Meksyk pełen jest niezwykłych miejsc. Do najpiękniejszych, a zarazem najbardziej tajemniczych należy Chichén Itzá. To stanowisko archeologiczne jest dzisiaj jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych. Wizyta tutaj jest stałym elementem programów wycieczek do Meksyku. Nic w tym dziwnego. W 1988 roku cały kompleks znalazł się na liście światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO, a w 2007 roku włączono go na listę Nowych Cudów Świata.

Historia Chichén Itzá

Miasto powstało około V wieku. Założone zostało przez Majów. Tej starożytnej cywilizacji nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Okres świetności Chichén Itzá przypada na X wiek. Kultura Majów połączyła się wówczas z cywilizacją Teolteków. Efektem są wyjątkowe budowle, które powstały w kompleksie historycznym. Istnieje jednak teoria mówiąca, że to właśnie za sprawą Teolteków Chichén Itzá przybrało oblicze krwawego miasta, a którym składano bogom ofiary z ludzi. Ponieważ chętnych, by stać się ofiarą brakowało. Padali nią najczęściej najsłabsi np. dzieci.

Architektura Chichén Itzá

Kompleks obejmuje aż 30 rozmaitych budowli. Każda z nich jest warta zobaczenia. Najbardziej oblegana przez turystów jest świątynia Kukulkana, czyli zamek (El Castillo). Budowla osiąga wysokość 24 metrów. We wnętrzu tej wyjątkowej piramidy znajduje się jeszcze jedna. Taka konstrukcja budowli wymagała oczywiście sporej wiedzy matematycznej, z której słynęli Majowie. Schody Kukulkany nachylone są pod kątem 45 stopni. Na sam szczyt prowadzi dokładnie 365 stopni.

Fascynującym budynkiem jest również tzw. Świątynia Jaguarów (Templo de los Jaguares). Turyści mogą wewnątrz niej podziwiać cudowny ołtarza w kształcie jaguara. Ściany świątyni ozdabiają przykuwające uwagę malowidła, które najprawdopodobniej ukazują walkę między Teoltekami, a Majami. Godna zainteresowania jest także Świątynia Wojowników (Templo de los Guerreros). Filary o kształcie wojowników tworzą niesamowity charakter tego miejsca.

O ciarki na skórze może przyprawić Święta Studnia (Cenote Segrado). To dosyć przerażające miejsce o rytualnym charakterze. Cenoty były postaciami z pogranicza świata bogów i ludzi. Wierzono, że składając im ofiary, można zyskać łaskawość bogów, a przy okazji wyprosić coś u nich.

W całym kompleksie warto jeszcze wyróżnić wieżę, która ze względu na swoją spiralną klatkę schodową określana jest mianem Ślimaka (el Caracol). Co ciekawe, jej okna zostały umieszczone promieniście. Istnieje, więc uzasadnione przypuszczenie, że wieża była stosowana do obserwacji astronomicznych. Zainteresowaniem turystów cieszy się zawsze niezwykła platforma czaszek – Tzompantli.  Jej ściany ozdabiają rzędy czaszek. 

 

 

Warto przeczytać