Indonezja składa się z wielu ciekawych i wyjątkowych wysp. Jedną z nich jest popularne wśród turystów Bali. Przybywając na Bali możemy spodziewać się przepięknych, rajskich plaż, soczyście zielonych, dzikich tropikalnych lasów oraz dawki niezwykłego folkloru i sztuki. Z pewnością nie ominiemy świątyń. Jest ich tu przecież ponad 30 tysięcy. Nie bez powodu Bali nazywane jest „Wyspą Świątyń”

Turystyka na Bali

Bali utrzymuje się z turystyki. Co roku wyspę odwiedza około 7 milionów turystów z całego świata. Główne kurorty zlokalizowane są na południowej części wyspy. Tutaj też rozwinęła się bardziej cała infrastruktura turystyczna. Wszyscy mieszkańcy pracują na to, aby turyści wyjeżdżali z Bali zadowoleni… i zaopatrzeni w torby pamiątek. Doskonale rozwinięte rzemiosło wciągnięto w turystyczny kołowrotek. Rzemieślnicy, szwaczki, rzeźbiarze, malarze mają do zaoferowania wyjątkowe lokalne produkty. Poszczególne wsie specjalizują się tutaj w konkretnym rodzaju rzemiosła.

Kuchnia na Bali

Bali posiada urodzajne ziemie oraz klimat sprzyjający uprawom ryżu, warzyw i owoców oraz różnorodnych przypraw. Typowe dla Bali są ogromne pola ryżowe, między którymi uprawia się warzywa oraz papryczki chili. Rosną tu kakaowce, palmy kokosowe, trzcina cukrowa, goździkowce oraz kardamon. Lokalna ludność korzysta z tych darów ziemi. Podstawą wielu potraw jest ryż. Stanowi on dodatek do praktycznie każdego posiłku. Z ryżu robi się tu nawet specjalne wino – brem. Bardzo często wykorzystuje się tu mleczko kokosowe, które nadaje potrawom charakterystyczny smak. Z dodatkiem mleczka gotuje się zupy, dusi się na nim owoce morza i warzywa. Jest także bazą wielu sosów.

Niezwykłe krajobrazy

Wulkany, pola ryżowe, plantacje kawy i herbaty oraz dzika dżungla. W krajobrazach Bali dominuje soczysta zieleń, z której co jakiś czas wyłaniają się strome skaliste zbocza albo niezwykłe sakralne budowle. Nieodłącznym elementem krajobrazu są cudowne plaże jak ze snu. Linia brzegowa jest bardzo urozmaicona. Plaże są tutaj raczej wąskie. Na południu wyspy jasne, na północny zaś ciemne i wulkaniczne.

W krajobrazy Bali doskonale wpisują się tutejsze domostwa. Tradycyjne balijskie domy otoczone są murem, który ma je strzec przed złymi duchami. Zbudowane są według określonych zasad. Z przodu znajduje się otwarty pawilon służący do przyjmowania gości. W centrum mieści się obszerny dziedziniec, a wokół niego małe pawilony mieszkalne. W każdym takim domostwie jest miejsce na świątynię, na ogół zdobioną we floralne ornamenty i otoczoną świętymi posągami.

 

Warto przeczytać