Malediwy to bardzo często wybierany kierunek na egzotyczną wycieczkę. Wyspiarski kraj kusi całorocznym słońcem, turkusową wodą, gajami kokosowymi, luksusowymi resortami i szeroką ofertą dla aktywnych podróżników. Przyjeżdża się tu nie tylko na nurkowanie i pływanie z rurką – ale i dla samego pływania. Turystom podoba się wizja wynajęcia własnej willi położonej na wodzie z prywatnym zejściem do krystalicznej wody. Co musimy wiedzieć przed podróżą na Malediwy? Czy na Malediwach można kupić alkohol? Czy to bardzo drogi kraj, na który mogą pozwolić sobie wyłącznie najbogatsi? Czym charakteryzują się Malediwy?

Malediwy – kilka podstawowych informacji
Na Malediwy składa się archipelag 1192 wysp koralowych zgrupowanych w 26 atoli położonych na Oceanie Indyjskim. Pośród nich jedynie 200 jest zamieszkałych, a kolejne 80 przekształcono w luksusowe ośrodki turystyczne. Atole dzielą się na Północne i Południowe, a ze względu na ogromne odległości, jakie trzeba między nimi pokonać, Malediwy znalazły się na pierwszym miejscu najbardziej rozproszonych krajów na świecie. Mieszkańcy przekłuli znaczną odległość w zaletę – dzięki temu turyści pragnący maksymalnej prywatności i spokoju mogą cieszyć się nimi na prywatnych wyspach, do których dostać się można np. tylko hydroplanem. Malediwy to najniższy kraj na świecie, z maksymalnym i średnim naturalnym poziomem gruntu wynoszącym odpowiednio tylko 2,4 metra i i 1,5 metra nad poziomem morza. Z tego względu istnieje ryzyko, że za kilkadziesiąt lat zostaną zalane przez Ocean Indyjski – rząd już rozpoczął kupowanie gruntów w Indiach, na które przyszłościowo planuje przenieść swoich obywateli. Według danych z 2018 roku, na Malediwach mieszka łącznie ok. 400 tysięcy ludzi. Dominującą religią w kraju jest islam i to jego prawom należy się podporządkować jako gość. Jednak poza główną wyspą, Male (i kilkoma pomniejszymi), nie uświadczy się tu publicznych plaż, na których można się narazić na mandat za nieobyczajny ubiór.

Historia Malediwów
Pierwszymi osadnikami na Malediwach byli ludzie znani jako Dheyvis, którzy pochodzili z Indii. Ich pojawienie się ich na atolach datuje się jeszcze przed naszą erą, więc ten wyspiarski kraj może pochwalić się bardzo długą historią. I chociaż pierwsi Malediwczycy nie pozostawili po sobie żadnych pamiątek ani artefaktów, z racji tego, że ich zabudowania były wykonany z drewna i liści palmowych (czyli materiałów, które ulegają szybkiemu rozkładowi), to ich historię starożytną można śledzić dzięki rozszyfrowaniu miedziorytów. Malediwczycy nigdy nie budowali ani imponujących świątyń, ani rozległych kompleksów. Według wzmianek z historycznych ksiąg o tym kraju, okres buddyjski trwał aż 14 wieków. Ma to fundamentalne znacznie dla tradycji ich mieszkańców. Arabowie podbili wyspy w XII wieku naszej ery. Od tamtego czasu, nieprzerwanie do 1932 roku Malediwy były sułtanatem rządzonym przez sześć dynastii królewskich. W międzyczasie znalazły się pod protektoratem najpierw Holendrów, a później Brytyjczyków, czego ślady są widoczne do dnia dzisiejszego. Dzisiaj są republiką z prezydentem na czele. Głównym sektorem gospodarki jest oczywiście turystyka, a na drugim miejscu rolnictwo i rybołówstwo. W XXI wieku kraj został doszczętnie zniszczony przez tsunami, a kilka lat temu przez zanieczyszczenia padło 90% rafy koralowej. Jednak dosyć szybko Malediwy wyszły z kryzysów.

Waluta i ceny na Malediwach
Oficjalną walutą na Malediwach jest rupia malediwska (MVR), której stosunek do 1 USD wynosi 15 MVR, do 1 EUR to 17 MVR , a do 1 PLN – 3,95 MVR. 1 rupia malediwska stanowi równowartość 100 lari. Obecnie w obiegu znajdują się: banknoty o nominałach 5, 10, 20, 50, 100, 500 i 1000, monety o nominałach 1, 2, 5, 10, 25 i 50 lari i monety o nominałach: 1, 2 rupie. Najlepiej wziąć na wyspy dolary amerykańskie lub euro. Chociaż Malediwczycy preferują obrót gotówkowy, to nie ma problemu z płatnością kartami kredytowymi lub debetowymi, bezgotówkowo zapłacimy głównie w hotelach i miejscach turystycznych. Bankomaty znajdują się wyłącznie na wyspie Male, podobnie jak kantory wymiany walut. Najkorzystniej jest dokonać wymiany na lotnisku lub w centrum stolicy. W Polsce z trudem dostaniecie rupie malediwskie, należy je odpowiednio wcześniej zamówić w wybranych kantorach w większych miastach. Warto też wiedzieć, że na Malediwach można płacić także w euro i dolarach amerykańskich bez uprzedniego wymieniania waluty. Jeśli chodzi o koszty utrzymania, tutaj naprawdę wszystko zależy od naszych założeń budżetowych i miejsca zakwaterowania. Wybierając hotel na prywatnej wyspie nie ma co liczyć na ekonomiczne wakacje. Stosunkowo łatwo zaoszczędzić śpiąc na Male i podróżując na pozostałe wyspy lokalnymi promami.

Warto przeczytać