Bali – najpopularniejsza i najbardziej rozwinięta pod względem turystycznym wyspa Indonezji. Idealne miejsce na spędzenie zarówno podroży poślubnej, rodzinnych wakacji, jak i spełnianie samotnych szalonych marzeń. O tej wyspie mówi się, że można ją albo kochać, albo nienawidzić i na całym świecie spotkanie zarówno jej zwolenników, jak i przeciwników. Jeśli nie możecie się zdecydować, czy chcecie się wybrać właśnie na Bali, warto przemyśleć kwestię finansów. Na jakie wydatki powinniśmy być gotowi?

Bilety lotnicze, wiza

Planując wakacje z dużym wyprzedzeniem można trafić na naprawdę korzystne promocje. Jako że Bali bije rekordy popularności, stosunkowo często różne linie lotnicze puszczają w obieg pulę tanich biletów, najczęściej poza głównym sezonem (czyli od maja do września). Z obiektywnego punktu widzenia wyjazd na Bali poza sezonem ma same plusy, raz, że mniejszy tłum, a dwa – oszczędzamy. Ile kosztuje tani bilet na Bali? Musimy liczyć ok. 2300 złotych (w obie strony), a dodatkowo warto kupić ubezpieczenie (ok. 50 zł).
Jeśli chodzi o wizę, to od 2015 dla obywateli Polski zostały otworzone granice w ruchu bezwizowym. Ale pod pewnymi warunkami – podróżujemy tylko w celach turystycznych i nie na dłużej niż 30 dni. W innym wypadku wiza turystyczna kosztuje ok. 25 USD i warto złożyć wniosek w Ambasadzie Indonezji w Warszawie.

Tanio czy drogo?

Na to pytanie bardzo trudno jednoznacznie odpowiedzieć, głównie ze względu na to, że Bali traktowane jest jako turystyczny kurort, o czym już wspomnieliśmy. Ogólnie rzecz biorąc, Indonezja jako kraj zaliczany jest do droższych w całej Azji Południowo-Wschodniej ze względu na rozproszenie geograficzne. Nie pomaga również podejście przeciętnego Indonezyjczyka do zachodniego turysty, w którym widzi portfel wypchany pieniędzmi. Trudno winić mieszkańców za takie podejście, wystarczy poobserwować rozmach z jakim budowane są cztero- i pięciogwiazdkowe resorty. Dlatego planując podróż niskobudżetową zawsze powinieneś się targować, w innym wypadku nie ma szans nawet na „normalne” ceny. Dzięki cierpliwości i sztuce selekcji, po Bali można podróżować za rozsądne pieniądze.

Balijski cennik

Po pierwsze, transport. Po Bali najwygodniej przemieszczać się na motorze bądź skuterze, którego wynajęcie będzie nas kosztowało od 5 USD dziennie. Wynajęcie samochodu zaczyna się od 15 USD dziennie. Litr benzyny to koszt w okolicach niecałego dolara. O opłaty parkingowe nie ma się co martwić, ponieważ bardzo rzadko zdarza się, by były gdziekolwiek pobierane.
Po drugie, noclegi. Tutaj decyduje lokalizacja. W najbardziej turystycznej Kucie czy Legianie, cena za pokój dla dwóch osób w podstawowym standardzie wyniesie ok. 12-13 USD, natomiast w Ubud już od 10 USD. W mniej uczęszczanych miejscach na Bali można znaleźć pokój dwuosobowy od 6-8 USD za noc.
Po trzecie, jedzenie. Odżywiając się „po kosztach” na całodzienne wyżywienie powinniśmy przeznaczyć ok. 5 dolarów amerykańskich. Za te pieniądze spokojnie zjemy trzy całkiem niezłe posiłki w ciągu dnia. Za piwo zapłacimy ok. 1.5 USD, a sam alkohol należy do droższych produktów, przy czym jego ceny są znacznie podbite w turystycznych resortach.
I po czwarte, wejściówki do różnych atrakcji. Za nie zapłacimy najwięcej - wstępy do zabytkowych świątyń i miejsc uchodzą za stosunkowo drogie, warto wcześniej sprawdzić w Internecie.

 

Warto przeczytać