Podróż do Meksyku to ogromna szansa zobaczenia niezwykłych miejsc oraz fascynujących zabytków, ale również okazja do kupienia niepowtarzalnych pamiątek. Uliczne sklepiki i stoiska oferują mnóstwo pięknych przedmiotów, które będą nam przypominać o podróży naszego życia. W jakie pamiątki zatem warto zaopatrzyć się w Meksyku?

Kalendarze Majów lub Azteków

Meksyk jest pełen pozostałości niesamowitej kultury Majów i Azteków. Można więc z pewnością pójść tym tropem i wybrać pamiątkę związaną z którąś z tych starożytnych cywilizacji. Najlepszym wyborem może być kalendarz Azteków, który znajdziemy praktycznie w każdym sklepie z pamiątkami. Ma rozmaite formy. Spotykane są kalendarze wykonane w drewnie, kamieniu, glinie czy gipsie. Motyw azteckiego kalendarza pojawia się również często na koszulkach oraz poszewkach na poduszki. W całym Meksyku kupimy również bez problemów kalendarz Majów. 

Maski i Sombrera

Przechodząc obok stoisk z pamiątkami, wielu turystów zwraca szczególną uwagę na unikatowe drewniane maski. To niezwykłe dzieła sztuki, które mogą stać się prawdziwą ozdobą każdego wnętrza. Ponieważ są dziełem ludzkich rąk, a nie efektem fabrycznej produkcji, nie spotkamy dwóch takich samych masek.  Prawdziwym symbolem Meksyku jest tradycyjny meksykański kapelusz, czyli sombrero. To jedna z najpopularniejszych pamiątek przywożonych z Meksyku. Zwykłe, tradycyjne sombrera są tańsze, ale możemy kupić również ich bardziej ozdobną wersję, za która oczywiście zapłacimy więcej. Jeżeli interesują nas nakrycia głowy, możemy również pokusić się o zakup kapelusza Panama wykonanego z liści łyczkowa dłoniastego.

Piękna biżuteria i wyjątkowa ceramika

Wszystkie kobiety będą z pewnością zachwycone meksykańską biżuterią. Szczególnie piękne są barwne kolczyki i naszyjniki Indian Huichol. Wielu wierzy w ich magiczną moc. W sklepach spotkamy również przepiękną srebrną biżuterię. Miłośnicy kamieni szlachetnych z pewnością wybiorą naszyjnik z onyksem lub turkusem. Ceramika pochodząca z Meksyku fantastycznie oddaje charakter tego kraju. Jest niezwykle barwna. Żywe, kolorowe wzory ozdabiają zarówno kubki, misy, dzbany, jak i talerze.

Inne pamiątki

Z Meksyku można przywieźć również tradycyjny alkohol, czyli wódkę mezcal. Odważni wybiorą zapewne butelkę z gąsienicą na dnie. Taka wódka charakteryzuje się ponoć najlepszym smakiem. Bezpieczniejszym rozwiązaniem będzie zakup popularnej na całym świecie tequili. Oczywiście pełno tu również pamiątek, które spotkamy pod każdą szerokością geograficzną takich, jak magnesy, breloczki, drewniane figurki czy koszulki. Trudno ominąć również gadżety związane z piłką nożną, która w tym kraju jest uwielbiana. Przed zakupem pamiątek warto wiedzieć także o tym, że niektórych rzeczy nie uda nam się z Meksyku wywieźć. Należą do nich: żywność, storczyki, kaktusy oraz biżuteria wykonana z kolorowych papuzich piór.

 

 

Warto przeczytać