Zorganizowane wakacje z biurem podróży to bardzo wygodne i bezpieczne rozwiązanie. Dlatego coraz częściej decydujemy się na taki właśnie sposób podróżowania. Wybierając biuro podróży, jak i konkretną ofertę należy jednak zwrócić uwagę na kilka podstawowych kryteriów. Postaramy się przedstawić je w tym poradniku. W pierwszej części o tym, na co zwrócić uwagę, wybierając biuro podróży.

Zanim wybierzemy konkretne biuro podróży, powinniśmy sprawdzić jego wiarogodność i uczciwość. Najlepiej rozpocząć od Centralnej Ewidencji Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych. Mało, kto zdaje sobie sprawę z istnienia takiego spisu, a jest on naprawdę cennym źródłem informacji. W ewidencji powinna znajdować się adnotacja na temat danego biura. Każdy wpis zawiera również informację o sumie ubezpieczenia, gwarantowanej przez biuro oraz terminie, w którym ta gwarancja się kończy.

Mamy również możliwość sprawdzenia czy biuro nie jest zadłużone. Obecnie, gdy co chwilę docierają do nas wiadomości o ogłoszeniu upadłości przez kolejnych pośredników turystycznych, informacja o zadłużeniu jest niezwykle istotna. Sprawdzenie, czy biuro nie posiada długów jest bardzo proste. Ogranicza się w zasadzie jedynie do sprawdzenia danych w Serwisie Ochrony Konsumenta Krajowego Rejestru Długów. Wyniki finansowe wybranego przez nas biura poznamy z kolei korzystając z Krajowego Rejestru Sądowego. Dowiemy się również dzięki niemu, jak jest wysokość funduszy własnych biura. Jeżeli te dane nie są w KRS dostępne w naszej głowie powinna zapalić się czerwona lampka ostrzegawcza.

Niezwykle ważne jest rozeznanie dotyczące opinii o danym przewoźniku. Znajdziemy je bez większych trudności w Internecie. Nieocenionym źródłem wiedzy są turystyczne fora internetowe. Toczą się na nich dyskusje dotyczące nie tylko samych wyjazdów, ale również konkretnych biur podróży. Osoby, które skorzystały z biura bardzo często decydują się na opisanie swoich doświadczeń. Mogą w ten sposób zachęcić innych do skorzystania z usług przewoźnika albo odradzić podróż z konkretnym biurem. Dobrym pomysłem może okazać się również przeglądnięcie branżowych rankingów biur podróży. Jeżeli dane biuro posiada certyfikaty lub dostaje wyróżnienia, dowiemy się o tym za pośrednictwem rankingów.

Powinniśmy wykazać się ostrożnością również w momencie podpisywania umowy z wybranym biurem podróży. Każda umowa musi zawierać informacje o rodzaju obiektu hotelarskiego oraz jego kategorii, oferowanych posiłkach, szczegółowym programie zwiedzania oraz innych usługach turystycznych, które wliczone są w cenę wyjazdu. Niezbędne są także informacje o możliwości rezygnacji z wyjazdu lub jego reklamacji w sytuacji, gdy nie jesteśmy zadowoleni z usług. 

 

Warto przeczytać