Wyspa Bali to wakacyjne marzenie wielu urlopowiczów. Znajduje się ona w Indonezji, na archipelagu Małych Wysp Sundajskich. Średnia temperatura panująca na wyspie to 25- 27 stopni Celsjusza. Większą część wyspy porastają lasy tropikalne. Wysokie temperatury, piękne piaszczyste plaże, ciepła woda to najlepsze miejsce na wypoczynek. Jedną z wielu plaż leżących na Bali jest plaża Sanur. Jest to zarówno plaża jak i miejscowość o takiej samej nazwie. Jest ona nie tylko miejscem turystycznym ale także miejscem o znaczeniu historycznym.

Położenie

Plaża Sanur położona jest na południowo-wschodniej części wybrzeża. Miejsce to jest całkiem inne niż popularne na Bali miejscowości jak Kuta, czy Seminyak. Jest bardziej spokojne, bez gonitwy dnia codziennego. Nie ma w jej pobliżu żadnego klubu nocnego, pubów, biur podróży. Ma charakter i atmosferę małego miasteczka, jest to miejsce kameralne, intymne.

Znaczenie historyczne

Sanur to także idealne miejsce do wypoczynku dla miłośników historii. W mieście o tej samej nazwie co plaża miała początek wojna Holendrów z radżą Badungu w 1906 roku. Wojska holenderskie miały znaczną przewagę, gdyż wspierali je najemnicy z Moluków. Rodziny królewskie widząc, ze nie mają szans na wygraną, ubrani na biało, popełnili samobójstwo – paputan.

Atrakcje turystyczne

Oprócz cudownych widoków i relaksu na rajskiej plaży można skorzystać z wielu dostępnym atrakcji turystycznych. Popularną atrakcją jest snorking – nurkowanie z maską, rurką oraz płetwami i podziwianie raf koralowych. Największą atrakcją są oczywiście sporty wodne. Można nurkować, udać się na windsurfing, lotnię, paralotnię, przejechać się na skuterze wodnym, czy kajaku. Można także wypożyczyć skuter i pozwiedzać pobliskie miejscowości, np. Batubalan – miasto rzeźbiarzy, czy wybrać się na wycieczkę łodzią na wyspę Nusa Lembogan.

Będąc na rajskiej wyspie warto obserwować piękne wschody i zachody słońca. W pobliskich hotelach i ich restauracjach można zjeść pyszne, lokalne potrawy. W samym mieście można znaleźć sklepiki z pamiątkami, salony masażu, czy wypożyczalnie motorów oraz kantory, a także szkoły jogi.

Plażowanie w Sanur jest wyjątkowo przyjemne. Okolica jest spokojna, bez tłumów turystów, a woda spokojna. Jest możliwość wypożyczenia leżaka, skorzystać z masażu, czy zrobić tatuaż. Jest to idealne miejsce na wypoczynek z rodzina, w szczególności jeśli posiadamy małe dzieci.

Gdy znudzi się nam odpoczywanie na plaży można wybrać się do ogrodu tropikalnego, który znajduje się… w hotelu. Kosztuje niewiele, ale za to widok niepowtarzalny. Klienci hotelu zwiedzanie ogrodu mają bezpłatne. Wielbiciele sztuki równie z znajdą coś dla siebie. W Sanur można znaleźć kilka małych galerii prezentujących obrazy oraz rękodzieła mieszkańców wyspy.

Najlepiej jednak do Sanur wybrać się w lipcu. Wówczas to w północnej części Sanur odbywa się zachwycające widowisko - festiwal latawców. Poszczególne drużyny, które zgłosiły się do uczestnictwa w festiwalu przygotowują kolorowe, ogromne latawce, które prezentują podczas imprezy. Niektóre z nich mogą mieć nawet kilka metrów.

Plaża i palmy

Plaża Sanur jest cudowną alternatywą na urlop dla osób, które nie przepadają za tłokiem, a wręcz pragną od niego odpocząć. Z tego względu warto tam przyjechać. Spacer po piaszczystej plaży, w towarzystwie zielonych, tropikalnych palm, szumiącego morza, czy zwiedzanie miasta z przyglądaniem się lokalnej architektury i tradycjom mieszkańców wprawi w spokój najbardziej zestresowanego pracoholika lub najbardziej zapracowaną matkę na świecie.

 

Warto przeczytać