Fidżi słynie z bogatej kultury tubylczej i pięknych plaż, ale nie z jedzenia. Tymczasem, krótka wizyta na jednym z wielu lokalnych rynków ujawnia bogactwo świeżych produktów. Te składniki w połączeniu z kreatywnością kucharzy, dają naprawdę różnorodną i fascynującą kuchnię.
Krótka charakterystyka kuchni Fidżi
Podstawowymi elementami kuchni fidżyjskiej są słodkie ziemniaki, taro (rodzaj warzywa korzeniowego), ryż, maniok, kokos oraz ryby i owoce morza. Natomiast do preferowanych metod gotowania należy przede wszystkim: gotowanie na otwartym ogniu. W latach 70. XIX wieku rozpoczęła się migracja Hindusów na wyspy Fidżi. Tysiące osób z Indii przybyło wówczas do pracy w przemyśle związanym z trzciną cukrową. Mieszkańcy Indii przywieźli ze sobą nowe, nieznane wcześniej na Fidżi składniki. Gdy kultury połączyły się, powstał charakterystyczny styl gotowania "Fijian-Indo". Z tego powodu kuchnia fidżyjska zawiera w sobie pewne elementy kuchni hinduskiej, przede wszystkim kolorowe curry i aromatyczne przyprawy. Jak można oczekiwać od wyspy, kuchnia na Fidżi pozostaje pod silnym wpływem otaczającego morza. Tradycyjne potrawy tworzone są w oparciu o szeroką gamę skorupiaków, wodorostów, ośmiornic, jeżowców, żółwi, rekinów i oczywiście rozmaitych gatunków ryb.
Kokoda
Bardzo popularnym daniem, które ma wiele odmian na Pacyfiku jest kokoda. Jest to odpowiednik ceviche w Ameryce Południowej, złożony z drobno pokrojonej surowej ryby mahi-mahi, polanej dressingiem wykonanym z gęstego kremu kokosowego z cebulą, sokiem z cytryny lub limonki, soli i chilli. Różne wyspy Pacyfiku mają różne warianty tej potrawy, ale na ogół zawierają kwaśne soki z owoców cytrusowych, krem kokosowy i kawałki ryb. Mieszkańcy Fidżi w szczególności lubią swoją wersję kokody, bo dodatek chili sprawia, że jest ona bardzo wyrazista w smaku. Kokoda to doskonały wybór na przystawkę, ponieważ jest bardzo orzeźwiająca i oczyszcza podniebienie. Dzięki temu możemy wyraźniej czuć smaki dalszych potraw. Ponieważ ryba jest marynowana przez długi czas (około sześciu do ośmiu godzin), uzyskuje jędrną i lekko ciągnącą się teksturę. To prawdziwa uczta dla podniebienia. Co ciekawe, na Fidżi posiłek ten jest podawany tradycyjnie w dużej skorupie lub połówce skorupy orzecha kokosowego.
Lovo
Lovo to fidżyjski przysmak, który jest zwykle przygotowywany na duże uroczystości takie, jak śluby czy festiwale. Słowo lovo w gruncie rzeczy oznacza "ucztę gotowaną na ziemi". Sąsiednie wyspy Nowej Zelandii mają własną wersję tej potrawy znaną, jako hangi. Prowizoryczny piec podziemny kształtuje się przez wykopanie otworu w ziemi i wyłożenie go łupinami orzecha kokosowego, które następnie rozpala się i przykrywa kamieniami. Mięso, ryby i warzywa są pakowane w liście banana i taro, a następnie umieszczane na ogrzanych kamieniach. Ta powolna metoda gotowania pozwala uzyskać delikatne i smaczne rezultaty. Danie przyjmuje pyszny smak dymu dzięki liściom i podziemnej metodzie gotowania. Warto poświęcić dwie do trzech godzin, by móc cieszyć się niezwykłym smakiem i aromatem.
Duruka
Duruka, często nazywany "Fidżyjskim Szparagiem" to po prostu nieotwarty kwiat pędu trzciny cukrowej. Uważa się, że wcześni osadnicy przywieźli roślinę z Papui Nowej Gwinei, pod koniec XIX wieku, ale jest ona również powszechna w obszarach przybrzeżnych w południowo-wschodniej Azji i na innych wyspach Pacyfiku, gdzie znana jest, jako pit pit. Na Fidżi spożywa się zarówno zieloną, jak i czerwoną odmianę tego „warzywa”. Duruka to świetny składnik, który mieszkańcy Fidżi często dodają do mleka kokosowego lub do curry. Czerwony pęd jest bardziej kruchy i posiada orzechowy posmak. Z kolei zielony jest bardziej miękki. Obie odmiany są jednakowo smaczne.
Warto przeczytać
- 11 lipca 2022
Tequila jest wysokoprocentowym meksykańskim trunkiem, którego produkcja polega na destylacji sfermentowanego soku z niebieskiej agawy. Stała się prawdziwym symbolem Meksyku i...
Czytaj dalej- 7 lipca 2022
Wietnam jest państwem coraz chętniej odwiedzanym przez turystów. Zachwycają się oni nie tylko jego egzotycznością, ale również niezwykłymi owocami, jakie można tam...
Czytaj dalej