Wyspy Salomona leżą w odległej Oceanii i są niewielkim państewkiem wyspiarskim. Odkrył je w 1568 roku hiszpański żeglarz Alvaro Medana de Neyra. W ciągu swego istnienia znajdowały się pod panowaniem Wielkiej Brytanii i Niemiec. Dopiero w 1978 roku uzyskały niepodległość.

Warunki przyrodnicze Wysp Salomona
Wyspy Salomona zajmują w znacznej mierze lasy równikowe. Bogactwo fauny i flory jest tutaj ogromne. Ze zwierząt żyjących na Wyspach Salomona kojarzone są przede wszystkim legwany. Klimat, który tu panuje cechują wysokie temperatury oraz duża wilgotność powietrza. Od kwietnia do listopada, poza wysokimi temperaturami, trafimy na wyspach na ulewne deszcze.

Atrakcje turystyczne Wysp Salomona
Odwiedzając ten kraj z pewnością warto zobaczyć starożytne ruiny, które znajdują się na wyspie Malaita. Tworzy je spiralny mur, który zadziwia kunsztem wykonania. Bloki kamienne, które stanowią jego podstawowe elementy są do siebie idealnie dopasowane. Wędrując w górę kamienną ścieżką, dotrzemy do kolejnego kamiennego muru, oddzielającego płaską platformę i kamienny ołtarz. W pobliżu mieści się także grobowiec ze szczątkami wysokiej rangi Ramy. Nie do końca wiadomo, kto wzniósł te niezwykłe budowle. Jedno jest pewne. Musiała to być mocno rozwinięta cywilizacja.

Kolejna atrakcja na turystycznej mapie Wysp Salomona to Muzeum Kultury Wysp Salomona, które zlokalizowano w wyspie Guadalcanal. W muzeum pełno jest eksponatów, które posiadają związek z kulturą i sztuką oraz historią tej krainy. Do ciekawszych eksponatów należy zaledwie czterostronicowa książeczka z podobiznami obcych istot.

Zainteresowanie turystów wzbudza zawsze Jaskinia Małych Ludzi. Ona także znajduje się na wyspie Guadalcanal. Krążą legendy, że jest zamieszkiwana przez tzw. małych ludzi – Kakamora. Przedstawiciele miejscowej ludności nigdy do niej nie wchodzą. Wierzą, że nie powinno się zakłócać spokoju jej mieszkańców. Jak podają legendy Kakamora są niewielkimi istotami, o wzroście do 120 m. , które charakteryzują się silnym owłosieniem. Posiadają swój własny, specyficzny sposób porozumiewania się.

Jako przeciwwaga do legend o Kakamora istnieją także opowiadania o szkieletach olbrzymów, które znajdują się na wyspie Lamaita. Można tu ponoć zobaczyć chatę, której podstawą jest gigantyczna kość udowa, o długości 2,5 m.

Kilka praktycznych wskazówek przed wyjazdem na Wyspy Salomona
Między poszczególnymi wyspami można się tu przemieszczać samolotem. Jednak nie jest to najlepsza opcja, bo samoloty często bywają pełne. Nie ma szans wsiąść do nich, bez wcześniejszej rezerwacji. Jeszcze gorzej jest z promami, które często przepełnione nie zachowują standardów transportu.

Na Wyspy Salomona najlepiej udać się wiosną bądź latem. Od listopada do kwietnia trwa pora monsunowa z wysokimi temperaturami i ulewnymi deszczami. Podróż w tym czasie to bardzo zły pomysł.

Z opieką medyczną na wyspach może być naprawdę ciężko. Jeżeli już jest dostępna, to raczej na niskim poziomie. Przed wylotem wato, więc się zaszczepić między innymi na dur brzuszny, polio, tężec, błonnicę oraz wirusowe zapalenie wątroby obu typów. Częste choroby to malaria i dolegliwości układu pokarmowego.

Warto przeczytać