Określane nierzadko jako jedno z najpiękniejszych w Europie Wybrzeże Amalfitańskie to około 40-kilometrowy fragment południowej części Półwyspu Sorrentyńskiego pomiędzy miasteczkami Positano a Vietri sul Mare. Najłatwiej dostaniecie się tutaj bezpośrednim lotem do Neapolu, dostępnym między innymi z Krakowa, Modlina, Warszawy oraz Wrocławia, skąd czeka Was już tylko około godzina drogi wzdłuż wybrzeża Zatoki Neapolitańskiej z malowniczymi krajobrazami Kampanii oraz górującym nad okolicą majestatycznym choć niekiedy również przerażającym Wezuwiuszem. Włoskie wakacje w tym regionie to świetna okazja do aktywności zarówno na lądzie, jak i na wybrzeżu Morza Tyrreńskiego, zasmakowania we wspaniałej włoskiej kuchni oraz okazja do zasłużonego dolce far niente! 

Kiedy jechać na Wybrzeże Amalfitańskie? 

Najlepszym terminem na wakacje w rejonie Kampanii są miesiące letnie – od maja aż do początku października. Panujący tu klimat śródziemnomorski sprawia, że średnie temperatury w tym czasie wynoszą ponad 20 stopni, choć w szczycie sezonu przypadającym na lipiec i sierpień często przekraczają nawet i 35 stopni Celsjusza. Jest to także okres z największą liczbą godzin słonecznych, których w miesiącach wakacyjnych jest co najmniej 10, najmniejszą ilością opadów oraz najcieplejszą wodą w morzu. Skutkiem tego są jednak znacznie wyższe ceny noclegów oraz wyżywienia na miejscu a także większa liczba turystów więc jeśli plażowanie nie jest Waszym priorytetem, warto rozważyć swoje wakacje na Wybrzeżu Amalfi w okresie wiosennym (kwiecień – maj) lub wczesnojesiennym (październik – listopad). Niemniej jednak, okolice Sorrento, Amalfi czy pobliskiej wyspy Capri mają swój urok nawet w miesiącach zimowych i nierzadkim widokiem są tu osoby kąpiące się w morzu nawet w styczniu i lutym! 

Co zobaczyć w okolicach Amalfi? 

Wymarzone miejsce, które wydaje się nie do końca rzeczywiste podczas pobytu, a urealnia się dopiero po wyjeździe stamtąd – tymi słowami Positano opisał John Steinbeck, a magiczny krajobraz miasta i jego okolic z pewnością widzieliście w filmach Pod Słońcem Toskanii, Utalentowany Pan Ripley czy Tylko Ty. Wybrzeże Kampanii i region Amalfi obfituje w niewielkie, urocze miasteczka z kolorową zabudową przyklejoną wręcz do tutejszych wzgórz i klifów, niezliczone szlaki piesze i rowerowe, a także przepiękne zabytki. Miłośnikom aktywnego wypoczynku szczególnie polecamy trekking na tutejszej ścieżce bogów – Sentiero degli Dei, szczyt Monte Finestra z malowniczą panoramą okolicy oraz górzysty, dziewiczy region Monti Lattari. Jeśli wolicie zwiedzać, z pewnością zaznaczcie na mapie okolice Valle del Mulini i miasteczko Salerno z przepiękną katedrą miejską, średniowiecznym zamkiem Arechi oraz Forte la Carnale. Wartym polecenia jest także panorama wybrzeża Amalfi z perspektywy morza więc wybierzcie się w jeden z rejsów wzdłuż Półwyspu Sorrentyńskiego lub na pobliskie wysepki Capri i Ischię. To jedne z najpopularniejszych miejsc w całym regionie, które umiłowali sobie znani i bogaci celebryci więc jeśli szczęście Wam sprzyja, podczas wakacji we Włoszech spotkać możecie swojego ulubionego piosenkarza, aktora lub sportowca. 

Belmond Hotel Caruso

Szukając znakomitego miejsca noclegowego na wybrzeżu Amalfi zwróćcie szczególną uwagę na położony w miasteczku Ravello Belmond Hotel Caruso. Jest to obiekt stosunkowo niewielki – na miejscu znajdziecie tylko 48 pokoi, a całość znajduje się w odrestaurowanym pałacu, którego historia sięga aż XI wieku! Sam hotel położony jest w jednym z najwyższych punktów w okolicy dzięki czemu z okien pokoi czekać Was będą wspaniałe widoki na całe wybrzeże. Na terenie obiektu znajduje się też znakomite spa wraz z centrum odnowy biologicznej, gdzie skorzystać będziecie mogli z jednej z licznych ofert masaży, ćwiczeń czy zabiegów relaksacyjnych oraz restauracja z tarasem widokowym serwująca specjalności regionalne wraz z bogatym wyborem tutejszych win. Swój pobyt w hotelu Belmond Caruso wzbogacić możecie także o odwiedzenie wspomnianych już wcześniej miasteczek Amalfi i Positano a także skorzystać z sezonowych rejsów wzdłuż wybrzeża Półwyspu Sorrentyńskiego – a to wszystko zagwarantowane jest już w cenie pobytu! Pakujcie więc walizki i szykujcie na idealne wakacje na wybrzeżu Amalfi. 

 

 

 

Warto przeczytać