Meksyk to piękne egzotyczne miejsce. Niezależnie od tego, czy jedziemy tam, aby wypoczywać na plażach, pływać na Karaibach czy zobaczyć spuściznę Majów lub Azteków, ważne jest, aby przygotować się przed wyjazdem. Zanim rozpoczniemy podróż, upewnijmy się, że posiadamy odpowiednie dokumenty, szczepienia oraz wszelkie potrzebne rzeczy. Przedstawiamy kilka przydatnych wskazówek dla turystów podróżujących do Meksyku. Dzięki nim podróż będzie bezpieczniejsza, bardziej komfortowa i przyjemniejsza.

Uważaj na wodę
Powszechnie wiadomo, że większość wody wodociągowej w Meksyku nie nadaje się do picia, ale uniknięcie jej może być trudniejsze, niż można sobie wyobrazić. Zadzwoń do hotelu z wyprzedzeniem, aby sprawdzić, czy ich woda pitna jest odpowiednia dla gości. Jeśli nie, zabierz kilka dużych butelek z lotniska, aby mieć wystarczająco dużo wody na przejazd do miejsca docelowego i w hotelu, zanim zrobisz zakupy. Jeżeli planujesz odwiedzić miejsca rzadziej uczęszczane przez turystów, albo niepewne restauracje, bądź ostrożny przy zamawianiu napojów. Twoją ostrożność powinny wzbudzić także lody oraz sałatki. Warzywa mogły zostać przecież wypłukane zanieczyszczoną wodą.

Zwracaj uwagę na święta i czas odpoczynku
Godziny otwarcia działalności w Meksyku różnią się nieco od tych w krajach europejskich. Większość sklepów detalicznych otwiera swoje drzwi późnym porankiem i pozostaje otwarta do późnych godzin wieczornych, a większość restauracji akceptuje kolacje nocne do około godziny 23.00. Kluby nocne nie są otwierane przed 23.00 i bywają otwarte nawet do godziny piątej rano. Jedynie banki dostosowały godziny pracy do standardów europejskich, ale istnieje duże prawdopodobieństwo, że będą nieczynne w niedziele i święta. Dla Meksykanów czas wolny to rzeczywiście czas wolny. Nie ma najmniejszych szans, aby wówczas coś załatwić.Przygotuj się do zakupów
Ogólna zasada podczas zakupów w Meksyku brzmi: nigdy nie przyjmuj pierwszej oferowanej ceny. Targowanie się jest powszechne w Meksyku i jest praktykowane przez prawie wszystkich. Wyjątkiem są domy towarowe i sieci sklepów. Przede wszystkim powinieneś szanować rzemiosło lub usługi oferowane przez sprzedawcę podczas próby osiągnięcia niższej ceny. Pamiętaj o tym, że wiele wyrobów sprzedawanych na ulicach, w marketach lub na plaży jest ręcznie robionych, a nie chcesz przecież dewaluować wartości takich przedmiotów zbyt agresywnym targowaniem.

Spakuj odpowiednią odzież
Na wyjazd do Meksyku na pewno musisz spakować coś więcej, niż kąpielówki i ręczniki plażowe. Meksykanie na ogół nie noszą kostiumów kąpielowych z daleka od basenu lub plaży. Jest to po prostu źle widziane. Natomiast długie spódnice lub spodnie są o wiele bardziej odpowiednie podczas wizyty w restauracji, niż krótkie spodenki. Chociaż zasady dotyczące strojów w obszarach turystycznych są znacznie luźniejsze, niż na obszarach, gdzie jest mniej turystów, często bywają egzekwowane w dobrych klubach nocnych. Mężczyźni nie wejdą tu bez długich spodni i z odkrytymi stopami.

Płatne toalety
Okazuje się, że płatne toalety to nie tylko polski standard. W Meksyku również musisz płacić za korzystanie z toalety. O ile nie jest to norma w hotelach turystycznych, większość toalet, wychodzących poza strefy hotelarskie, wymaga niewielkiej opłaty za korzystanie. Zawsze warto mieć przy sobie kilka pesos, gdy jesteśmy poza swoim hotelem. Opłata za toaletę wynosi około dwóch pesos. Koniecznie miej przy sobie chusteczki higieniczne i podręczny środek antybakteryjny. Niewiele toalet oferuje tu takie luksusy.

Bądź cierpliwy i często się uśmiechaj
Wszelkie próby pośpiechu w Meksyku są z góry skazane na porażkę i nie mają najmniejszego sensu. Meksykanie nigdy się nie spieszą. To jedna z ich cech narodowych. Tutaj sklepy mogą nie być otwarte na czas, a goście z reguły nie są punktualni. Zamiast się denerwować i próbować wymusić terminowość, najlepiej usiąść, zrelaksować się oraz uśmiechać się do innych i do siebie samego. Życie jest tutaj może powolne, ale zdecydowanie mniej stresujące, niż u nas.Nie wynajmuj samochodu bez sprawdzenia kosztów

Firmy zajmujące się wypożyczaniem samochodów w Meksyku od lat posługują się takimi samymi sztuczkami. Aż dziwne, że ktoś się jeszcze na nie nabiera. Wypożyczalnie ogłaszają niezwykle przystępne ceny wynajmu samochodu online, a następnie podwajają lub potrajają stawkę, zasłaniając się obowiązkowym ubezpieczeniem od odpowiedzialności cywilnej po przyjeździe do kraju. Zadzwoń do wypożyczalni samochodów, aby dowiedzieć się, jaki jest całkowity koszt wynajmowanego samochodu, uwzględniający ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej.

Warto przeczytać