Wakacje to czas odpoczynku i relaksu. Nareszcie znajdujemy czas, aby oderwać się trochę od codziennych obowiązków i pracy – możemy poświęcić więcej uwagi rodzinie czy podróżom, albo i temu i temu. Skoro i tak pracujemy ciężko przez cały rok, to jeśli już wybieramy się na wczasy to warto pomyśleć o jakimś przyjemnym, odmiennym od naszego codziennego otoczenia miejscu. A czy jest coś bardziej egzotycznego niż afrykańska przygoda wśród dzikiej przyrody? Poniżej znajdziesz artykuł, dotyczący tego co warto zobaczyć będąc na wakacjach w Tanzanii!

Kilka słów o samej Tanzanii
Tanzania, a dokładnie Zjednoczona Republika Tanzanii znajduje się we wschodniej Afryce tuż nad Oceanem Indyjskim. Jej obszar to aż 948 tysięcy kilometrów kwadratowych i jest ona zamieszkiwana przez około 39,3 miliona ludzi. W skład Tanzanii wchodzą takie wyspy jak: Mafia, Pembia, Zanzibar oraz kilka małych wysp. Urzędowym językiem w Tanzanii jest angielski oraz miejscowy suahili. Natomiast stolica kraju to miasto Dodoma.

Pamiętaj, jeżeli chcesz wybrać się na Tanzanię - sprawdź ofertę Planetescape.pl

Miejsca, które warto zobaczyć będąc w Tanzanii!
Jeżeli udamy się już do tego malowniczego kraju na wakacje to koniecznie powinniśmy jeśli nie zdobyć to przynajmniej zobaczyć z bliska słynne Kilimandżaro, czyli najwyższy szczyt górski w Afryce, który ma aż 5859 metrów nad poziomem morza. Ponadto warte odwiedzenia są także inne, również dość wysokie szczyty wulkanicznych masywów górskich takich jak Rungwe (2960 metrów nad poziomem morza) czy Meru (4565 metrów nad poziomem morza). Godny uwagi będzie na pewno także płaskowyż Unamwezi (o wysokości 900 do 1500 metrów nad poziomem morza), który jest porozcinany rowami tektonicznymi (które przynależą do systemów Wielkich Rowów Afrykańskich). Będąc na miejscu konieczne powinniśmy nacieszyć się widokami sawanny, lasów mangrowych oraz wielkich jezior takich jak: Jezioro Wiktorii, Jezioro Malawi, Niasa czy Tanganika. Nie możemy zapomnieć o tym, aby odwiedzić miejsowe parki narodowe oraz rezerwaty takie jak: Mikumi, Mt Kilimanjaro, Ngoronogoro, Lake Manyara, Serengeti czy Tarangire.

Na jaką pogodę powinniśmy być przygotowani podczas wczasów w Tanzanii?
Przede wszystkim musimy być świadomi tego, że w Tanzanii panuje klimat podrównikowy, a to oznacza, że wilgotno będzie na wyspach, wybrzeżu oraz w wyższych piętrach gór, natomiast sucho będzie na płaskowyżu. Ponadto pamiętajmy o tym, że na północy kraju mamy do czynienia z dwoma porami mokrymi, które występują w okresie listopad – grudzie oraz kwiecień – maj. Na południu i środkowej Tanzanii pora deszczowa jest tylko od miesiąca kwietnia do maja. Jeżeli chodzi o średnie temperatury, które panują w tym rejonie to wahają się one od 19 stopni Celsjusza do aż 31 stopni Celsjusza.

Co spakować ze sobą na wczasy do Tanzanii?
Koniecznie musimy zaopatrzyć się w krem do opalania z filtrem, okulary przeciwsłoneczne, czapkę chroniącą przed słońcem oraz lekkie ubrania. Na pewno warto także pomyśleć o kupnie środka przeciw komarom. Jeśli zdecydujemy się wyruszyć w góry to ważne jest, abyśmy zapakowali ze sobą buty trekkingowe oraz cieplejsze ubrania i sprzęt do wspinaczki.

Szykuj się na rajskie wakacje!
Będąc już w Tanzanii pozostaje Ci tylko wynająć jeep'a i podróżować nim przez przepiękne i zielone parki narodowe takie jak Ngorongoro czy Serengeti. Nie zapomnij o tym, aby poświęcić kilka dni na odpoczynek na rajskiej wyspie jaką jest Zanzibar. Odnajdziesz tam bogatą kulturę zatopioną w bajkowym krajobrazie, turkusową wodę Michamvi oraz miękkie i przepiękne plaże Nungwi!

Warto przeczytać