy sezon suchy. Najlepszymi miesiącami na podróż jest grudzień i styczeń, kiedy można upolować bilety lotnicze w dobrych cenach. Przed planowaniem podróży warto też wziąć pod uwagę lokalne święta czy Boże Narodzenie, ponieważ w takich okresach ceny zakwaterowania potrafią wzrosnąć kilkukrotnie. Czy na Kubie są tajfuny i huragany? Tak, w krajach leżących w strefie tropikalnej występują takie zjawiska pogodowe, zwykle podczas pory deszczowej. W ostatnich latach huraganem, który przyniósł najwięcej szkód na wyspie był huragan Irma. Jednak tak ekstremalne sytuacje nie zdarzają się często, praktycznie większość tajfunów kończy się po prostu deszczowym dniem i odwołanymi lotami, co może jest niekomfortowe, ale na pewno nie niebezpieczne dla życia.

Pieniądze na Kubie
Kubańska waluta przeszła do legend. Po pierwsze, trzeba wiedzieć, że na Kubę nie ma co wybierać się z dolarami amerykańskimi, bo są ogromne problemy z wymianą takiej waluty. Zwykle turystom udaje się w końcu je rozwiązać, ale po co tracić czas na szukanie miejsca z wymianą USD, jak można wcześniej zaopatrzyć się w euro? Po drugie, na Kubie funkcjonują dwie waluty: peso convertible (CUC), czyli peso wymienialne, oraz peso cubano (CUP), czyli peso kubańskie, zwane też moneda nacional (MN), czyli waluta narodowa. Pierwsza z nich jest walutą dla turystów, której wartość równa się mniej więcej z jednym dolarem amerykańskim, a druga dla miejscowych (ma wartość wielokrotnie niższą). Rzadko zdarzy się, by pozwolono turystom zapłacić w lokalnej walucie – tutaj wychodzi się z założenia, że podróżnicy mają pieniądze na podróżowanie, a skoro je mają, to mogą je też zostawić w biedniejszym kraju. Poza tym trzeba bardzo uważać, obie waluty mają do siebie zbliżoną szatę graficzną, więc łatwo się pomylić w ich rozróżnieniu, co wykorzystują sprytniejsi Kubańczycy. Dlatego płacąc za usługi w CUC zawsze dokładnie sprawdzajcie wydaną resztę. W mniej turystycznych miejscowościach można zapłacić w lokalnej walucie za posiłki czy drobne pamiątki.

Co ze sobą zabrać na Kubę?
Na kubańskie wakacje warto jest zabrać kilka rzeczy jako prezenty dla mieszkańców (albo naszych gospodarzy). Kubańczycy na pewno docenią wszelkie kosmetyki oraz artykuły papiernicze, których na wyspie można szukać ze świecą. Nie zapomnijcie też o kremie z dobrym filtrem przeciwsłonecznym.

Warto przeczytać