Dla Europejczyka podróż do Afryki to zawsze w skomplikowana logistycznie wyprawa, zwłaszcza, jeśli planuje zwiedzanie RPA. Z naszej perspektywy Republika Południowej Afryki to kraj na krańcu świata, w którym mieszkają ludzie z zupełnie innego kręgu kulturowego. Zastanawiamy się, czy RPA to kraj bezpieczny, ile pieniędzy potrzebujemy, w końcu – jakie szczepionki są wymagane. Ale gdy ogarniemy wszystkie sprawy przed wyjazdem, będzie czekała na nas wspaniała i dzika kraina do odkrycia. W RPA na pewno przeżyjemy przygodę życia, dlatego nie ważne, czy polecimy tam z biurem podróży, czy na własną rękę – nie będziemy tego żałować. Dziś przygotowaliśmy dla Was mały poradnik podróżniczy o tym, jak podróżować po i do RPA. Zapraszamy do lektury!

Krok pierwszy, wymagane dokumenty i czy trzeba się szczepić
Jeszcze do niedawna obywatele Polski potrzebowali wiz wjazdowych (turystycznych), aby przebywać na terenie RPA. Takie wizy zdobywało się w konsulacie bądź przez agencje pośredniczące, i chociaż załatwienie wszystkich formalności nie było skomplikowane, sam proces mógł się przeciągać. Natomiast w 2015 roku weszły nowe przepisy odnośnie do ruchu bezwizowego, na mocy których możemy wjeżdżać do RPA na podstawie paszportu. Taki paszport musi być ważny m. in. przez 6 kolejnych miesięcy, ale za to przez 30 dni możemy swobodnie poruszać się po terenie całego kraju. To duże ułatwienie, szczególnie dla kogoś, kto organizuje swoją podróż na własną rękę. Jeśli chodzi o prawo jazdy i ewentualny wynajem samochodu, także nie ma z tym większych problemów – o ile wyrobimy prawo jazdy międzynarodowe lub dołączymy do naszego dokumentu uwierzytelnione tłumaczenie na język angielski. Co ciekawe, wjeżdżając do kraju nie są od nas wymagane żadne szczepionki. Pamiętajcie jednak, by przed podróżą w jakikolwiek kraj w Afryce zaszczepić się przeciwko żółtej febrze i stosować profilaktykę antymalaryczną. Warto też uaktualnić szczepienia przeciwko błonicy, tężcowi oraz wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B.

Krok drugi, kwestia bezpieczeństwa
Republika Południowej Afryki uchodzi za kraj bardzo niebezpieczny dla nieostrożnego turysty. Czekają na nas nie tylko zagrożenia ze strony ludzi, ale i ze strony dzikich zwierząt i siły natury. Jak podróżować przez RPA bez szwanku i ciągłego strachu, że za chwilę może się coś wydarzyć? Trzeba trzymać się kilku zasad. Generalnie unikaj nocnych spacerów gdziekolwiek – zdziwi Cię to, jak cicha potrafi być Afryka po zmroku. Noc nie jest czasem zwiedzania dla białego podróżnika z Europy, więc odpuść sobie spacery nie tylko po podejrzanych dzielnicach, ale w ogóle, gdziekolwiek. W ciągu dnia lepiej też samotnie nie zapuszczać się w dzielnice zamieszkiwane przez najuboższych mieszkańców RPA, a wieczorami lepiej też unikać ogromnych dzielnic biznesowych. Nie dlatego, że ktoś może nas w nich porwać czy zrobić krzywdę, ale nikt by nie chciał stać się przypadkowym uczestnikiem strzelaniny, prawda? Drugą zasadą jest pozbycie się wszelkiej biżuterii i błyszczących rzeczy, chowanie telefonu i analogicznie, nie pozostawianie zbyt wielu przedmiotów, jeśli parkujemy gdziekolwiek samochód. Będąc już przy samochodzie, warto wiedzieć, że w RPA najaktualniejsze mapy dostaniecie tylko na stacjach benzynowych. Wynika to z tego, że małe miasta i wioski nieustannie zmieniają swoje nazwy albo są zakładane w nowych miejscach. Poza tym sama natura często dyktuje własne warunki mieszkańcom, którzy nauczyli się już do nich błyskawicznie przystosowywać. Używanie GPS może być zawodne! Swoją drogą, stacji nie jest zbyt wiele, a odległości między miastami potrafią być naprawdę duże, więc lepiej zawsze tankować do pełna. Wspomnijmy jeszcze o kwestii zwiedzania mniej znanych afrykańskich wiosek i miast - niestety, nie wygląda to tak kolorowo, jak na relacjach niektórych podróżników. Nie zawsze mieszkańcy są tak otwarci i ciekawi białego turysty. Dlatego przed spontanicznym wjechaniem do jakiejś wioski bądź miasteczka, zawsze zapytaj o nie właścicieli Twojego hotelu lub pensjonatu, najlepiej wykupując zoragnizowaną wycieczkę.

Krok trzeci, uważaj też na safari
W Afryce mieszkają miliony dzikich zwierząt, które często są ograniczone przestrzenią parków narodowych lub rezerwatów. Wybierając się na safari – czy to nocne, czy to dzienne, pamiętaj, by zawsze słuchać swojego przewodnika. Nie ważne, jak piękne i miłe wydają się zwierzęta obserwujące samochód, są one dzikie. Nie opuszczaj samochodu bez pozwolenia i nie dokarmiaj ludzkimi przysmakami zwierząt. Nie próbuj też ich głaskać.

Warto przeczytać