Oman to ciekawy i w dużej mierze nieodkryty kierunek, który od kilku lat cieszy się rosnącą popularnością. Można tu podróżować z namiotem i śpiworem, rozbijając się w dzikich miejscach lub dobrze wyposażonych campach. Coraz więcej osób wybiera Oman na swój wakacyjny kierunek z kilku powodów: kuchni, krajobrazów i kultury. Dzięki obecnemu sułtanowi, kraj, niegdyś zamknięty dla turystów, teraz nieustannie się rozwija i wzbogaca infrastrukturę. Sami Omańczycy uchodzą za przyjaznych i otwartych ludzi, którzy nie wahają się pomóc turystom. Jeśli wybierasz się w podróż po Omanie, koniecznie przeczytaj poniższy artykuł.


Kilka podstawowych informacji o Omanie


Sułtanat Omanu położony jest południowo-wschodnim wybrzeżu Półwyspu Arabskiego w Azji Zachodniej. Sąsiaduje ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi, Arabią Saudyjską, Jemenem, Iranem i Pakistanem. Oficjalnym językiem jest arabski. Z punktu widzenia turystycznego, z Omanu można zrobić świetną bazę wypadową na Bliski Wschód i zwiedzić Zjednoczone Emiraty Arabskie lub Iran. W Omanie mieszka mniej niż 5 milionów ludzi, wyznających islam. Nie ma tu jednak restrykcyjnej kultury islamskiej, codzienność Omańczyków nie różni się zbytnio od tej nam znanej – i kobiety i mężczyźni chodzą do pracy, modlą się, gotują i spędzają wspólnie czas. Na ulicach Maskatu oczywiście można spotkać kobiety, których ubranie odsłania jedynie wąski fragment oczu, ale i takie, które beztrosko chodzą w sukienkach, nie zasłaniając się zbytnio. Bardziej tradycji trzymają się mieszkańcy wiosek i mniejszych miast. Ale stolica, Maskat, jest bardzo międzynarodowa w swoim klimacie. No właśnie, nawiązując do omańskiej pogody – to jeden z najgorętszych i najsuchszych krajów na świecie. W czasie lata temperatura w ciągu dnia przekracza 40 stopni Celsjusza, a na pustyni odnotowuje się nawet więcej niż 50 stopni! Dlatego jeśli nie możecie przebywać w tak intensywnym słońcu (które jest wręcz na granicy ludzkiej wytrzymałości) udajcie się do Omanu w trakcie zimy, kiedy temperatura wynosi ok. 25-30 stopni (zwłaszcza, jeśli chcecie spać na pustyni).


Czy Oman jest bezpieczny? Kwestia szczepienia.


Oman uchodzi za bardzo bezpieczny kraj, zarówno dla mieszkańców, jak i turystów. Samotnie podróżujące kobiety nie mają się czego obawiać. Omańskie prawo jest bardzo restrykcyjne, jeśli chodzi o naruszenie przestrzeni osobistej, bo za karę można trafić nawet na kilkanaście lat do więzienia. Poza tym, społeczeństwo omańskie jest ciekawe turystów i inwestuje w ten sektor. Stolicę można zwiedzać właściwie przez całą dobę. Zagrożenia, jakie czekają na turystów odnoszą się natury – dzikie zwierzęta i jadowite węże oraz skorpiony – ich na pewno nie chcielibyście spotkać na swojej drodze. Jeśli chodzi o szczepienia, to w Omanie nie ma szczepień obowiązkowych, pod warunkiem, że przylatuje się tu np. z Europy. Przylatując z kontynentu afrykańskiego należy mieć dokument potwierdzający szczepienie przeciwko żółtej febrze. Poza tym, trzeba pamiętać o zestawie zalecanych szczepień, czyli przeciwko tężcowi, durowi brzusznemu, WZW A i B i błonicy. Przed podróżą warto też skonsultować się z lekarzem Podróży lub lekarzem internistą.


Na co trzeba zwracać uwagę w Omanie?


Głównym problemem ludzi z Europy jest brak płatności kartą, szczególnie jeśli chodzi o paliwo. Z tej przyczyny dobrze jest mieć przygotowany zapas gotówki. Omańczycy niechętnie też pozwalają płacić w ten sposób w restauracjach (jako że nie są natrętni, jeśli chodzi o wciskanie turystom różnych pamiątek do zakupienia, być może jest to ich sposób na większe napiwki). Zwiedzanie: podróżowanie wewnątrz Omanu w wygody sposób jest możliwe tylko dzięki wynajęciu samochodu z napędem na cztery koła. Jeśli pierwszy raz wybierasz się do kraju arabskiego, musisz być świadomy, że sytuacja na drodze na pewno Ci się nie spodoba – zarówno ludzie, jak i samochody nie stosują się praktycznie do żadnych przepisów. Trzeba bardzo uważać i kierować wg zasady „interesuje mnie tylko to, co jest przede mną. O tył martwi się kierowca za mną”. Omańczycy notorycznie nie włączają świateł, nie ważne, czy jadą po oświetlonej drodze, czy po ciemnej uliczce. Dotyczy to zarówno samochodów, jak i rowerów, dlatego trzeba być czujnym i nie przesadzać z prędkością. Spowodowanie wypadku w Omanie będzie bardzo kosztowne i stresujące.


Warto przeczytać