Suk w Marrakeszu często bywa atrakcją dla wielu odwiedzających. Gwarna atmosfera, niesamowite okazje, dreszcz emocji i wszędobylskie kolory atakujące zmysły przyciągają licznych turystów do tradycyjnych targowisk. Często stanowią jeden z głównych powodów odwiedzenia Czerwonego Miasta w Maroku. Przygotuj się na zakupy do upadłego. Oto podstawa, aby jak najlepiej wykorzystać swój czas na sukach.

Wczesna historia suków w Marakeszu
Suk(souk lub souq) to nazwa nadana rynkowi arabskiemu. Tradycyjnie jest to rynek na świeżym powietrzu, na którym mieszkańcy kupują podstawowe produkty. Kiedyś kupcy pojawiali się w takich miejscach tylko raz w tygodniu, raz w miesiącu lub nawet jeszcze rzadziej. Strategiczne położenie Marrakeszu, w samym sercu Maroka, oznaczało jednak, że wielu handlarzy codziennie jeździło po mieście.

Pokonując ważne szlaki handlowe, przybywali tu ludzie z północy, południa, wschodu i zachodu. Dzięki położeniu w samym sercu starożytnych sieci handlowych trafiały do Marrakeszu towary z całego Maroka, okolicznych krajów afrykańskich oraz dalszych regionów. Kupcy często podróżowali na wielbłądach lub osłach obładowanych towarami.

Ogromna liczba handlarzy przejeżdżających przez Marrakesz jest głównym powodem, dla którego medyna, czyli stara dzielnica miasta, ma tak wiele bram. Dzięki nim dostęp do miasta był dla kupców łatwiejszy. Na przykład brama Bab Doukalla była używana przez kupców z El Jadida, na północny zachód od Marrakeszu i okolic. Duże bramy medyny otwierały się wcześnie rano i zamykały każdego wieczoru. Kupcy, którzy przybyli późno, musieli spędzić noc poza murami obronnymi. Ci, którzy przybyli o czasie, zwykle spali w meczetach, lub fonduqs – stanowiących zakwaterowanie dla kupców i ich zwierząt. Handel odbywał się na dużym placu miasta Djemaa el-Fna, gdzie wielu sprzedawców oferowało różnorodne towary.

Rozwój suków w Marrakeszu
Wraz z rozwojem lokalnej społeczności, kupcy zaczęli organizować mniejsze suki w pobliżu głównych skupisk ludności. W ten sposób zwiększyła się wygoda mieszkańców oraz liczba oferowanych towarów. Okoliczne suki pierwotnie sprzedawały głównie artykuły codziennego użytku. Mniejsze suki sąsiedzkie stopniowo rosły w siłę, ponieważ coraz więcej handlarzy widziało okazję do zwiększenia sprzedaży. Wiele suków rozrosło się tak bardzo, że łączyły się z innymi targowiskami.

Miejscowi rzemieślnicy i kupcy często mieszkali i pracowali blisko miejsc handlowych. Rozwijały się wspólnoty rzemieślników, dlatego tradycyjnie istniały suki poświęcone konkretnym rodzajom towarów. Ludzie sprzedawali swoje wyroby bezpośrednio z warsztatów lub w ich pobliżu.

Poruszanie się po sukach
Jeśli nie będziesz trzymać się sieci ulic rozgałęziających się od Djemaa el-Fna, bardzo łatwo zgubić się na sukach Marrakeszu. Wąskie uliczki, wypełnione po brzegi towarami, które zmieniają się w jeszcze węższe przejścia z jeszcze większą ilością towarów, mogą w pewnym momencie zacząć wyglądać bardzo podobnie. Czasami bardzo trudno jest zorientować się, gdzie jesteś.
Wędrówki po sukach z miejscowym przewodnikiem to najlepszy pomysł, zwłaszcza, jeśli nie mamy zbyt wiele czasu. Upewnij się, że przewodnik jest licencjonowany. W przypadku samodzielnego zwiedzania niezbędna jest mapa. Możesz też użyć GPS na urządzeniach mobilnych. Większość głównych ulic ma swoje nazwy. Zawsze możesz poszukać również punktów orientacyjnych takich, jak chociażby meczety.

Warto przeczytać